Život zaustavljen zbog golemih prosvjeda, spominje se građanski rat. Kako je izbila najveća kriza u recentnoj povijesti Izraela

Netanyahu je stjeran u kut: popustiti bijesnim građanima ili svojim desničarima

TEL AVIV, ISRAEL - MARCH 27: Israeli police officers take security measures as hundreds of Israelis gather to protest against the Israeli government's plan to introduce judicial changes, seen by the opposition as an attempt to reduce the powers of the judicial authority in favor of the executive authority and march towards the Knesset (Israeli Parliament) in Tel Aviv, Israel on March 27, 2023. Mostafa Alkharouf / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM,Image: 765462149, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Prosvjedi koji već tjednima traju na ulicama izraelskih gradova konačno su stigli do točke eskalacije. Tijekom današnjeg prijepodneva najprije je najveći sindikat u toj zemlji pozvao svoje članove na generalni štrajk kako bi se zaustavilo “to ludilo od pravosudne revolucije”, kako je šef sindikata otvoreno poručio premijeru Benjaminu Netanyahuu.

Potom je objavljeno da su s radom prekinuli radnici u najvećoj izraelskoj pomorskoj luci. S obzirom na to da su ranije zbog štrajka zaustavljeni svi odlazni letove iz međunarodne zračne luke Ben Gurion blizu Tel Aviva, očito je da je zemlja od jutros djelomično odsječena od ostataka svijeta.

Netanyahu je škripcu

Činilo se da je takav razvoj događaja slomio autoritarnog šefa izraelske vlade, koji je najavio da će se tijekom prijepodneva obratiti javnosti kako bi, pretpostavljalo se, priznao poraz i odustao od kontroverzne reforme pravosuđa. No, posljednje vijesti iz Izraela kažu da je Netanyahuovo obraćanje odgođeno, što gotovo sigurno znači da su ekstremno desni elementi u njegovoj vladi zaprijetili raskidom koalicije ako se ne ustraje na reformi.

S obzirom na polariziranost izraelskog društva, koja je tolika da je predsjednik Isaac Herzog prošlog tjedna spomenuo mogućnost izbijanja građanskog rata, jasno je da premijer nema vremena za dugačke pregovore s koalicijskim partnerima. Krajnje je nevjerojatno i da će Netanyahu uspjeti umiriti protivnike reforme, koji se još od početka godine žestoko bore u, uvjereni su, bitci za spas izraelske demokracije. Ali ako popusti prosvjednicima, Netanyahu riskira da će duboko razočarati svoje političke partnere, koji prosvjednike smatraju nacionalnim izdajnicima.

Zbog čega je reforma toliko problematična?

Riječ je o paketu zakonskih prijedloga koji trebaju proći tri glasanja u izraelskom parlamentu, Knesetu, prije nego što stupe na snagu kao zakon. Njime bi se promijenio sastav deveteročlanog odbora koji bira suce Vrhovnog suda, odnosno, većinu članova tog odbora birala bi vlada. Netanyahu bi tako dobio ogroman utjecaj na imenovanje sudaca, što je vrlo problematično s obzirom na to da mu je u Jeruzalemu 2021. godine počelo suđenje zbog optužbi za korupciju, odnosno za to da je primao skupe darove i nastojao poboljšati medijsko izvješćivanje o sebi u zamjenu za usluge.

Osim što bi Netanyahuu dala ovlast da imenuje suce, reforma je problematična i zbog toga što bi omogućila parlamentu da donese zakone koje je Vrhovni sud već proglasio nevažećim. To zapravo znači da bi vladajuća većina mogla ignorirati presude Vrhovnog suda, što je mogućnost vrlo problematična za bilo koje demokratsko društvo.

Netanyahu i njegovi pristaše takvu promjenu opravdavaju tvrdnjama da je Vrhovni sud postao izolirana, elitistička skupina koja ne predstavlja izraelski narod, te da Vrhovni sud uopće ne bi trebao imati moć mijenjanja odluka političara koje je su građani izabrali na izborima.

Premijer je za neovisno pravosuđe, ali…

Oporbu zabrinjava i zakonski prijedlog kojim bi se otežalo proglašenje aktualnog premijera nepodobnim za obavljanje te dužnosti. Kritičari reforme i u tome vide nastojanje Benjamina Netanyahua da izbjegne suočavanje s odgovornošću ukoliko bude proglašen krivim na ranije spomenutom suđenju za korupciju. Toj tezi oporbenjaka težinu daje činjenica da Vrhovni sud upravo razmatra peticiju kojom se Netanyahua zbog sukoba interesa nastoji proglasiti nepodobnim za obnašanje dužnosti.

Naravno, premijer u potpunosti odbacuje optužbe da nastoji podjarmiti pravosuđe kako bi se spasio od smjene, a možda čak i od zatvora. Kada su ga novinari CNN-a upitali zbog čega onda tako tvrdoglavo gura problematičnu reformu, Netanyahu se proglasio pobornikom neovisnog pravosuđa, dodavši: “Ali neovisno pravosuđe ne znači neobuzdano pravosuđe, kakvo ovdje imamo posljednjih 25 godina.”

Palestinci su uznemireni

Kao i većinu pitanja u Izraelu, pravosudnu reformu komplicira odnos između države i palestinske manjine. Gubljenje ovlasti sudova u korist vlade opasno je za svakoga tko traži sudsku zaštitu pred državnom represijom. To je poseban problem kada u vladi dominiraju ekstremni nacionalisti, što je trenutno slučaj.

Palestinci su nezadovoljni čak i trenutnim pravosuđem, koliko-toliko neovisnim o vladi, smatrajući da ih ne štiti od nasilja vojske i policije, kao i da sudovi ne čine ništa da zaustave nezakonitu kolonizaciju Zapadne obale. Provođenje reforme dovelo bi do rasta nezadovoljstva među Palestincima, što je pojava koja u pravilu završava krvoprolićem.

Velika imena među protivnicima reforme

I dok bi nezadovoljstvo Palestinaca mogao ignorirati, odnosno ugušiti represijom ako zbog toga dođe do nereda, Netanyahuu je znatno teže zanemariti sve veći broj protivnika reforme među najuglednijim Izraelcima. Bivši premijer Ehud Barak, jedan od najodlikovanijih izraelskih vojnih vođa, pridružio se prosvjedima, zajedno s bivšim premijerom i čelnikom oporbe Yairom Lapidom i bivšom ministricom pravosuđa Tzipi Livni.

Ram Ben Barak, član Knesseta koji je služio kao zamjenik direktora izraelske obavještajne službe Mossad, usporedio je situaciju u zemlji s onom u nacističkoj Njemačkoj, što je izuzetno teška optužba među Židovima. Piloti elitne pričuvne postrojbe ratnog zrakoplovstva štrajkaju, bankari i financijaši otvoreno jadikuju zbog toga kako će situacija utjecati na gospodarstvo, a veliki tehnološki sektor koji je simbol razvijenosti Izraela obustavio je rad u znak prosvjeda. Najslavniji izraelski pisac Yuval Noah Harari nazvao je poteze vlade “antidemokratskim pučem”.

Ako Netanyahu bude tvrdoglav, izgledno je širenje krize

Položaj Benjamina Netanyahua otežava i činjenica da borci protiv njegove reforme uživaju potporu većeg dijela javnosti. Prema istraživanju javnog mnijenja iz veljače, čak 72 posto građana želi da se postigne kompromis između vlade i protivnika zakonskih prijedloga. Uz to, gotovo dvije trećine Izraelaca smatraju da bi Vrhovni sud trebao zadržati ovlasti koje mu omogućavaju poništavanje zakona, a 63% ih želi da način imenovanja sudaca ostane kakav jest, objavio je VOX nedavno.

Da situacija za Netanyahua bude još beznadnija, čak i ako zakonski prijedlozi prođu u parlamentu suci Vrhovnog sud morat će potvrditi ograničavane vlastitih ovlasti. Ako odluče biti tvrdoglavi, izgledan ishod je izbijanje ustavne krize. S obzirom na zapaljivu atmosferu koja vlada u društvu te na to da su protivnici reforme već mobilizirani i organizirani, čini se vjerojatnim da će svaki ishod osim povlačenja spornih zakonskih prijedloga dovesti do još težih sukoba na ulicama.