Nekad je nužno odabrati stranu

Kako bi pravna bitka Applea i FBI-ja mogla dovesti do efekta koji vlada SAD-a svim silama želi izbjeći

Analitičari misle da će tehnološke tvrtke napraviti super-sigurne mobitele

WASHINGTON, DC - FEBRUARY 23: The official seal of the Federal Bureau of Investigation is seen on an iPhone's camera screen outside the J. Edgar Hoover headquarters February 23, 2016 in Washington, DC. Last week a federal judge ordered Apple to write software that would allow law enforcement agencies investigating the December 2, 2015 terrorist attack in San Bernardino, California, to hack into one of the attacker's iPhone. Apple is fighting the order, saying it would create a way for hackers, foreign governments, and other nefarious groups to invade its customers' privacy.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Obračun između Apple Inc (AAPL.O) i američkih vlasti, točnije FBI-ja, oko enkripcije, bez obzira na ishod, vjerojatno će ubrzati napore tech-industrije oko stvaranja novih sigurnosnih barijera protiv vladinih upada, tvrde direktori iz te industrije.

Već sad rastuća industrija reklamira super-sigurne mobitele i mobilne aplikacije.

Jedan od direktora iz Applea kaže da će tvrtka ojačati svoju enkripciju ako pobijedi u pravnoj bitci protiv federalne vlade, nakon što su prošlog tjedna Appleovi inženjeri, na temelju sudskog naloga, morali pomoći izvući podatke iz mobitela osobe povezane s masovnom pucnjavom u San Bernardinu.

Direktor je za Reuters progovorio pod uvjetom anonimnosti, a glasnogovornik Applea odbio je to komentirati javno.

Zakonski presedan

Ako Apple izgubi bitku na sudu, zakonski presedan mogao bi pružiti američkim vlastima šire ovlasti prema kojima bi tehnološke kompanije morale pružiti pristup podacima pohranjenima u njihovim proizvodima.

No čak bi i ta vladina pobjeda mogla imati neželjene posljedice za federalne vlasti, te potencijalno izazvati val investicija američkih tehnoloških kompanija u nove sigurnosne sustave kojima čak niti njihovi vlastiti inženjeri ne bi mogli pristupiti, kazao je Jonathan Zittrain, suosnivač Berkmanovog centra za internet i društvo na Sveučilištu Harvard.

“Uspjeh vladine inicijative u ovom bi slučaju mogao dodatno potaknuti Apple, ali i druge proizvođače, u razvoj uređaja koje čak niti oni sami ne bi bili priviligirani pristupiti”, kazao je Zittrain za Reuters.

Sigurnost na prvom mjestu

“Box, internet “provajder” koji omogućuje online pohranjivanje podataka, već je korisnicima omogućio da imaju ekskluzivni pristup”, kazao je Joel De la Garza, šef sigurnosnog odjela te kompanije. “Cilj je potpuno onemogućiti da kompanija ima pristup korisničkim podacima, čak i pod sudskim nalogom”, kaže.

Naravno, još uvijek nije jasno može li Apple, pa čak niti želi li uopće, napraviti pametne mobitele kojima kompanija ne može pristupiti. Dvoje zaposlenika Applea upoznata sa sigurnosnom strategijom kompanije kažu za Reuters da Apple nema takve planove.

Druga strana medalje

Od pravne bitke Applea i američkih vlasti najviše koristi ima niša te industrije, bazirana uglavnom preko mora, koja razvija aplikacije i uređaje s ciljem zaštite privatnosti svojih korisnika od vlade, poslovnih protivnika ili kriminalaca.

Prošlo je dvije godine otkako je zviždač Edward Snowden razotkrio neviđenu razinu špijuniranja putem američkih kompanija, a na tržištu se pojavila šačica kompanija koje proizvode sigurne mobitele poput BlackPhonea, RedPhonea ili Priva kojima je glavna prodajna točka upravo sigurnost korisnika.

Edward Snowden
Edward Snowden AFP

Neki analitičari misle da bi upravo takve kompanije u tehnološkoj industriji mogle profitirati ako se sudska bitka Applea i američkih vlasti oduži.

Cookovo otvoreno pismo FBI-ju

Podsjetimo, Tim Cook, izvršni direktor Applea, u otvorenom se pismu objavljenom prošlog tjedna na Appleovim stranicama suprostavio zahtjevu koji je uputio Federal Bureau of Investigation (FBI) i u kojem traže tzv. backdoor pristup operativnim sustavima iPhonea.

U pismu se navodi da je “američka vlada Appleu uputila dosad nezabilježeni zahtjev koji ugrožava sigurnost njihovih korisnika”. U pismu se ističe da se “Apple opire ovom zahtjevu koji osim podrazumijevanih pravnih komplikacija ima mnogo dalekosežnije implikacije” i poziva na javnu raspravu o ovm problemu.

Backdoor pristup sustavima za enkripciju podrazumijeva ključeve za dešifriranje svih softvera i pristup svim podacima koji su pohranjeni na pametnom telefonu.

Američka Vlada je zahtjev za pristup Appleovim sustavima uputila zbog pristupa podataka na iPhoneu napadača koji je bio uključen u teoristički napad u San Bernardinu, u kojem je krajem prošle godine poginulo 14, a ranjeno 22 osoba. U pismu se ističe da je Apple do sada surađivao s FBI-jem u ovoj istrazi te da su već dostavili podatke s kojima raspolažu.

Operativni sustav napravljen po narudžbi FBI-ja predstavljao bi prijetnju sigurnosti svim korisnicima

FBI sada od kompanije traži da naprave novu verziju operativnog sustava za iPhone kojime bi se premostile određene sigurnosne značajke na telefonu koji je pronađen tijekom istrage. Međutim, stvaranje takvog softvera predstavlja ugrožavanje sigurnosti, jer bi, nađe li se u pogrešnim rukama, mogao otključati bilo koji Appleov pametni telefon. Drugim riječima, takav OS značio bi stvaranje backdoor pristupa čime je ugrožena sigurnost i privatnost svih njihovih korisnika.

Nadalje, Cook upozorava “da bi Vlada mogla proširiti pokušaj u proboj privatnosti i zahtijevati da Apple napravi softver za nadzor kojim će presretati sve poruke, imati uvid u zdravstvene, financije i sve druge informacije, pratiti kretanje ili imati pristup kameri i mikrofonu telefonu bez znanja korisnika.”

Američka Vlada je otišla predaleko, smatra Cook

Iako naglašavaju da im suprostavljanje FBI-ju na pada lako, Cook u pismu kaže kako osjećaju obvezu da progovore i zauzmu stav, smatrajući da je ovim zahtjevom američka Vlada otišla predaleko.

“Suprotstavljamo se zahtjevu FBI-ja s najdubljim poštovanjem za američku demokraciju i ljubavi prema svojoj zemlji. Vjerujemo da bi u interesu svih nas bilo najbolje napraviti korak untrag i razmisliti o implikacijama.”

“Bilo bi pogrešno da nas Vlada prisili na otvaranje backdoor pristupa u naše proizvode. Na kraju, bojimo se da bi takav zahtjev ozbiljno potkopao upravo one slobode koje Vlada želi zaštiti”, zaključio je Cook.