Kakav je to uopće dron koji se srušio na Zagreb i što dosad znamo o tome

Dron koji se srušio u Zagrebu dugačak je više od 14 metara težak je oko 6000 kilograma

Snažni prasak sinoć je odjeknuo Zagrebom nakon što je objekt iz zraka pao kod Jaruna. Iako nije službeno potvrđeno vjeruje se da je riječ o vojnom dronu, točnije o sovjetskoj bespilotnoj letjelici Tu-141 “Strizh”. Stručnjak za vojnu avijaciju i urednik rubrike The War Zone na portalu The Drive, Tyler Rogoway, je naveo da nakon detaljnog proučavanja fotografija ostataka letjelice smatra da to može biti jedino taj dron, Tu-141.

Rogoway smatra da je dron doletjeo iz Ukrajine, jer se jedino tamo koriste, a Ukrajina ih je, kako kaže, počela koristiti zbog ruske invazije. Naveo je da se ista takva bespilotna letjelica nedavno srušila u Ukrajini. Vjeruje da se dron Tu-141 ozbiljno pokvario te od Ukrajine prešao preko cijele Mađarske ili dijelova susjednih zemalja sve do Hrvatske.

O kakvom je dronu riječ?

“Tu-141 je fascinantan komad sovjetske opreme”, smatra Rogoway. Te dronove su Ukrajinci unaprijedili i počeli koristiti nakon što je Rusija 2014. anektirala Krim. Ta sovjetska srednjedometna bespilotna letjelica nije neki mali dron i više je nalik krstarećem projektiku nego tradicionalnom dronu. Na njoj mogu biti instalirane različite kamere, od filmskih do infracrvenih, kao i radari. Teška je oko 6000 kila i gotovo velika kao borbeni zrakoplov F-5, naglasio je stručnjak. Duljine je 14,33 metra s rasponom krila od 3,88 metra i visine od 2,44 metra.

Sovjetski Savez je ovaj tip bespilotne letjelice prvi put počeo koristiti u kasnim 70-im godinama i bila je u uporebi do 1989. Ima domet od oko 1000 kilometara i često su je koristili za taktičke izvide kako ne bi riskirali posadu zrakoplova. Kada su lansirani ti dronovi lete na unaprijed određenom kursu gotovo brzinom zvuka i pritom prikupljaju podatke. Nakog toga ih se uz pomoć padobrana pokupi kako bi se prikupljene informacije mogle analizirati. Dron se onda može resetirati i ponovno koristiti. Uz letjelicu koja se srušila u Zagrebu, policija je pronašla i dva padobrana.

Rogoway navodi da je Ukrajina nedavno koristila Tu-141 protiv ruskih snaga, ali smatra kako je moguće da je i Rusija izvukla neke od tih dronova iz skladišta za testiranje ukrajinskih protuzračnih sustava. Istaknuo je da takav dron, sa svojim dometom, ne bi do Zagreba mogao doći iz Rusije, ali bi ako je lansiran iz Bjelorusije. Prije nekoliko dana na društvenim mrežama su se pojavile fotografije takvog drona srušenog u Ukrajini.

Što se do sada zna?

Policija provodi očevid nakon pada objekta iz zraka na Jarunu, na terenu su policijski timovi specijalizirani za postupanje i reagiranje kod takve vrste događaja te nema razloga za uznemirenost građana, priopćio je jutros MUP. U priopćenju objavljenom na internetskim stranicama Ravnateljstva policije navodi se da je zagrebačka policija (PUZ) u četvrtak nakon 23 sata zaprimila više dojava građana da su na širem području Jaruna osjetili detonaciju kojoj je prethodio pad objekta iz zraka.

Telegramovi izvori potvrđuju da se na dijelovima letjelice koja se srušila jučer navečer nedaleko Jaruna doista nalazi crvena zvijezda. Još jučer su se pojavile i informacije da je na ostacima koji su pali na tlo i izazvali snažnu eksploziju te oštetili nekoliko vozila uočen i natpis na ćirilici. Za to u ovom trenutku, dok još uvijek traje očevid na mjestu pada, nismo dobili službenu potvrdu. Ministar obrane Mario Banožić izjavio je da MORH provodi istražne radnje.

Iz činjenice da je uključena vojna policija i s obzirom na ostatke letjelice pronađene na tlu svi stručnjaci s kojima smo razgovarali slažu se da se radi o vojnom dronu. Na to, objašnjavaju nam, upućuje upravo veličina ostataka koji su pali na zemlju, te karakteristične zakovice koje se na njima mogu vidjeti. Ukoliko je u pitanju dron koji je doletio iz zone sukoba, odnosno iz Ukrajine, zaključuju kako se vrlo vjerojatno radilo o kvaru zbog kojeg je letjelica završila u Hrvatskoj.

Zatraženo hitno očitovanje službi

U međuvremenu se postavilo i pitanje kako vojni dron, ukoliko se doista radilo o takvoj letjelici, nije uočen na radarskom sustavu unutar Hrvatske prije nego što je doletio do Zagreba. Stručnjaci su za Telegram obajsnili kako kontrola leta, takve dronove zbog visine na kojoj oni lete, ne može uočiti. Njih bi trebali, navode dalje, uočiti vojni radari. No, i to ovisi o visini na kojoj dron leti. Naime, ako se nalazi na maloj visini ni vojni radar ne bi ga mogao uočiti.

Saborski zastupnik SDP-a i predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Siniša Hajdaš Dončić zatražio je “hitno očitovanje sigurnosnih službi oko jučerašnjeg pada letjelice u Zagrebu, u zemlji koja je članica NATO saveza”.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević obišao je mjesto događaja. Dijelovi letjelice su na nekoliko lokacija, kazao je. “Vrijeme kada se srušila i lokacije gdje su ti fragmenti sletjeli su nevjerojatna sreća da nitko nije stradao. Ključno je da odagnamo ove neke strahove, nema informacija o nikakvim eksplozivnim napravama niti nekakvoj namjeri”, poručio je Tomašević. Kazao je da ima neslužbene informacije o kakvoj se letjelici radi, ali da ih ne bi iznosio u javnost. Čuo se s premijerom Andrejem Plenkovićem.

“Ovo je događaj bez presedana, takvo nešto se nikad nije dogodilo u Zagrebu. Građani su dovoljno istraumatizirani potresom i ovakvi događaji sigurno nisu ugodni”, ustvrdio je. “Sada je glavna stvar utvrditi kako je moguće da se to dogodilo i kako osigurati da se to više ne ponovi. Nastala je imovinska sreća, najvažnije je da nitko nije stradao”, rekao je gradonačelnik.