Nekad je nužno odabrati stranu

Kako je izbjeglička kriza razotkrila duboku podijeljenost unutar EU

Jučer je rekordan broj izbjeglica prešao granicu iz Srbije u Mađarsku

Refugees walk on a road near Budaors, Hungary on September 5, 2015 to head to the Hungarian-Austrian border.  Several thousand refugees were transported by 104 Hungarian public buses and coaches to the Austrian border from the Hungarian capital early morning. Migrants from several countries left Hungarian refugee camps in the direction of Austria in the hope to reach Germany.  AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
FOTO: AFP

Usred velikih rasprava na istoku Europe o tome kako riješiti izbjegličku krizu jučer je preko granice iz Srbije u Mađarsku ušao rekordan broj ljudi koji s Bliskog istoka bježe od rata.

Više od 4000 izbjeglica ušlo je u Mađarsku baš kad su vlasti u Budimpešti dovršavale pripreme oko plana potpunog zatvaranja granice.

Europa se bori s golemim priljevom ljudi, većinom iz Sirije, koji bježe od nasilja i siromaštva. Europska zemlja koja se najviše suočila s kritikama zbog postupanja prema tim ljudima upravo je Mađarska. Procjenjuje se da je iz Srbije u Mađarsku samo ove godine ušlo oko 175.000 izbjeglica.

Mađarski premijer Viktor Orban obećao je zatvoriti granice i uhititi sve izbjeglice koje prijeđu ogradu. Mađari uskoro dovršavaju svoju 4 metra visoku ogradu na granici sa Srbijom. Više od 4,000 mađarskih vojnika stiglo je na granicu kako bi pomogli policiji provesti zabranu koju je premijer Orban naredio u utorak.

Ograda na mađarskoj granici
Ograda na mađarskoj granici AFP

Mađare usporedili s nacistima

BBC-jev dopisnik Nick Thorpe izvještava da Mađari napokon uspostavljaju humanitarnu infrastrukturu u izbjegličkom kampu u Röszkeu, no nakon snimki koje su objavljene u petak, a koje prikazuju kako mađarski policajci hrane izbjeglice poput životinja, to je ipak malo teško za povjerovati.

U subotu je austrijski kancelar Werner Faymann otišao korak dalje u kritiziranju mađarskog postupanja prema izbjeglicama te ga usporedio s nacističkim tretmanom Židova.

Više od 4.000 izbjeglica koje su u subotu ušle u Mađarsku nalaze se na jednom velikom polju gdje je podignuto više desetaka šatora, a ondje se nalazi i osoblje UN-a. Nitko ne zna što će se dogoditi u utorak kad bi trebao početi Orbanov obračun s izbjeglicama.

Cilj Njemačka

Mađarska, uz Grčku i Italiju, postala je europska država koja je najviše suočena s izbjegličkom krizom. Mnoge izbjeglice nakon što stignu u Grčku zapute se preko Makedonije i Srbije upravo prema toj zemlji gdje nisu nimalo dobrodošle.

Većina ih želi nastaviti put prema zemljama zapadne Europe prolazeći kroz Austriju, ali prije nego krenu na taj put mađarske vlasti kažu da ih je potrebno prebaciti u kampove kako bi ih mogli registrirati.

U Njemačkoj, državi kojoj se većina izbjeglica nada, samo u subotu je u München stiglo njih preko 9,000. Njemačka očekuje da će ih preko vikenda stići oko 40,000.

Merkel se fotografirala s izbjeglicama
Merkel se fotografirala s izbjeglicama AFP

Njemačka kancelarka Angela Merkel brani odluku da njezina zemlja primi veliki broj izbjeglica jer je, kako kaže, uvjerena da je to ispravna stvar.

Izbjeglička kriza je razotkrila duboku podijeljenost unutar Europske unije. Europska komisija je najavila plan obveznih kvota kako bi zemlje članice među sobom podijelile dodatnih 120,000 izbjeglica. No, Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka protive se takvoj odluci. Prema tom Junckerovom planu Hrvatska bi trebala primiti ukupno 1064 izbjeglice.