Kako je EU ovog tjedna Johnsonu pokazala da ih nije briga za prijetnje da će Britanija otići bez sporazuma

Europska unija prebacuje lopticu u britansko dvorište i ne želi preuzeti odgovornost za dramatične posljedice neuređenog Brexita

BELFAST, NORTHERN IRELAND - JULY 02: Boris Johnson gives a television interview before a Hustings event at the Culloden House Hotel on July 2, 2019 in Belfast, Northern Ireland. Boris Johnson and Jeremy Hunt are contesting the Conservative party leadership contest following Prime Minister Theresa May's decision to step down as Prime Minister and party leader. (Photo by Charles McQuillan - Pool / Getty Images)
FOTO: Getty Images

Theresi May trebalo je samo sedam dana da ode na svoje prvo inozemno premijersko putovanje, u Njemačku. Tjedan dana nakon što je u srpnju 2016. godine ušla u Downing Street 10, bivša britanska premijerka sastala se u Berlinu s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Pregovori o Brexitu tada još nisu bili ni počeli, ali je May smatrala da treba što prije ispitati kako se na izlazak Britanije iz EU-a gleda u najmoćnijoj članici Unije.

Do Brexita je ostalo manje od 70 dana i još se uvijek ne zna kako će se izlazak Britanije iz EU-a dogoditi. Hoće li Britanci Uniju napustiti sa sporazumom ili će Brexit biti kaotičan, sa svim potencijalno dramatičnim posljedicama. Unatoč tome, Borisu Johnsonu se očito ne žuri. U Berlin (a potom i Pariz) uputio se tek ovoga tjedna, mjesec dana nakon što je preuzeo premijersku dužnost.

EU nije u panici

Ako je htio ostaviti Europsku uniju da grize nokte zbog njegove najave da će izvesti Britaniju iz EU-a sa ili bez sporazuma, pa da onda u panici europski čelnici budu spremni pristati na nove – suštinske, ne samo kurtoazne – pregovore s Londonom, plan mu je propao. Johnsonov sastanak s Merkel i francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom pokazao je da se u stavu EU-a ništa bitno nije promijenilo. I da Europskoj uniji ne pada na pamet preuzeti odgovornost za kaotičan Brexit.

Johnson je obećao Britancima da će ih izvesti iz Unije 31. listopada, makar i bez sporazuma s EU-om, uporno pritom ignorirajući moguće posljedice takvog, neuređenog Brexita. A one bi mogle biti doista dramatične. „Sunday Times” je sredinom kolovoza objavio vladine dokumente koji sugeriraju da bi se, u slučaju Brexita bez dogovora, Britanija suočila s nestašicom i/ili poskupljenjem goriva, hrane i lijekova, zastojima u lukama, prosvjedima…

Loptica u britanskom dvorištu

Johnson bi, naravno, za takav eventualni ishod rado optužio Bruxelles, odnosno nepopustljivost Europske unije koja ne želi ponovno otvarati pregovore s Londonom o sporazumu koji je dogovorila Theresa May, a britanski parlament triput odbacio. Merkel i Macron su prozreli tu igru, pa su mu jasno i javno dali do znanja da je loptica u britanskom, a ne europskom dvorištu: ako mu je tako mrzak tzv. backstop, neka izvoli ponuditi alternativu, i to brzo.

„Backstop” je zaštitni mehanizam ugrađen u sporazum o povlačenju Britanije i zapravo predviđa da će Britanija ostati u svojevrsnoj carinskoj uniji s EU-om, ako se u roku od dvije godine ne nađe neko drugo rješenje koje će omogućiti da se na granici Sjeverne Irske i Irske ne uspostavi tvrda granica. Mirovnim sporazumom iz 1998. godine ta je granica učinjena nevidljivom.Ali, ako Britanija izađe iz EU-a, a Irska ostaje članica, onda treba naći način da se prekogranična trgovina kontrolira, a da se istovremeno na granicu ne postave čuvari i infrastruktura. To je moguće ili kroz trgovinski sporazum, koji tek treba biti dogovoren i sklopljen, ili – ako trgovinski pregovori propadnu – ostankom Britanije u carinskoj uniji.

Johnson, međutim, tvrdi da postoji cijeli niz alternativnih rješenja, baziranih uglavnom na tehnologiji, koje bivša vlada nije dovoljno aktivno predlagala. Pa će on to sada promijeniti. A ako ne uspije, barem je pokazao dobru volju, ali je, eto, EU ostala tvrdoglava i nerazumna.

Kaotični Brexit – problem Britanije

Merkel i Macron nisu upali u tu zamku. Na susretu s Johnsonom prikazali su se racionalnim, gotovo pa punim razumijevanja, i svakako pragmatičnim. “Rečeno je da ćemo vjerojatno pronaći rješenje kroz dvije godine. Ali mogli bismo pronaći rješenje u idućih 30 dana, zašto ne?”, poručila je njemačka kancelarka. Kasnije je pojasnila da nije mislila doslovno 30 dana, nego je htjela naglasiti da se dogovor mora postići u vrlo kratkom razdoblju.

Nije, međutim, dala naslutiti da bi se sporazum o povlačenju koji je dogovorila May mogao ponovno otvarati. Francuski predsjednik Macron je, pak, naglasio da se u tako kratko vrijeme i ne može postići novi sporazum koji će biti značajno različit od postojećeg. A ako se to ne dogodi, onda će Johnson morati donijeti „političku odluku” o izlasku iz EU-a. „To neće biti naša odluka”, bio je izravan Macron. Poruka je jasna: kaotični Brexit, ako do njega doista dođe, nije problem EU-a i Europskoj uniji ne pada na pamet za takav ishod preuzeti odgovornost niti želi dopustiti da bude dežurni krivac. Sudbina Brexita je u rukama Britanije, a prije svega Borisa Johnsona.