Kako je izgledao put Tomislava Karamarka. Znakoviti su trenuci njegovih političkih povrataka

Dobio je ovacije prisutnih na skupu HDZ-a, no situacija nije bila uvijek takva

17.03.2024., Zagreb -U koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinki odrzava se  20. Opci sabor stranke HDZ. Izjavu novinarima daje Tomislav Karamarko. Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković u svojem je govoru na današnjem 20. Općem saboru u KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu pozdravio sve prisutne, a posebnim pozdravom obratio se svojem prethodniku Tomislavu Karamarku.

“Njegovim dolaskom pokazujemo jedinstvo i snagu, pokazujemo da su vrijednosti demokršćanstva i narodnjaštva utkane u program i političku platformu HDZ-a. Bila je izuzetna čast upravljati Hrvatskom u brojnim krizama s kojima smo bili suočeni”, rekao je Plenković.

Bivši predsjednik HDZ-a Karamarko ranije je dobio ovacije prisutnih na skupu HDZ-a. No, situacija nije bila uvijek takva.

Kosor izbacio iz stranke

Karamarko je 2012. godine pobijedio u neizvjesnoj političkoj utakmici na parlamentarnim izborima, a Jadranku Kosor je izbacio iz stranke. Stranku su do tada pratile optužbe za izvlačenje novca i navodne “crne fondove”. Od slučaja Fimi Media se ogradio. “U stranci ne stanuju oni koji su ispostavljali fakturu za svoje domoljublje”, rekao je u ožujku 2013.

No, na izborima 2016. ne uspijeva sastaviti Vladu. Veza HDZ-a s Mostom se raspala. Svađali su se oko tajnih službi, optuživali za izdaju, a sve je popucalo na Ini i MOL-u. “Neću dopustiti da itko ugrožava moju obitelj zbog paušalnih ocjena…”, poručio je tada Karamarko.

Karamarko tada objavljuje svoju ostavku nakon što se neko vrijeme šuškalo o tome da odlazi. “Mislim da je moja dužnost da vas obavijestim o onome što već dva, tri dana visi u zraku i da vam kažem da podnosim ostavku”, rekao je tadašnji predsjednik HDZ-a 21. lipnja 2016. godine.

‘Vlada disfunkcionalna’

Dodao je kako je Vlada bila disfunkcionalna te da nisu provođene reforme. “To je trebalo jednostavno prekinuti. Ova šok terapija završila je time da se ja, evo, treći put povlačim”, rekao je. Povukao se, rekao je, kada je prepustio premijersko mjesto, nakon toga je otišao s mjesta potpredsjednika Vlade, a sada se povukao i s čelne pozicije u HDZ-u.

Onoga trenutka kad je postalo evidentno da će Karamarko morati otići s čelnog mjesta u HDZ-u, većina istaknutih članova stranke počela se vrlo izravno ograđivati od njegove politike.

Preslagivanjem mjesta u stranci pojavilo se ime sadašnjeg predsjednika Andreja Plenkovića. Tada zastupnik u Europskom parlamentu, Plenković je s Općeg sabora HDZ-a poručio da stranka ne može biti talac političke sudbine bilo kojeg svog člana.

‘Loš signal za Vladu i stranku’

“Ne želim ulaziti u meritum slučaja o kojem govorimo u posljednje vrijeme, ali treba otvoreno reći da su aktualna politička kriza u Vladi i predstojeće glasovanje u Saboru o povjerenju prvom potpredsjedniku Vlade, predsjedniku HDZ-a, loš signal i za Vladu i za stranku”, rekao je Plenković u svibnju 2016.

Nakon toga, Karamarko pomalo nestaje s političke scene. Uz njegovo ime veže se sudski proces u kojem je Upravni sud u Zagrebu utvrdio da je Karamarko povrijedio načela djelovanja u obnašanju dužnosti. Sud je odbio tužbu bivšeg predsjednika HDZ-a kojom je on tražio poništenje odluke Povjerenstva za sukob interesa.

“Dužnosnik Tomislav Karamarko bio je u sukobu interesa kad je iznosio svoje stavove na sastanku Vijeća suradnje Mosta i HDZ-a”, rekla je Dalija Orešković na iznošenju finalne odluke Povjerenstva 15. lipnja 2016. Karamarko je istoga dana optužio Povjerenstvo za vraćanje Hrvatske u socijalizam, a cijeli slučaj epilog će dobiti godinama kasnije.

‘Dobivam poruke ohrabrenja’

“Nadam se da se nismo vratili u neka vremena… U vremena verbalnog delikta”, kazao je obraćajući se novinarima. “Mislim da je odluka isforsirana pritiskom i da ću je pobiti na Ustavnom sudu. Dobivam poruke ohrabrenja, na desetke njih”, rekao je tada. Najavio je žalbu jer je smatrao da sukoba interesa nije bilo.

Nedugo nakon toga, u 2017. godini, pokrenuo je think tank – Institut za sigurnost i prosperitet Hrvatske. U siječnju 2018. je najavio kako se vraća u politiku. Rekao je da mora “završiti jedan projekt i osigurati osigurati egzistenciju djeci”, a nakon toga će biti vremena za politiku. Nije precizirao detalje svojeg političkog povratka, a on se odužio.

“I stanje u stranci i sve skupa motivira me da se vratim u politiku, ali pitanje je što će mi sljedeće izmisliti. Očito se u stranci boje i računaju na moj povratak više nego ja. U HDZ-u puno nezadovoljnih ljudi komunicira sa mnom, u strahu su. Ja sam si za ovu godinu zacrtao završiti jedan projekt i osigurati egzistenciju djeci, a onda će biti vremena za sve i sve će se na vrijeme znati. Politika me puno koštala i puno sam joj dao”, rekao je tada Karamarko.

‘Ja još nisam nikoga izbacio’

Nedugo nakon toga, u siječnju 2018., Plenković navodi kako nikog nije izbacio i da nema ništa protiv Karamarka. “Ja nikoga još nisam izbacio iz HDZ-a. Osim ovih koji su bili svojim izričajem apsolutno neprihvatljivi”, rekao je Plenković.

Dodao je kako su, što se njega tiče, dobrodošli “svi koji se žele angažirati u HDZ-u, koji jesu i aktivni i pasivni, i bivši i budući”. Na kraju kratke izjave zaključio je kako je Karamarko član stranke i, ako se želi angažirati, ima svu slobodu. “HDZ je demokratska stranka”, poručio je.

Krajem te godine, u studenome, na društvenim mrežama. Karamarko opet najavljuje povratak u politiku. Počinje vrlo dramatično, apelom ispisanim velikim slovima: “Ja sam kriv za sve!”

Novi povratak Karamarka?

U srpnju 2019. godine, Karamarko se opet vraća. Čovjek koji je zaokrenuo HDZ oštro udesno, koji je najavljivao lustraciju i svođenje prostora slobode izražavanja na “svoja četiri zida”, opet jaše u hrvatskoj politici.

U kolovozu razmišlja o kandidaturi za predsjednika stranke. Kaže da ga je na razmišljanje o pokušaju ponovnog preuzimanja HDZ-a potaknulo loše stanje u stranci. “Ne procjenjujem da je stanje dobro. Stranka je, u konačnici, izgubila i europske izbore i mislim da je potrebno učiniti niz promjena svih aspekata stranačkog djelovanja. Mislim da je to dovoljno dobar motiv”, kazao je Karamarko.

Nakon toga ipak odustaje od natjecanja za predsjednika HDZ-a, ne kandidira se ni na lokalnim izborima u 2021. godini i dobiva spor protiv Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa na Upravnom sudu.

Demantirao napise o povratku

U rujnu prošle godine najavljuje da izlazi na izbore. Doduše, tada nije precizirao za što će se točno kandidirati, iako su pred nama parlamentarni, europski i predsjednički izbori. Da ide u izbornu utrku te da mu je pritom uzor “Željezna lady”, odnosno nekadašnja britanska premijerka Margaret Thatcher, dao je naslutiti na društvenim mrežama.

Da bi se Karamarko mogao naći na izbornoj listi Domovinskog pokreta, početkom mjeseca je u Saboru dao naslutiti šef te stranke Ivan Penava. Danas se, ipak, pojavio na velikom skupu HDZ-a gdje je dočekan uz ovacije i Plenković ga je posebno pozdravio.

Ujedno je za novinare demantirao bilo kakve političke aktivnosti. “Bilo je upita jesam li što dogovorio ili dogovaram, nema nikakve mistike. Ništa nisam dogovorio niti dogovaram, vjerojatno se neću kandidirati na ovim izborima. Uz stranku sam, HDZ-ovac sam od 1989., odazivam se na ovakve događaje i to je razlog mog dolaska. Zahvaljujem se premijeru na posebnom pozdravu. Njegov sam prethodnik i ja bih pozdravio svog da sam tu”, rekao je Karamarko.