Kako je HDZ-u išlo u 2018.? Super, afere su ih udarale sa svih strana, a rejting im je pao za 1,1 postotni bod

Telegramov urednik politike napravio je mali pregled ovogodišnjih anketa. Ovo je prvi dio

U samo dvadesetak mjeseci izgubili su petinu potpore. Dvije trećine građana i dalje misle da zemlju vode u krivom smjeru, iako gospodarstvo raste na gorivu potrošnje građana, a državne financije više nisu u minusu. Sigurna prednost, nadalje, koju imaju pred najjačom opozicijskom strankom proizilazi isključivo iz slabosti SDP-a, što bi trebao biti razlog za paljenje crvenog alarma, jer političke slabosti mogu biti i prolazne, a nezadovoljstvo stanjem u državi može se relativno brzo artikulirati i kroz glasanje za neku novu opciju ili koaliciju…

Sve ovo ocjene su kretanja rejtinga i ove godine najjače hrvatske stranke HDZ-a i sve te ocjene su – točne. No, izvučene same za sebe, kao u prethodnim recima ipak rišu nepreciznu sliku političke situacije u zemlji; situacije u kojoj je HDZ pojačao svoju dominaciju, a što je za unutarstranačku dinamiku o ovakvim okolnostima još važnije, Andrej Plenković konsolidirao svoju moć u stranci.

Šteta koje nema

Naime, iako o Vladu, pogotovo posljednjih dana, udaraju serije afera koje mogućnost vođenja države aktualne ekipe u Banskim dvorima prikazuju u ne pretjerano glamuroznom svjetlu (okej, prikazuju ih kao nesposobne i rubno lakome), rejting HDZ-a u 2018. godini nije pretrpio gotovo nikakvu štetu. Hej, doznalo se da je Vladi zakon o restrukturiranju najveće firme pisala grupa ljudi koja je kasnije u tom procesu restrukturiranja zaradila veliki novac – a Banski dvori su mjesecima krili njihov identitet i jedina žrtva svega ispala je tadašnja potpredsjednica Vlade Martina Dalić. I to privremena žrtva – bar kako se dalo vidjeti iz naknadne beatifikacije objavom njene knjige o lex Agrokoru.

U zemljama koje demokratske uzuse i sukob interesa shvaćaju nešto ozbiljnije, zbog afere Hotmail i Borga bi vrlo vjerojatno morali na nove izbore, a u to vrijeme vladajuću stranku bi mjesecima, ako ne i godinama potresale krize preispitivanja identiteta. U Hrvatskoj, HDZ je godinu završio s rejtingom koji je pao za 1,1 postotni bod u odnosu na siječanj.

Učvršćivanje Andreja

I to nije sve – razlika između HDZ-a i SDP-a koja je u siječnju bila velikih 8,7 postotnih bodova narasla je na 12,6 posto u prosincu, osiguravajući tako Plenkoviću politički mir koji može iskoristiti da učvrsti moć u stranci.

A to je, iako tako ni izbliza nije izgledalo, dok se još ovog proljeća znojio odgovarajući na pitanja o aferi Hotmail hrvatskim novinarima u Sofiji, obavio vrlo temeljito. Milijan Brkić je, zbog afere SMS, stranački praktički eutanaziran. Kolinda Grabar-Kitarović je od velike nade stranačke ultra-desnice odjednom za to isto krilo HDZ-a (i izvan njega) u samo nekoliko dana postala izdajnica hrvatske stvari, a Davor Ivo Stier, kojemu je na stranačkom Saboru u svibnju onako klicala puna Cibonina dvorana, kao da se vratio isposničkoj kontemplativnosti. Vukovarski prosvjed Ivana Penave također je tek površinski zagrebao Plenkovićev HDZ-ov oklop…

Čini se, dakle, da je budućnost pred Andrejem Plenkovićem i njegovom strankom vrlo izvjesno svijetla i da se dominaciji ne nazire kraj. A onda, opet, sve navedeno u uvodu ovog teksta je također – točno.


*Postotci koji se navode u tekstu su mjesečni prosjeci potpore stranaka u dva redovna istraživanja javnog mnijenja, Cro Demoskop Promocije plus i Crobarometar agencije Ipsos.