Kako će izgledati nastava na daljinu, na koju se od petka prebacuju škole u Istri? Evo detalja

Najmlađi učenici oslanjat će se na 3. program HRT-a, a stariji će učiti u virtualnim razredima

09.09.2019., Zagreb - Ministrica znanosti i obrazovanja Blazenka Divjak posjetila je Osnovnu skolu Gracani povodom uvodjenja reforme Skola za zivot. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Premijer Andrej Plenković upravo je objavio kako se od petka zatvaraju vrtići, škole i visokoškolske ustanove – fakulteti – u Istarskoj županiji. Sutra, u četvrtak, kako je pojasnio Plenković, bit će tranzicijski dan u kojem se od svih zaposlenika škola očekuje da dođu na svoja radna mjesta, a od roditelja da pronađu odgovarajuću mjeru tko će od petka čuvati njihovu djecu.

Osim toga, Plenković je kazao kako je Ministarstvo obrazovanja uputilo ravnateljima smjernice za postupanje; u pripremi je online nastava kao supstitut standardnoj nastavi. Razgovara se, tvrdi premijer, i s Hrvatskom radiotelevizijom putem čijeg bi se 3. programa mogli emitirati sadržaji kao određeni supstituti nastavi. Iz Ministarstva obrazovanja upoznali su javnost sa smjernicama koje su upravo uputili osnovnim i srednjim školama vezano uz organizaciju nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije.

Smjernice kroz sutrašnji dan primarno moraju ispoštovati škole u Istarskoj županiji, no sve ostale škole u Hrvatskoj također ih trebaju uzeti u obzir. Sve smjernice koje su iz Ministarstva danas upućene školama moraju biti provedene najkasnije do ponedjeljka 16. ožujka do 12 h.

1. Pripremaju se komunikacijski kanali

Nužno je osigurati protočnost točnih i cjelovitih informacija, i to između Ministarstva i ravnatelja škola, između ravnatelja škola i odgojno-obrazovnih djelatnika te između škole i učenika te roditelja. U tu svrhu, svi ravnatelji trebaju biti uključeni u virtualnu učionicu za ravnatelje na platformi Loomen, i to zbog razmjene informacija s Ministarstvom znanosti i obrazovanja. U posebnoj virtualnoj učionici za ravnatelje kontinuirano će pratiti sve obavijesti iz Ministarstva.

Svi učenici i učitelji moraju provjeriti svoje korisničke AAI identitete; učitelji škole okupljat će se u tzv. virtualnim zbornicama putem platformi Teams, Yammer, Moodle i sl., a svaki razrednik u predmetnoj nastavi i srednjoj školi potom treba organizirati virtualni razred, u kojemu će biti svi učenici i predmetni nastavnici tog razreda.

Što se tiče razredne nastave, odnosno najmlađih učenika od 1. do 4. razreda, savjet je za njihove učitelje da razrednici, ako to već nisu učinili, povežu roditelje u virtualnu grupu odgovarajućim komunikacijskim kanalima (Viber, WhatsApp, Facebook, e-mail, telefon…). Iz Ministarstva je naputak da se aktivnosti oko uspostave komunikacijskih kanala provedu što ranije, a najkasnije do ponedjeljka, 16. ožujka do 12 sati.

2. Oprema za nastavu na daljinu

Svi učenici 5. i 7. razreda osnovne škole imaju tablete koje je nabavilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja u sklopu Škole za život, a škola ih sada treba dati na raspolaganje i za rad od kuće. Teleoperateri su dostavili SIM kartice u osnovne škole, ali ako u određenim školama nema dovoljno kartica, Ministarstvo je dogovorilo s teleoperaterima da se ravnatelji jave MZO-u i navedu broj učenika kojima treba SIM kartica te će dobiti upute o postupanju. Ako tableti nisu stavljeni u funkciju i podijeljeni učenicima, ravnatelj to mora hitno učiniti, stoji u uputi Ministarstva.

Također, škola bi trebala procijeniti koji učenici 6. i 8. razreda su slabijega socijalno-ekonomskog statusa, odnosno nemaju kod kuće osiguran uređaj ili pristup internetu. Ako bude potrebno izvođenje nastave na daljinu, tim učenicima škola može podijeliti na korištenje tablete koji su školi dostavljeni za korištenje u razrednoj nastavi. Što se tiče učenika srednjih škola slabijeg socio-ekonomskog statusa, za njih su srednje škole dobile od Ministarstva sredstva za nabavu tableta.

3. Praćenje i potpora nastavi na daljinu

U uputi Ministarstva stoji kako će se sve relevantne informacije vezano za ovakav oblik nastave objavljivati na stranicama Ministarstva, CARNET-a, Škole za život, Agencije za odgoj i obrazovanje i Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Osim toga, navode, potpora predmetnim nastavnicima pružat će se u odgovarajućim predmetnim virtualnim učionicama na platformi Loomen u kojoj se inače provode edukacije nastavnika u sklopu Škole za život.

4. HRT u nastavi

Kako je dodatno pojasnila ministrica Blaženka Divjak na press konferenciji u Vladi, za učenike iz razredne nastave, od 1. do 4. razreda osnovne škole, neće biti nužna informatička oprema za nastavu na daljinu. “Za njih na HRT 3 ide program koji će biti po razredima, koji će biti po određenom rasporedu. Izgledat će slično kao u razredu, ne treba očekivati ništa spektakularno, ali će biti korisno”, kazala je Divjak i dodala kako je nužno da učitelji najmanjih učenika budu u stalnom kontaktu s roditeljima.

Ministrica je poručila i kako u Ministarstvu i Carnetu postoje desetine ljudi koji mogu pomoći da se osposobe virtualne učionice i da svi uključeni u proces dobiju opremu koja im je potrebna. Na raspolaganju su video-materijali za sljedeća dva-tri dana što se tiče Istarske županije, postoje i digitalni obrazovni sadržaji te udžbenici koji se koriste u nastavi, poručila je Divjak.