Nekad je nužno odabrati stranu

Kako je FBI 60-ih upozorio Bobbyja Kennedyja na knjigu koja ga optužuje za vezu s Marilyn, ali i njenu smrt

Dokumenti o JFK-u objavljeni prošlog tjedna otkrili su ovaj slučaj

Američki predsjednik Donald Trump obećao je objaviti tajne FBI-jeve dokumente vezane uz atentat na njegovog prethodnika Johna F. Kennedyja. Prošli četvrtak je objavljeno 2800 tajnih spisa većinom vezanih uz ubojstvo predsjednika Kennedyja, ali i nekih koji daju uvid u manje poznate detalje o obitelji Kennedy s ozbiljnim implikacijama.

Naime, 1964. FBI je dva tjedna istraživao navode američkog pisca Franka Capella, koji je u svojoj knjizi The Strange Death of Marilyn Monroe (koju je prodavao za samo 2 dolara) iznio detalje o aferi Roberta Bobbyja Kennedyja, mlađeg brata JFK-a, i Marilyn Monroe. U 79 stranica te knjige optužio je Bobbyja Kennedyja i Kennedy klan da su upravo oni odgovorni za njezinu smrt.

Glasine počele s rođendanskom čestitkom

Tračevi o raznim ljubavnim aferama Johna F. Kennedyja za vrijeme desetogodišnjeg braka s Jackie Kennedy cirkuliraju već desetljećima, a najpoznatiji je onaj o aferi s Marilyn. Spekulacije o vezi s tadašnjom divom potaknula je njezina odavno legendarna izvedba pjesme Happy Birthday za JFK-ov 45. rođendan.

Uslijedile su glasine da je i brat Bobby imao tajnu vezu s Marilyn, dok je bio u braku s Ethel Kennedy, nakon što mu je stariji brat “prepustio” popularnu starletu. “Jesu li problemi počeli kad je Marilyn shvatila da njezin VIP nema namjeru rastati se od tadašnje žene kako bi se vjenčao s njom?”, pitanje je koje Capell postavlja u svojoj knjizi, skrivajući ime Bobbyja Kennedyja pod akronimom za Very Important Person tj. veoma važnu osobu.

“Obzirom da ga je Marilyn mogla uništiti pisanim dokazima ili jednostavno javno priznavši njihovu vezu medijima, je li se Bobby odlučio na drastične mjere?”, nastavlja s pitanjima Capell.

Smrt Marilyn proglašena kao ‘vjerojatno samoubojstvo’

Marilyn Monroe nađena je mrtva 5. kolovoza 1962. u svom domu u Los Angelesu. Službeno izvješće mrtvozornika navodi da se “vjerojatno radi o samoubojstvu” upotrebom prevelike doze barbiturata, lijekova koji djeluju na središnji živčani sustav, a ovisno o dozi, mogu dovesti od lagane uspavanosti do anestezije, no u prekomjernim količinama mogu izazvati smrt.

FBI je u službenim memorandumima navode o aferi Bobbyja Kennedyja i Marylin, te da je bio prisutan kad je preminula, opisao potpuno neutemeljenima. Kennedy je tada bio državni tužitelj kojem je jedan od glavnih zadataka bio nadziranje rada FBI-ja, pa Capell u svojoj knizi postavlja pitanje zašto bi se FBI uopće bavio istraživanjem potencijalno nemoralnih djela svojeg nadređenog.

Slučaj je preuzeo njujorški FBI ured. “Navodi o upletenosti državnog tužitelja u ovaj slučaj su proglašeni lažnima, obzirom da je državni tužitelj bio sa svojom suprugom u San Franciscu u vrijeme kad je Marilyn Monroe počinila samoubojstvo”, stoji u izjavi agenta iz njujorškog FBI ureda. Isti ured je dobio zadatak da cijeli slučaj prati vrlo pomno, te su u glavni stožer poslali dvije kopije netom izdane Capellove knjige s ciljem da upozore Kennedyja na ono što se događa.

J. Edgar Hoover osobno upozorio Kennedyja

Tadašnji direktor FBI-ja, J. Edgar Hoover, 15. srpnja 1964. poslao je kopiju Capellove knjige Kennedyju, pišući mu: “Capell tvrdi da si imao intimne odnose s gospođicom Monroe”. U ožujku 1976. se cijeli slučaj revitalizirao kad je senator Frank Church zatražio sve FBI-jeve dokumente koji se odnose na komunikaciju između Hoovera i Kennedyja vezanu uz Capellovu knjigu o smrti Marilyn. To je ujedno i posljednji zapis pod imenom Marilyn Monroe u tzv. JFK dokumentima.

Frank Church proveo je opsežno istraživanje američkih tajnih službi nakon afere Watergate. Dokumenti o smrti Marilyn Monroe i njezinoj navodnoj vezi s Kennedyjevima uključeni su u kolekciju dokumenata o atentatu na JFK-a. U četvrtak 26. listopada ove godine 2800 spisa je objavljeno javnosti po odluci predsjednika Donalda Trumpa.

Preostalo je oko tristotinjak spisa za koje je američka obavještajna služba zahtjevala od američkog predsjednika da ostanu neobjavljeni još barem 180 dana kako bi donijeli odluku trebaju li ti spisi i dalje ostati u tajnosti, no Trump je na svom Twitteru ubrzo nakon prvotno objavljenih 2800 tajnih dokumenata, napisao kako će javnosti otvoriti sve tzv. JFK files, izuzevši one koji spominju imena i adrese aktera koji su još živi.