Nekad je nužno odabrati stranu

Kada će si MUP i USKOK priznati problem? U svim ovim slučajevima netko je javljao ljudima da ih se tajno prati

Izdvojili smo nekoliko posljednjih slučajeva u kojima su probijene tajne mjere

U tri velika korupcijska slučaja koja su u posljednje dvije godine doprla do samog vrha HDZ-a kompromitirane su mjere tajnog nadzora osumnjičenih. Zbog toga su ih istražitelji morali užurbano finalizirati i pohapsiti poznate aktere. Je li netko uspio izbjeći uhićenje? Bi li kaznenih djela bilo još? Pitanja su na koja se ovdje neminovno traži odgovor.

Još je važnije, međutim, tko je odao informacije o tajnim mjerama i pripremama uhićenja? Zanimljivo je kako do sada, iako su potvrdili da istražuju, nadležni iz policije i DORH-a nikada javnosti nisu prezentirali nikakve rezultate tih istraga. Dalo bi se zaključiti da iz represivnog aparata ozbiljno cure povjerljive informacije i jednostavnog ga je nemoguće začepiti.

I šefu Janafa je dojavljeno da će ga uhititi

Jutarnji list sinoć je objavio kako je predsjednik Uprave Janafa Dragan Kovačević, koji je jučer uhićen u velikoj policijskoj akciji pod sumnjom da je namještao poslove i za njih primio mito, navodno dobio dojavu da će biti uhićen. Istraga je prije uhićenja trajala gotovo godinu dana, a istražitelji su tijekom nje pratili osumnjičenike te tajno snimali njihove telefonske razgovore.

U srijedu navečer, dok su se nalazili ispred Kovačevićevog stana u Tuškanovoj ulici u Zagrebu, policija je doznala kako je šefu Janafa netko dojavio da mu se sprema uhićenje pa su umjesto u četvrtak ujutro odmah u srijedu navečer upali u njegov stan.

Jutarnji je doznao kako je Kovačević u tom trenutku već počeo sklanjati određene stvari za koje je smatrao da bi ga mogle kompromitirati, a navodno je pokušao uništiti mobitele koje je policija ipak pronašla. Istražitelji su upali u stan na vrijeme i uhitili ga, a trenutno se nastavlja istraga kako bi se utvrdilo tko je osoba koja je policiji umalo upropastila akciju.

Kako su pukle mjere u slučaju Josipe Rimac?

Prije samo nekoliko mjeseci, mjere nadzora pukle su i u slučaju Josipe Rimac i ostalih koji su upleteni u korupcijsku aferu s vjetroelektranama i potporama. Dakle, nekoliko dana prije nego što je uhićena, Rimac je navodno pronašla prislušni uređaj u svom automobilu. Pojavile su se različite teze kako je do toga došlo, a jedan od njih je i ona da je Josipa Rimac navodno povremeno pregledavala svoje vozilo i prostorije u kojima je boravila kako bi provjerila prisluškuje li ju netko. Pri jednom takvom pregledavanju navodno je u autu pronašla bubu, što je prijavila “službenim osobama”.

Kad je postalo jasno da su tajne mjere probijene, akcija je prekinuta i Rimac je uhićena. Iako se u medijima gurala teza o tome da je Rimac slučajno pronašla bubu, Uskok, ali ni premijer Andrej Plenković nisu u nju baš bili uvjereni. Uskok je zatražio da se istraži kako su pukle mjere, a premijer Plenković tada je rekao ovako: “Ako mjere koje postoje puknu i netko javi onome tko je očito pod mjerama da ga se prati, onda to nije dobro. To sigurno nisam ja kazao niti ste vi. Mogao je reći netko tko je involviran i zato ja očekujem od DORH-a i policije da saznaju tko je”.

Tko je dojavio Franji Vargi da će ga hapsiti?

Vjerojatno se sjećate i SMS afere u kojoj je slučaj lažnih poruka na kraju prerastao u slučaj curenja informacija iz tajnih postupaka. Ta afera krenula je u rujnu 2018. kad je uhićen Franjo Varga, pod sumnjom da je lažirao SMS-ove i dokumente za odbjeglog bivšeg šefa Dinama Zdravka Mamića i Ivicu Todorića.

U trenutku kada su mu se policajci spremali doći na vrata to mu, sumnjalo se na početku, dojavljuje Blaž Curić, tadašnji vozač ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića i kum bivšeg potpredsjednika Sabora Milijana Brkića. Curić je Vargu navodno informaciju o tajnom praćenju dojavio s broja mobitela koji je kupio samo za tu prigodu. Sumnjalo se da je to bio upravo on jer je njegov stalni broj mobitela bio u neposrednoj blizini ovog s kojeg je Varga dobio dojavu. Odakle je procurila informacija o Varginom uhićenju još se ne zna.

Podatak o curenju informacije iz redova policije možda je bio i najopasniji u ovom slučaj. U pitanju je probijanje mjera tajnog nadzora nad osobom kojom se policija u tom času ozbiljno bavi.

Pukle su mjere i u aferi elitne prostitucije

Nedugo nakon afere SMS, zbog pojavljivanja imena Milijana Brkića u njoj, otvara se ponovno i slučaj tzv. ‘elitne prostitucije’ iz 2011. godine. Naime i tada je policija koristila mjere tajnog nadzora i to nad vlasnikom salona za masažu Nebojšom Perunovićem Pančom i Sarom Sikirić, koja mu je, prema optužbama, pomagala u organiziranju prostitucije. Mjere tajnog nadzora naložio je sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu.

Međutim, vrlo brzo, do 20. lipnja te iste godine, mjere pucaju, odnosno osumnjičeni su doznali da ih se prisluškuje. Ipak, policija je sredinom srpnja 2011. uspjela uhititi Perunovića i Saru Sikirić.

Već tada su se pojavile informacije da bi nekadašnji zamjenik ravnatelja policije Milijan Brkić morao biti osoba zbog koje je propao tajni nadzor Perunovića i njegove pomoćnice. Naime, u jednoj zagrebačkoj konobi navodno je sugerirao svojim prijateljima da se maknu iz društva prostitutki, jer su one pod tajnim mjerama.

Lani, nakon ponovnog otvaranja ovog slučaja, državno odvjetništvo zaključilo je kako nema dokaza protiv Brkića, te je naložilo policiji da slučaj dodatno istražuje.

Kako se trguje informacijama iz istrage?

Identičnoj situaciji svjedočili smo i prije osam godina kada je raskrinkana policijsko-kriminalna skupina koja je, sumnja se, trgovala informacijama iz tajnih istraga. Sudski epilog tog slučaja u koji su bili upleteni i moćni poduzetnici, još nismo dočekali. Zapravo, suđenje je tek nedavno počelo. Za slučaj da vam treba podsjetnik, to je ona afera u kojoj su policajci optuženi da su zainteresiranim političarima, mafijašima i poduzetnicima prodavali informacije o Ivi Sanaderu, Milanu Bandiću, Hrvoju Petraču, narkobiznisu, kao i osjetljivim slučajevima poput afere u HAC-u.

Slučaj se počeo rasplitati još u listopadu 2012. kada je uhićen Vlado Rajić, kum kasnije likvidiranog Vinka Žuljevića Klice. Rajić je, prema optužnici, bio jedna od ključnih karika ovog lanca, posrednik između korumpiranih policajaca i kontroverznih poduzetnika koji su trgovali informacijama.

Među optuženima je i bivši konzultant u Ini Josip Petrović čija je uloga razotkrivena nakon što su snimljeni njegovi razgovori u kojima panično pokušava doći do informacija je li na meti istražitelja, te kada su potvrđeni njegovi tajni sastanci sa Stipom Barišićem Moljcem, kontroverznim osječkim poduzetnikom i Željkom Bilošem, drugim poduzetnikom s kojim je Petrović usko poslovno surađivao. O ostalim detaljima ove optužnice Telegram je ekstenzivno pisao.

Međutim, cijeli taj slučaj očito nije bio ni dostatna poruka ni svojevrsna mini-katarza sustava koji je u Hrvatskoj zadužen za borbu protiv kriminala. Curenje tajnih informacija iz istraga, dakle, uporno se ponavlja.

Mjere pukle i u slučaju Bandićevog suradnika

Mjere su pukle i u slučaju Roberta Ljutića, nekadašnjeg tjelohranitelja gradonačelnika Milana Bandića. Nakon što je doznao da ga se prisluškuje, Ljutić se gotovo izrugivao istražiteljima.

“Od sada moramo pričati samo o ljubavi”, javio je nakon toga Ljutić svojoj suradnici Sanji Bančević Medenici. “Jel’ trebam nešto brinuti”, pitala ga je ona. “Ne trebaš, ti nisi kriminalka, mi smo ljubav”, odgovara Ljutić i najavljuje da će joj reći od koga je doznao za prisluškivanje telefona kad se vide uživo.

Kako bi se do kraja sprdali sa sustavom osumnjičeni su si počeli međusobno govoriti da im je za tajni nadzor rekao tadašnji ravnatelj policije Vlado Dominić.

Sjeća li se itko još fotografija ministra Tolušića?

Možda ovdje valja spomenuti i one fotografije lažnog ministra Tolušića s crnkom i drogom u krilu, za koje je SOA i prije nego što su objavljene potvrdila da su lažne.

U ekspresnoj potrazi za onom bandom koju je Tolušić spominjao da mu je sve smjestila, prijavljen je za sada tek čovjek koji je navodno prijetio ministrovom ugledu objavom kompromitirajućih fotografija.