Kako je Klaus Barbie, nacistički ratni zločinac, organizirao trgovinu kokainom i vojni udar u Boliviji

Iz njegovih memoara se vidi da se paranoično bojao dolaska komunista

Klaus Barbie
FOTO: AFP

Nacistički ratni zločinac, koji je tijekom Drugog svjetskog rata bio poznat pod nadimkom Koljač Lyona, nakon završetka rata pomagao je u krijumčarenju droga i financirao vojni puč u Boliviji, tvrdi Daily Mail.

Nikolaus Barbie, jedan od najgorih zločinaca Gestapa, uspio je stvoriti novi život u južnoj Americi nakon pada nacističke Njemačke. Koristeći novac zarađen krijumčarenjem kokaina, pomogao je generalu Luisu Garciji Mezi da se domogne vlasti u Boliviji.

Rukom pisani Barbievi memoari otkrivaju da je on osobno mučio najviše operativce francuskog pokreta otpora i procjenjuje se da je sudjelovao u smrti 14.000 ljudi. Barbievi odvjetnici su redateljima Peteru i Michaelu Mulleru dali te memoare.

Klaus Barbie u Boliviji
Klaus Barbie u Boliviji AFP

Sin preminulog bolivijskog dilera Roberta Suareza, potvrdio je Mullerima da se njegov otac redovito sastajao s Barbiem, a navodno je Barbie održavao bliske veze s kolumbijskim narkošefom Pablom Escobarom. “To je ključni dio našeg filma, ta veza Barbiea i takozvanog kokainskog puča kojeg je proveo Garcia Meza.” rekao je Peter Muller i dodao da je uvjeren da je Barbie bio spona između politike, vojske i narkomafije Roberta Suareza.

Memoari koje je Barbie pisao otkrivaju njegov paranoični strah da će Bolivija postati komunistička zemlja, slično kao i Kuba. Davao je novac, zbog tog paranoičnog straha, bolivijskom generalu Mezi, koji je proveo vojni udar 1980. godine. Čak i nakon puča nastavio je davati novac Mezi sve do njegovog svrgavanja 1983. godine.

Barbie je osuđen na smrt u odsutnosti na francuskom sudu, a 1983. godine je izručen iz Bolivije. Umro je od raka služeći doživotnu kaznu za zločine počinjene u Lyonu u Drugom svjetskom ratu.

Barbie na suđenju u Lyonu
Barbie na suđenju u Lyonu AFP

“Zovem se Altmann – drugi život ratnog zločinca” dokumentarac je u kojem će Muelleri iznijeti zaključke svojeg istraživanja. Dokumentarac je francusko-njemačka koprodukcija, a bit će emitiran 8. rujna u te dvije zemlje.