Kajtazi o genocidu nad Romima u Drugom svjetskom ratu: 'Trebalo nam je 80 godina da se oporavimo'

Otvorena je Aleja romskih žrtava

02.08.2023,. Jasenovac - Svecana komemoracija povodom Medjunarodnog dana sjecanja na romske zrtve genocida u Drugom svjetskom ratu - Samudaripen odrzana je na romskom groblju Ustica u sklopu Romskog memorijalnog centra. Komemoracija je odrzana u organizaciji Saveza Roma U Republici Hrvatskoj "Kali Sara" i Ureda saborskog zastupnika Veljka Kajtazija. saborski zastupnik Veljko Kajtazi, potpredsjednica Vlade Anja Simpraga, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletic Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL
FOTO: Nikola Cutuk/PIXSELL

Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu, njih više od pola milijuna, svečanom je komemoracijom 12. puta zaredom obilježen u Uštici, jednom od stratišta Jasenovačkog logora. Na području Romskog memorijalnog centra, uz grobnicu ekshumiranih žrtava brojna su izaslanstva položila vijence i zapalila svijeća u spomen na 2. kolovoza 1944. godine, kada je u koncentracijskom logoru Auschwitz pogubljena posljednja skupina od 2897 Roma.

Vijence su uz ostale, položila izaslanstva Predsjednika RH, Sabora, Vlade, Saveza Roma “Kali Sara”, brojnih diplomatskih izaslanstava veleposlanstava u Hrvatskoj, te udruge i pojedinci. Saborski zastupnik Veljko Kajtazi prisjetio se svih romskih žrtava Drugog svjetskog rata, pa i onih iz Jasenovca, čiji broj još nije konačan. U ustaškom Jasenovačkom logoru, tzv. “logoru 3c”, Romi su, dodao je, evidentirani kao broj, a ne osobnim podacima.

Kajtazi je posebno upozorio na termin “Samudaripen”, koji je za ratni genocid nad Romima odabrala romska zajednica. “Trebalo nam je gotovo 80 godina da se demografski oporavimo od tog pokušaja uništenja našeg naroda. Zbog toga to svake godine moramo ponavljati”, rekao je Kajtazi.

Otvorena je Aleja romskih žrtava

Osvrćući se na današnji položaj Roma u Hrvatskoj, kazao je da je u posljednjih dvadesetak godina mnogo učinjeno po pitanju statusu romske zajednica, ali je spomenuo i zamjerke koje se odnose na dobivanje državljanstva i zdravstvene skrbi. U nekim se sredinama Romi omalovažavaju, vrijeđaju i optužuju za sve probleme, što podržavaju i lokalni čelnici, rekao je.

U sklopu svečanosti, koju su organizirali Savez “Kali Sara” i Ured saborskog zastupnika Veljka Kajtazija otvorena je Aleja romskih žrtava, te skulptura i park Hajrije Imeri Mihaljić, prve romske pravednice među narodima, koja je riskirajući vlastiti život iz koncentracijskog logora spasila malu Židovku Ester.

U povodu Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu u srijedu će u 20 sati na zagrebačkom Zrinjevcu biti održan koncert Europskog orkestra za mir “L’Orchestra Europea per la Pace” predvođenog talijanskim glazbenim virtuozom Santinom Spinellijem.