Nekad je nužno odabrati stranu

Kako je Glavašev sin odlukom suda postao jedini nasljednik milijunske ostavštine ugledne menadžerice

Sud je, objavljeno je danas, priznao usmenu oporuku kojom Mara Bareza ostavlja svoju imovinu Filipu Glavašu

FOTO: PIXSELL

Odlukom suda Filip Glavaš, sin saborskog zastupnika i optuženika za ratni zločin Branimira Glavaša, proglašen je jedinim nasljednikom Mare Bareze, imućne koprivničke menadžerice oko čije se ostavštine spor vodio već tri i pol godine. Glavašu su nasljedstvo osporavali Barezini rođaci Viktor Flatz i Vesna Flatz-Stransky, koji u ovom trenutku još mogu pokušati žalbom srušiti presudu.

Gospođa Mara Bareza, koju su zvali i “podravskom Elizabeth Taylor”, tri dana prije smrti na bolničkoj je postelji pred svojim prijateljicama Darinkom Mikačić i Mirnom Jurković navodno izjavila kako svu imovinu ostavlja upravo Filipu Glavašu, sinu Branimira Glavaša, s kojim je godinama bila u prijateljskim odnosima.

Rodbina pokojne menadžerice usprotivila se toj usmenoj oporuci i pokušala ju srušiti na sudu. Tvrdili su kako su oni proglašeni nasljednicima pisanom oporukom koju je gospođa Bareza ostavila, no taj dokument nikada nije pronađen.

Dugotrajni sudski proces

Tijekom višegodišnjeg procesa, o kojem je izvjestio Podravski.hr, uvjeravali su sud kako ne smije prihvatiti usmenu oporuku budući da u času kad ju je navodno izgovarala više nije bila sposobna rasuđivati zbog narušenog zdravstvenog stanja. Zamjerili su svjedokinjama te njezine usmene oporuke što su se pojavile tek 50 dana nakon Marine smrti 19. siječnja 2016. i ustvrdile da je ostavila usmenu oporuku.

One su pak na sudu objasnile kako su u Podravskom listu pročitale da je Mara Bareza umrla bez pisane oporuke, pa su odlučile reći da je sve ostavila Filipu Glavašu kojeg je smatrala svojim sinom.

Svjedoci koji su se pojavili na sudu to su i potvrdili. Opisali su kako je Mara Bareza često govorila da će svu svoju imovinu ostaviti upravo njemu. “Sve ostavljam Filipu Glavašu jer je on moj sin od rođenja, obitelji ne ostavljam ništa”, navodno je rekla pred svjedokinjom Darinkom Mikačić, “dodajući da se pisana oporuka nalazi u njezinoj kući u škrinji s dokumentima”, tvrdila je svjedokinja Mikačić na sudu.

Ključna svjedočenja o oporuci

Mirna Jurković u svom je svjedočenju tvrdila kako Mara nije željela ništa ostaviti nekim članovima obitelji budući da godinama nije razgovarala s njima. Još ih je, tvrdile su, obje pitala jesu li dobro zapamtile što im je rekla.

Na kraju je sud utvrdio kako Mara Bareza nije mogla ostaviti bilo kakvu drugačiju oporuku od usmene, budući da je u bolnici bila u takvom stanju da nije mogla držati olovku, zbog otečenih ruku i infuzije. Osim toga, tog 16. siječnja, dakle tri dana prije nego što je umrla, bila je subota, pa “ni javni bilježnici ni sud nisu radili, te se nije moglo organizirati davanje pisane oporuke”, izjavljivali su na sudu.

Sud: Bile su to posebne okolnosti

“To upućuje na postojanje izvanrednih okolnosti zbog kojih oporučiteljica objektivno nije bila u stanju sastaviti vlastoručnu oporuku”, ističe sud u nepravomoćnoj presudi. Liječnici koji su ispitani kao svjedoci potvrdili su da je u tom trenutku bila potpuno prisebna.

“Toga dana izrazila je želju da joj se napravi frizura, imala je spoznaju da joj ne ide na bolje, a izrazila je i želju da izjavi oporuku u usmenoj formi, uz podatak da je ona već napisala oporuku”, navodi dalje sud prihvaćajući i ocjenu vještaka da je Mara Bareza bila sposobna za rasuđivanje. Tek naknadno zdravstveno stanje joj se pogoršalo, te je 19. siječnja 2016. preminula.

Što je sve Filip Glavaš naslijedio?

U njezinoj imovini, koju bi Filip Glavaš sada trebao naslijediti su nekretnine, umjetnine i novac, ukupne vrijednosti nekoliko milijuna eura. Barezu je, inače, s Branimirom Glavašem vezalo prijateljstvo još iz vremena Domovinskog rata kada je u Osijek organizirala dopremanje humanitarne pomoći, a nakon što je osječki političar priznao svog izvanbračnog sina, Bareza, koja je većinu vremena živjela u Osijeku i imala ured u tamošnjem predstavništvu Belupa, preuzela je brigu o Filipu.

Karijeru je, nakon školovanja u Londonu, i izgradila u Belupu, a uvijek je bile spremna pomagati drugima. U njezin dom u Koprivnici 1990-ih dolazili su tadašnji hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i kardinal Franjo Kuharić, a ona je uvijek željela da u toj kući jednoga dana bude dječji vrtić.

Sam Filip Glavaš tijekom suđenja izjavio je da je upravo on naručio i platio nadgrobni spomenik za Maru Barezu. No, problema je imao s njegovim postavljanjem jer se rodbina tome protivila. Prema njegovim riječima Mara je doista s većinom rodbine svaki kontakt prekinula još 2005., a s nekima nije komunicirala od 1989. godine.