Nekad je nužno odabrati stranu

Kako je mala općina Vojnić u posve besmislenom sporu s lokalnom zadrugom ostala bez milijun kuna

Zbog općine je zadruzi propao unosan posao sa sušenjem voća i povrća

FOTO: PIXSELL/Telegram

Općina Vojnić, koja je ove godine računala na 14,2 milijuna kuna proračunskih rashoda, morat će u kalkulaciju izdataka iz svog budžeta dodati još 1,1 milijun kuna. Taj iznos će, prema presudi Općinskog suda u Karlovcu, morati platiti poljoprivrednoj zadruzi Naša zemlja. Naime, ta je zadruga izgubila milijunski iznos jer im je općina onemogućila korištenje zgrada u Krstinju gdje su planirali napraviti sušaru za voće i tako revitalizirati dio agrarne proizvodnje.

Presudu je, osam godina od pokretanja procesa, donio Općinski sud u Karlovcu. U njoj su nesuglasice između zadruge i općine dobile nepravomoćni epilog težak nešto više od milijun kuna, no napravljeno je 90 tisuća kuna sudskih troškova. Telegram je, inače, nedavno pisao o sudskom sporu u kojem je zbog inata načelnika grad Vis također izgubio milijunski iznos, a sada bez novaca ostaje i Vojnić.

Evo zbog čega se vodio spor u Vojniću

Sve je započelo još 2007. godine kada je poljoprivredna zadruga Naša zemlja s općinom Vojnić sklopila ugovor o korištenju nekretnina u Krstinju. Planirali su tamo ulagati i započeti proizvodnju, no od samog početka nije sve išlo glatko. Zadrugari su nekretnine, za vrijeme adaptacije, na korištenje dali ekipi Jadran filma te vlasnicima autokampa Manuel d.o.o koji su tamo otvorili trgovinu. I plaćali najam. Nigdje u ugovoru, naime, nije bilo precizirano da se nekretnine trećoj osobi ne smiju dati na korištenje. A sud je naknadno i utvrdio kako to nije predstavljalo kršenje ugovora.

Općinari bijesni na zadrugare, zaključili da se ne poštuje ono što je dogovoreno godinu ranije. Zato u studenom 2008. godine raskidaju ugovor, iako su, prema njegovim odredbama to mogli učiniti tek nakon što istekne rok od tri godine od sklapanja. Kako zadruga nije pristajala na raskid ugovora, odnosno općini nije željela vratiti nekretnine u Krstinju, općina je najprije podnijela tužbu protiv Naše zemlje. Tvrdili su da zadrugari devastiraju zgrade koje su dobili na korištenje, no kasnije će se utvrditi da se radilo o prenamjeni s kojom je čelništvo općine itekako bilo upoznato.

Jedan zid ipak je trebalo probiti

Znao je to i tadašnji i sadašnji načelnik općine Vojnić Nebojša Andrić. Na sudu je čak potvrdio kako je vidio idejni projekt prema kojem je u prizemlju zgrade trebala biti sušara voća, a kako bi se to realiziralo bilo je potrebno probiti jedan zid. Načelnik je upozorio zadrugare da s projektantima provjere da se ne radi o nosivom zidu. Sud je iz toga zaključio da se za radove u Krstinju znalo te da se nije radilo o devastaciji.

Osim toga, sud nije povjerovao riječima bivše načelnice Vojnića Božidare Turnšek koja je na sudu izjavila da nije postojao nikakav projekt za sušaru te da su vrata probijena bez znanja općine. Nakon što je općina krajem studenog 2008. godine raskinula ugovor s poljoprivrednom zadrugom Naša zemlja, zadrugari su morali potražiti novu lokaciju za sušaru. Ona je, kako je potvrdio predstavnik zadruge Dragan Bjelivuk pronađena u Kusaji, a zarada koju su očekivali od pogona u Krstinji jednostavno je propala.

Financijsko vještačenje propale zarade

Vještak financijske struke vrlo je precizno izračunao koliko bi ona iznosila. Dakle, nešto više od milijun kuna. U obzir je uzeo i nabavnu cijenu jabuka i njezino variranje, i sušenje gljiva što je zadruga također imala u planu, kao i troškove remonta sušare.

“Kako možete govoriti o mogućoj zaradi kada zadruga nije imala ni dogovoren plasman robe na tržište”, prigovarali su predstavnici općine Vojnić vještakovom nalazu. No, taj argument otpao im je vrlo brzo, čim je sud pročitao dio studije Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta iz Zagreba koju je Naša zemlja dobila uoči ulaska u projekt.

Tamo je vrlo jasno pisalo: “Kako na hrvatskom tržištu još uvijek postoji manjak sušenog voća, povrća i gljiva (posebno onog domaćeg porijekla), ono će svoje kupce naći u redovima potrošača, ali i pojedinih pogona prehrambene industrije koje ga koriste kao sirovinu u svojim proizvodnim procesima”. No sve to nije ostvareno jer je općina Vojnić jednostrano raskinula ugovor s poljoprivrednom zadrugom Naša zemlja i sada će im za taj svoj potez platiti 1.061.860 kuna odštete.