Kako do 76 ili više mandata? Zbrajali smo i čini nam se da su ovo četiri scenarija za vladajuću većinu

Najizglednija se čini koalicija HDZ-a i Mosta

Prema rezultatima jučerašnjih prijevremenih parlametarnih izbora, ni jedna politička opcija nije osvojila dovoljno mandata za sastavljanje nove vlade. Slično kao i prošle godine, Most će donijeti prevagu iako su na jučerašnjim izborima dobili 13 mandata, znatno manje nego prošlogodišnjih 19 zastupničkih mjesta. Za formiranje parlamentarne većine potrebno je u Saboru imati najmanje 76 mandata. Na temelju osvojenih mandata, ovdje smo izvukli pet mogućih postizbornih scenarija:

1. HDZ s Mostom, Bandićem, manjinama i HDSSB-om i Glasnovićem: 61+13+2+8+1+1=86

Hrvatska demokratska zajednica osvojila je 61 mandat što bi s Mostovih 13 bilo ukupno 74 zastupničkih mjesta. No kako im za sastavljanje parlamentarne većine treba minimalno 76 mandata, HDZ i Most će na svoju stranu morati pridobiti Milana Bandića čija je lista dobila dva mandata i manjine, HDSSB i Željka Glasnovića iz dijaspore.

2. HDZ bez Mosta s Bandićem, manjinama, dijelom Živog zida, Glasnovićem, HDSSB-om i prebjezima iz Narodne: 61+2+8+1+1+2+1=76

U slučaju da pregovori između HDZ-a i Mosta ne urode plodom (šef Mosta Božo Petrov je odmah po objavi izbornih rezultata najjačim strankama poručio da im je počeo teći petodnevni rok za prihvaćanje Mostovih jamstava), šef HDZ-a bi vrlo teško mogao sastaviti Vladi u bez Mosta. Za dosta tanku parlamentarnu većinu morat će pridobiti sve manjince, Bandićeve mandate, HDSSB, Željka Glasnovića još dvojicu zastupnika iz koalicije Živog zida, čija je homogenost ubrzo nakon objave izlaznih anketa i prvih rezultata dovedena u pitanje, te nekog prebjega iz Narodne koalicije poput Predraga Štromara koji je rekao da bi svakako sudjelovao u vlasti.

3. Narodna koalicija s Mostom, IDS-om i manjinama: 54+3+13+8=78

Narodna koalicija dobila je 54 mandata što bi s IDS-ova tri i Mostovih 13 i manjinama bilo dovoljno za sastvljanje kakve takve veličine, ovakav razvoj situacije je prilično nerealan. Čak i da šef SDP-a Zoran Milanović i Mostov Božo Petrov uspiju rješiti nesuglasice što je teško zamisliti, još je teže za vjerovati da će Milanović prihvatiti Petrov uvjet prema kojem bi se šef SDP-a morao odreći koalicijskih partnera Ivana Vrdoljaka iz HNS-a i Kreše Beljaka iz HSS-a.

4. HDZ i Narodna koalicija: 61+54=115

Iako se poruka Zorana Milanovića nakon proglašenja izbornih rezultata, u kojoj je istaknuo kako “Hrvatska treba stabilnu vladu, a koja će to biti u ovome trenutku ne znamo” te napomenuo da se “individualne karijere i taštine treba staviti u drug plan”, mogla protumačiti kao prijedlog za otvaranje pregovora o velikoj koaliciji HDZ-a i SDP-a, ovaj scenarij je još teže zamisliti od partnerstva Narodne koalicije i Mosta.

Osim toga, šef HDZ-a Andrej Plenković je na pitanje što misli o Milanovićevoj poruci za N1 izjavio kako bi “umjesto poruka između redaka više volio da se pristojno čestita onome tko je bolji bio u utakmici, a onda zaziva velika koalicija” te dodao da takva koalicija zasad nije opcija.