Kako bi doista mogao izgledati Putinov kraj? Ovoga vikenda postalo je jasno da ruski lider više nije nedodirljiv

Nakon ove epizode Putinov manevarski prostor dodatno je sužen

FOTO: AFP

Vladimir Putin ne može izgubiti izbore i bit će na vlasti sve do svoje smrti ili do nasilne smjene. Vojno zauzimanje Rostova i oružani pohod autocestom M-4 prema Moskvi pokazuju da je scenarij nasilne smjene itekako realan

Hollywood je snimio desetak filmova i serija koje su kao predložak imale oružanu pobunu ili pokušaj vojnoga udara u Rusiji. Po gotovo tipskom hodogramu pri kraju većine tih filmova u vremenskome škripcu izbjegava se nuklearni armagedon, a pobunjeni generali završavaju u zatvoru ili pogibaju u borbi.

Možemo biti sigurni da bi scenarij u kojemu pobunjena plaćenička vojska, nakon što je u nekoliko sati osvojila milijunski Rostov na Donu, vozi u dvije kolone 1000 kilometarskom cestom M-4 do Moskve, a glavni grad Ruske Federacije priprema se za obranu parkiranjem stotina kipera natovarenih pijeskom na najvažnijim prometnicama, završio u košu kao isuviše naivan. Ove smo subote putem televizijskih kanala i društvenih mreža upravo takav nevjerojatan tijek događaja mogli pratiti u realnome vremenu.

Prigožin krenuo u konačni obračun

Jevgenij Prigožin, šef privatne paramilitarne Grupe Wagner, nakon desetljeća vjernoga služenja Vladimiru Putinu, sam ili po nečijem nagovoru krenuo je u petak u konačni obračun sa samim vrhom ruskoga Ministarstva obrane i Glavnoga stožera ruske vojske. Ministar obrane Sergej Šojgu i načelnik Glavnoga stožera Valerij Gerasimov preživjeli su višemjesečne verbalne napade Prigožina, ponajviše zbog neuspješnoga vođenja ratnih operacija u Ukrajini, ali u petak ujutro Prigožin je otišao nekoliko koraka dalje i optužio ih da su fabricirali podatke predočene Putinu prije njegove odluke o početku invazije na Ukrajinu.

Ta za Putinov režim i ruske prilike neprobavljiva optužba navela je ruske sigurnosne službe da izdaju uhidbeni nalog za Prigožina. On je pak kao odgovor na uhidbeni nalog optužio ministra obrane da je dao zapovijed za zračni napad na kamp pripadnika Wagnera. Je li se taj napad stvarno dogodio još nije razvidno, ali je činjenica da su umjesto uhićenja šefa Wagnera njegovi pripadnici bez nekoga ozbiljnijeg otpora ruske vojske i ruskih sigurnosnih službi do subote ujutro zauzeli Rostov na Donu i regionalni vojni stožer iz kojega se upravlja i ratnim operacijama u Ukrajini.

20 godina autokratske vladavine se rasplinulo

Dva desetljeća Putinove autokratske vladavine i brižno građenoga lika vođe kojem se nitko nema hrabrosti suprotstaviti rasplinula su se u subotu ujutro u Rostovu. Dramatičan i nervozan Putinov televizijski nastup, u kojem je priznao da je Rostov pod kontrolom pobunjenika te je ne spominjući imenom samog Prigožina optužio njega i one koji ga slijede za oružanu pobunu i izdaju koja će biti „najoštrije kažnjena“, simbolički je okončao njegovu nedodirljivost.

A dva Wagnerova konvoja naoružanih vozila, jedan koji je krenuo iz Rostova, a drugi iz okupiranoga dijela Ukrajine, oba autocestom M-4 preko Voroneža za Moskvu, i koja su bez ozbiljnijega pokušaja zaustavljanja od strane ruske vojske i sigurnosnoga aparata stigla do Eleca udaljenoga 400 km od Moskve, natjerala su Vladimira Putina da sam sebi skoči u usta i brzinski amnestira Jevgenija Prigožina i njegove plaćenike.

Prigožin je uz skandiranje napustio Rostov

U subotu navečer kada se Moskva još uvijek spremala na obranu od pohoda Wagnerovih plaćenika, Putinov potrčko i svemoćni vladar Bjelorusije Aleksandar Lukašenko obznanio je svijetu da je uspješno posredovao u ovome ruskom unutrašnjem oružanom obračunu te da je sklopljen deal između Putina i Prigožina prema kojemu će ovaj potonji odustati od svoga pohoda na Moskvu, pripadnici Wagnera vratit će se u svoje baze kao da se baš ništa nije dogodilo, ruske vlasti obustavit će kazneni progon njihovoga šefa, a on će se trajno nastaniti i sretno živjeti u Bjelorusiji.

U operetnom završetku ove dvodnevne drame Jevgenij Prigožin praćen skandiranjem i aplauzima okupljenih građana Rostova u subotu kasno navečer napušta taj grad i odlazi u nepoznatom pravcu, a plaćenici Wagnera stavljaju tenkove, čije su cijevi za tu prigodu ukrašene šarenim balonima, na kamione labudice za transport do svojih baza. Baloni na cijevima tenkova poslužili su kao simbol mira samo u ovome kratkotrajnom rusko-ruskom ratu i ne odnose se na onaj u Ukrajini pa će biti skinuti i prije nego Wagnerovi plaćenici i njihova oprema postanu dijelom ruske regularne vojske.

Kako bi mogao izgledati Putinov kraj?

Događanja u protekla dva dana pokazala su kako bi mogao izgledati kraj Putinovog režima. Vladimir Putin zaglibio je u ratu u Ukrajini, i njemu je valjda jasno da iz toga gliba više ne može izaći kao ratni pobjednik, a Prigožinov pokušaj puča još je jednom zorno potvrdio kolosalnu nesposobnost i korumpiranost ruskoga sigurnosnog, obavještajnog i vojnog aparata. Ponižavajuća nagodba s Prigožinom, kome je barem zasad oproštena „izdaja“, ukazuje na ključne slabosti režima koji nije kadar predvidjeti, a onda i onemogućiti pobune poput ove. Nakon ove epizode Putinov manevarski prostor dodatno je sužen te možemo očekivati jačanje unutrašnje represije te još brutalniji i krvaviji rat u Ukrajini.

Vladimir Putin ne može izgubiti izbore i bit će na vlasti sve do svoje smrti ili do nasilne smjene. Vojno zauzimanje Rostova i oružani pohod autocestom M-4 prema Moskvi pokazuju da je scenarij nasilne smjene itekako realan. Putinov opsesivni strah od „ponavljanja Oktobarske revolucije“, što je kao opasnost spomenuo i u svom televizijskom nastupu u subotu ujutro, upućuje na to da je svoju političku i svaku drugu sudbinu vezao uz ishod rata u Ukrajini.

To je za svijet u cjelini istovremeno dobra i loša vijest. U slučaju ruskoga vojnog poraza i potpunog povlačenja ruskih trupa završit će i vladavina Vladimira Putina, ali postoji realna šansa da će nastali vakuum ili bolje rečeno interregnum biti ispunjen likovima poput Jevgenija Prigožina.