Kako je Ćorićevo ministarstvo prilagodilo ključan dokument željama investitora u vjetropark; 'Čitamo, nije baš...'

Domagoj Validžić sastavio je dopis koji USKOK problematizira u najnovijem proširenju istrage

Protiv Domagoja Validžića, donedavnog pomoćnika ministra Tomislava Ćorića, USKOK je prije nekoliko dana proširio istragu stavivši mu na teret nove muljaže vezane za vjetropark Krš Pađene.

Osumnjičen je da je 2019. sastavio mišljenje ondašnjeg Ministarstva zaštite okoliša i energetike kojim je pogodovao investitorima u projekt kojeg su gurale bivša državna tajnica Josipa Rimac i bivša ministrica Gabrijela Žalac.

Pomogao da zarade na skupoj struji?

Još u kolovozu prošle godine istražitelji su na osnovu poruka pronađenih u mobitelu Josipe Rimac posumnjali da je angažirala Validžića kako bi pomogao tvrtki C.E.M.P., investitoru u vjetropark Krš Pađene. Navodno joj je detaljno objasnio što sve C.E.M.P. mora učiniti da bi im se čim više investicija priznalo kod uvećanja otkupne cijene struje, odnosno kako bi mogli čim skuplje prodavati struju.

Sada je, prema Uskoku, pak otkriveno da je Validžić pomagao Josipi Rimac i šefu C.E.M.P.-a Milenku Bašiću da prolongiraju rok korištenja kredita od HBOR-a i HPB-a. U pitanju su krediti od ukupno 95 milijuna eura, od čega je HBOR osigurao 80 milijuna, a HPB 15 milijuna. Tome su, kako tvrdi USKOK, prethodili ogromni pritisci Josipe Rimac i tadašnje ministrice Gabrijele Žalac na uprave obje banke.

Kada je Rimac angažirala Validžića

Međutim, među porukama Josipe Rimac i samog Validžića istražitelji su sada pronašli dokaze na osnovu kojih zaključuju da je Ćorićev pomoćnik C.E.M.P.-u pogodovao još od lipnja 2019. godine. Riječ je o čovjeku koji je suprug Anite Validžić, rođakinje Josipe Rimac, te ga je ona često nazivala i ‘zetom’.

Njegov broj mobitela proslijedila je 19. lipnja 2019. Draganu Stipiću, direktoru u C.E.M.P.-u, a svega nekoliko dana kasnije, 27. lipnja, Validžić se prvi puta sastaje i s Milenkom Bašićem.

Razmjena poruka s pomoćnikom ministra

Sredinom rujna, kada se C.E.M.P. našao u cajtnotu s rokom korištenja kredita, počinje serija intenzivnih kontakata Josipe Rimac s Bašićem, Stipićem i Validžićem. Doslovno je, kako je utvrdio USKOK, pomoćniku ministra prenosila upute bosansko-hercegovačkih poduzetnika, inzistirajući da napiše mišljenje u ime Ministarstva zaštite okoliša i energetike kojim bi im se pogodovalo.

Doduše, Josipa Rimac nije eksplicitno tražila bilo kakvo kršenje pravila, no Validžiću je uporno vraćala na popravak skice mišljenja koja je izrađivao.

Prema porukama koje je pronašao USKOK to je izgledalo ovako: Validžić bi sastavio nacrt dopisa i fotografiju tog dokumenta poslao Josipi Rimac. Ona bi ju proslijedila Stipiću. On bi pak, markerom u boji, označio tekst koji je trebalo promijeniti. Istovremeno bi poslao i novi sadržaj koji je na označena mjesta trebalo ubaciti.

‘Čitamo, nije onako kako smo se dogovorili’

“Čitamo, nije baš onako kako je dogovoreno”, upozorava u jednoj od pronađenih poruka Dragan Stipić. “Što ne valja”, odmah pita Josipa Rimac. Nakon toga joj Stipić šalje novu verziju dopisa i dijelove označene markerom.

Takvo dopisivanje istražitelji su rekonstruirali sve do 21. listopada 2019., kada je Validžić sastavio dopis u ime Ministarstva. Njegov je sadržaj, kako je vidljivo iz poruka, uglavnom odgovarao čelnim ljudima C.E.M.P.-a. Dopis je potpisao državni tajnik Ivo Milatić, a pregledali su ga i odobrili Validžić, te Kristina Čelić, načelnica Sektora u Upravi za energetiku.

Kako je glasio dopis Ministarstva

U dopisu je stajalo da proizvođač električne energije ne može izgubiti povlašteni status čak i ako nije finalizirao gradnju cijelog postrojenja, odnosno ukupnu snagu predviđenu ugovorom o otkupu. Naime, vjetropark Krš Pađene puštan je u rad u etapama, no bez obzira je li završio pojedinu etapu rješenje mu je trebalo vrijediti čim bi realizirao samo dio pojedine faze projekta. Drugim riječima, postrojenje nije trebalo biti završeno da bi imalo status povlaštenog proizvođača.

To međutim, primjećuju istražitelji, nije bilo predviđeno Pravilnikom o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije. U njemu je, napominje USKOK, stajalo da se u slučaju fazne gradnje moraju poštivati ugovoreni rokovi, te da se u slučaju da ih nositelj projekta ne ispoštuje s njim može raskinuti Ugovor o otkupu električne energije.

Drugim riječima, USKOK zaključuje da je Validžić namjerno izostavio te dijelove iz dopisa, kako C.E.M.P. u slučaju kašnjenja radova ne bi imao problema s bankama.

Svjedok utopio Ćorićevog pomoćnika?

Da je nacrt dopisa Ministarstva doista više puta mijenjan, u svom iskazu već je potvrdio i Zoran Pačandi, voditelj Službe za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije u Upravi za energetiku Ministarstva zaštite okoliša i energetike. On je istražiteljima ispričao kako se s Validžićem konzultirao o sadržaju dopisa.

“Dostavljao sam mu radne verzije, a on mi ih je vraćao ispravljene”, kazao je Pačandi. Validžić je razriješen dužnosti pomoćnika ministra još u rujnu prošle godine kada je protiv njega otvoren prvi krak ove istrage.