Kada će Vlada predstaviti plan izlaska iz trenutne situacije?

Za četiri dana formalno prestaje vrijediti odluka o zatvaranju Hrvatske, a građani nisu dobili ni jedan koncizan odgovor za dalje

Kada je skoro prije mjesec dana odlučeno da će se, radi suzbijanja širenja koronavirusa, zatvoriti restorani, kafići, frizerske i slične djelatnosti, kao i mnoge trgovine, vlasnici takvih obrta i firmi morali su napeto iščekivati sve do ponoći kako bi vidjeli, crno na bijelo, službenu odluku Nacionalnog stožera civilne zaštite. Cjelovita odluka o zatvaranju, kako smo tada pisali, objavljena je usred noći, samo nekoliko sati prije nego što bi frizeri, trgovci i ugostitelji trebali krenuti na posao.

U tom trenutku – trenutku najave, a kasnije i objave odluke stožera – nije još bilo poznato niti hoće li sve te djelatnosti imati pravo na Vladinu mjeru tzv. minimalca, isplate potpore za očuvanje radnih mjesta. Kriteriji su doneseni dva-tri dana nakon što su mnogi poslodavci, odlukom stožera, privremeno obustavili poslovanje.

30 dana ili dva tjedna?

Mjesec dana kasnije čini se kao da se situacija ponavlja. Odluka o strogim mjerama službeno je stupila na snagu 19. ožujka. U njoj je navedeno da se donosi na rok od 30 dana. Za četiri dana ta odluka formalno prestaje vrijediti – ali iz Vlade i stožera još uvijek nisu jasno komunicirali što će biti dalje. Izvjesno je tek da će restrikcije biti produljene. No, na koliko? Hoće li i dalje biti obuhvaćene sve djelatnosti kao u odluci iz ožujka? Ili će Vlada ipak neke mjere olabaviti?

Nedvosmislenih odgovora na ova pitanja još nema, mada, kako smo spomenuli, mjere ističu krajem tjedna. „O tome se još odlučuje“, kazao je Telegramu jutros, u neslužbenom razgovoru, sugovornik iz Vlade na pitanje hoće li stroge mjere vrijediti još mjesec dana ili kraće, primjerice, dva tjedna.

Restrikcije ostaju, ali kakve?

Na vrlo sličan način na današnjoj konferenciji za novinare govorio je i voditelj Nacionalnog stožera, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. Iz njegovog istupa jasno je da zasad neće doći do ozbiljnijeg popuštanja mjera jer „još nije vrijeme“ za to. Ministar ujedno ističe da će „blagovremeno obavijestiti“ o daljnjim mjerama. Pitanje je, međutim, kako definirati „blagovremeno“: onome tko je morao zatvoriti firmu, tri dana prije isteka sadašnjih mjera možda i nije sasvim blagovremeno.

Božinović je pritom ostavio dovoljno prostora da se sve mjere ne produže na isti način. „Možda se u perspektivi može razmišljati o tome na koje razdoblje se mogu neke mjere produžiti, treba li to biti 30 ili nešto manje dana, ali moramo zadržati pozitivnu epidemiološku situaciju“, kazao je, među ostalim, voditelj Nacionalnog stožera. Vrlo slično govorio je i u večerašnjem istupu na RTL-u.

Otvaranje u fazama

Telegram je, napomenimo, u utorak pitao Vladu hoće li odluka iz ožujka biti produljena i ako da, na koji rok. Odgovore još nismo dobili, kao niti na pitanje namjerava li Vlada predstaviti hrvatskoj javnosti plan izlaska iz trenutne situacije. Nismo, dakle, pitali kad će se što otvoriti – nego kad će premijer Andrej Plenković i njegov tim javnost upoznati s izlaznom strategijom, kakve zadnjih dana prezentiraju pojedine europske države.

U neslužbenim razgovorima može se čuti tek to da se u Vladi radi na nekoliko scenarija, koji – kao i u drugim državama – predviđaju otvaranje zemlje u fazama. Razmatra se što bi bilo epidemiološki najbezbolnije otvoriti i u kojim fazama, tvrdi neslužbeno izvor blizak Vladi, napominjući da su na stolu razne opcije. Ali o njima u Vladi ne žele govoriti.

Postoji li plan B?

Zašto, međutim, Vlada ne objavi strategiju, onako kako su to u posljednje vrijeme učinile, primjerice, Austrija ili Češka, s prilično preciznim višetjednim hodogramom i konkretnim datumima? Neslužbeni izvori kao razlog navode to što je situacija u te dvije zemlje drugačija nego u Hrvatskoj. U njima je, prema tom tumačenju, bio najprije vidljiv trend pada novozaraženih (iako su im ukupne brojke veće nego Hrvatskoj), a u Hrvatskoj brojke osciliraju „između 40 i 70 slučajeva dnevno“.

Ublažavanje mjera, uvjeravaju nas zadnjih dana stručnjaci i političari, bit će moguće nakon što „pet do sedam dana“ zabilježimo pad broja oboljelih. S obzirom na dosadašnje brojke, u Vladi se nadaju da će se to dogoditi relativno brzo. Međutim, što ako se ne dogodi? Što ako broj zaraženih i dalje bude oscilirao? Koji je plan B? Vlada bi uskoro i na takva pitanja javnosti morala dati odgovor.