Kako je Mađarska, za razliku od Hrvatske, odlučila ignorirati EU i nabaviti kinesko i rusko cjepivo

Orban kaže da će do Uskrsa cijepiti gotovo četvrtinu stanovništva, a Srbija se izborila za cjepivo za svoje stanovnike

Araceli, a 96-year-old woman, living in the Los Olmos center for the elderly in Guadalajara, received the first dose of the vaccine in Spain at 9:00 am. After it, a 40-year-old worker from the same residence will be vaccinated. With these two injections, the expected vaccination strategy against the coronavirus begins this Sunday in Spain, which will be followed in all autonomous communities.
Elderly woman receives the first vaccine against Covid in Spain - 27 Dec 2020,Image: 578964729, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Nakon što je Mađarska kao prva zemlja članica Europske unije kupila rusko i kinesko cjepivo protiv COVID-19 premijer Viktor Orban bio je više nego rezolutan. “Zašto bismo trebali misliti da su europski stručnjaci pametniji od nas? Više vjerujem mađarskom Centru za javno zdravstvo nego onom u Bruxellesu,” istaknuo je bez okolišanja Orban u Budimpešti zaključujući: “Svaki dan koji bismo proveli čekajući Bruxelles, izgubili bismo stotinu mađarskih života.”

Viktor Orban slično je reagirao kad je dobio mogućnost kupnje cjepiva kineske kompanije Sinopharm. Njegov bliski suradnik izjavio je da EU, svojim birokratiziranim i nesposobnim vodstvom, koje nije bilo u stanju na vrijeme osigurati potrebne količine cjepiva, Mađarskoj nije ostavila mogućnost izbora. “Vlada je obećala da u što kraćem roku cijepiti što više građana i tako ih zaštiti od korona virusa, i mi ćemo to obećanje održati.”

Orban će do Uskrsa cijepiti gotovo četvrtinu stanovnika

Kasno naručivanje i odobravanje za uporabu cjepiva, sa zabranom izvoza cjepiva iz SAD-a te činjenicom da je novi američki predsjednik Joe Biden uspio nabaviti više od milijardu doza cjepiva Pfizera, AstraZenece, Moderne, imali su za posljedicu da su članice EU ne samo prevarene nego i ostavljene na cjedilu. Čelnici EU dugo su bili sumnjičavi glede učinkovitosti ruskog cjepiva Sputnik V., sve dok nedavno u najuglednijem svjetskom znanstveno medicinskom časopisu The Lancet nije objavljena studija koja je pokazala da Sputnik ima čak 91,6 posto učinkovitosti.

Zahvaljujući ruskom i kineskom cjepivu premijer Orban je najavio da će do Uskrsa biti cijepljeno više od 2,5 milijuna ljudi, gotovo četvrtina stanovništva. Nakon što je potpisao ugovor s kineskom vladom premijer Viktor Orbán pohvalio je Peking, rekavši kako je Mađarska “zahvalna Narodnoj Republici Kini i predsjedniku Xi Jinpingu osobno za svu pomoć u ovom izazovnom razdoblju.”

EU štiti svoje i američke kompanije

Unatoč tomu što su rusko i kinesko cjepivo već primili milijuni ljudi širom svijeta, još nije zabilježen niti jedan slučaj s težim posljedicama, EU unija i dalje odugovlači s izdavanjem odobrenja njihovim cjepivima. Tako, svakako ne slučajno, i dalje štite europske i američke farmaceutske kompanije koje su je obmanule pa dramatično kasne s isporukom svojih cjepiva.

Slično kao Mađarska, postupila je Srbija, a Beogradu je bilo lakše jer nije član EU. S obzirom na to da SAD i EU stalno upozoravaju da će Kina i Rusija koristiti cjepivo kao političko sredstvo pritiska, srpska premijerka Ana Brnabić odbacila je mogućnost da bi se obraćanje Kini za pomoć moglo potkopati neovisnost njezine zemlje. “Učinili smo ono što je najbolje za građane Srbije, a to je nabavka što više cjepiva, bez obzira je li iz Rusije ili Kine ili EU i SAD-a.

Dobra pretpostavka Srbije

Zaista nije lako odgonetnuti kako bi Kina iskoristila prodaju svog cjepiva za politički pritisak na neku državu. Vjerojatno jedino tako da prestane isporučivati cjepivo, što bi, dakako, bilo na rubu pameti, a u krajnjoj liniji i bez posebnog učinka. Nikome nije međutim ni na kraj pameti komentirati i osuditi ponašanje zapadnih farmaceutskih kompanija koje su prevarile države članice EU.

Srbija je po riječima premijerke Brnabić odlučila kupiti rusko i kinesko cjepivo zbog zabrinutosti da će veće i bogatije zemlje osigurati za sebe dovoljno cjepiva, dok će svi ostali biti prikraćeni. Takva se procjena pokazala točnom, pa je Srbija u mogućnosti pružiti svojim građanima ono što nitko drugi ne može: da biraju cjepiva koja će koristiti, kao da su na “švedskom stolu.”

Zahvaljujući tomu Srbija je najuspješnija europska država po broju cijepljenih u odnosu na broj stanovnika. U Srbiji se na svakih 100 stanovnika već cijepilo njih 8, dok ih se Francuskoj cijepilo 3,5 a u Njemačkoj 3,9. Dosad je u Srbiju stiglo najviše cjepiva, oko 1,5 milijuna doza, iz Kine. Iz Rusije je došlo 100.000 doza, Pfizerovih cjepiva stiglo je 88.000, a do 20. veljače doći između 125 i 150 tisuća doza cjepiva AstraZenece.

Rusko cjepivo odobrilo 27 zemalja

Ruski fond za izravna ulaganja objavio je da je rusko cjepivo već odobrilo 27 zemlja što znači da je Sputnik V “jedno od tri svjetska cjepiva protiv koronavirusa koje je dobilo najviše odobrenja za upotrebu koja su izdali vladini regulatori.” Među ostalim, Meksiko će do travnja trebao dobiti 7,4 milijuna doza Sputnik V, Indija je već kupila 100 milijuna doza, a indijske tvrtke do kraja 2021. planiraju proizvesti 300 milijuna doza Sputnika V. Rusko cjepivo već je registrirano, među ostalim, u Alžiru, Argentini, Bahreinu, Bjelorusiji, Boliviji, Gvineji, Mađarskoj, Iranu, Libanonu, Meksiku, Pakistanu, Paragvaju, Tunisu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Sada se čeka odobrenje Europske unije.

Srbija također dogovara s Rusijom uvjete za proizvodnju cjepiva za što će joj trebati do 10 mjeseci priprema. Kazahstan je krajem prošle godine počeo proizvoditi Sputnik V, a uz Srbiju, sedam europskih zemalja, među kojima su Njemačka, Austrija, Mađarska i Češka, već je izrazilo želju da hitno počnu proizvodnja ruskog cjepiva.

Drugi mogu, Hrvatska ne može

Za razliku od svih njih Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ, izjavio je kako Hrvatska ne može bilateralno pregovarati s farmaceutskim tvrtkama s kojima se dogovarala EU te da “za ne planiramo ulaziti u razgovore s proizvođačima jer dijelimo sudbinu svega što se dogodilo u međuvremenu,” zaključio je Capak. Iz te izjave je vidljivo da Hrvatska neće, poput Mađarske, Njemačke, Austrije, Češke, pokušati učiniti sve što je moguće kako bi nadoknadila manjak cjepiva nego će čekati što će se odlučiti u Bruxellesu.

Može svatko misliti što hoće o režimima u Srbiji i Mađarskoj, ali njihovi lideri ponašali su se u ovom slučaju državnički i krajnje odgovorno jer su svojim građanima omogućili maksimalnu zdravstvenu zaštitu. Njihove su odluke tim razumnije jer je već od početka bilo jasno da su vlade članica EU i SAD-a, cijelo vrijeme vodile propagandni hladni rat protiv ruskog i kineskog cjepiva kako bi se osigurale monopol zapadnim farmaceutskih kompanijama te im omogućile tko zna koliko milijardi dolara profita.

Učinkovitost kineskog cjepiva veća od učinkovitosti onog protiv gripe

Kina je do sada već isporučila 7 milijuna cjepiva kompanije Sinopharm Mađarskoj, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori… Radi se o cjepivu s “deaktiviranim” virusom, a ta vrsta cjepiva koristi se već desetljećima i pokazala je dobre rezultate u borbi protiv difterije, hepatitisa B, dječje paralize ili tetanusa. Sinopharm je zadnji dan prošle godine priopćio da njegovo cjepivo ima učinkovitost od 79 posto, pa su dan kasnije kineske vlasti izdale dozvolu za njegovo korištenje. UAE je u okviru svoje studije došao do još bolje djelotvornosti kineskog cjepiva – od 86 posto. Vlasti u Emiratima bile su još brže u izdavanju dozvole korištenja nego kineske. Oni su počeli koristiti cjepivo već početkom prosinca.

I kod drugog kineskog cjepiva CoronaVac koji je proizvela kompanija Sinovac Biotechradi, radi se o cjepivu proizvedenom klasičnom deaktivacijom virusa. Počelo se testirati već tijekom prošlog ljeta, između ostaloga i u Brazilu, Indoneziji, Bangladešu i Turskoj. Indonezijske zdravstvene vlasti tvrde da efikasnost iznosi oko 65%. Na temelju tih brojki może se zaključiti da kinesko cjepivo nije tako učinkovito kao mRNA-cjepiva koja su odobrena u Europi i u SAD-u, ali po učinkovitosti ipak nadmašuje cjepiva protiv gripe čija se djelotvornost se kreće između 30 i 60 posto.

Kod trećeg kineskog cjepiva Ad5-nCoV ili Convidecia, tvrtke CanSino Biologics, radi se o takozvanom “vektorskom” cjepivu na bazi adenovirusa tip 5. Taj princip je sličan načinu na koji funkcionira cjepivo britansko-švedskog proizvođača AstraZeneca i Sveučilišta u Oxfordu. U Kini se ovo cjepivo koristi od lipnja 2020. Njime su se već cijepili milijuni kineskih vojnika.