Kako je minirana istraga kriminala u gradskoj tvrtki: 'Ravnatelj je znao koga policija zove na ispitivanje, pripremili su ih'

Donosimo detalje USKOK-ovih optužbi protiv upletenih u trgovinu informacijama iz tajnih istraga

Telegram donosi nove detalje iz afere URIHO, koja je ovaj tjedan ponovno otvorena nakon što je Ustavni sud RH podržao zviždača koji ju je prije više godina načeo. Riječ je o teškim optužbama za trgovinu povjerljivim policijskim informacijama o brojnim tajnim slučajevima među kojima je i ovaj iz URIHO-a. S tim USKOK povezuje skupinu policajaca i poduzetnika na čelu s Vladom Rajićem. Optuženi su da su od 2010. do 2012. odavali povjerljive informacije iz tajnih postupaka.

Iznosili su, sumnja se, službene bilješke, podatke o prisluškivanju i tajnoj pratnji, najave uhićenja… Sve tajne informacije imale su, tvrdi USKOK, svoju cijenu. Rajić je, prema optužnici, organizirao prodaju povjerljivih informacija iz istraga iznimno složenih kriminalnih slučajeva, među kojima su osim afere URIHO, bili i postupci protiv Milana Bandića, Ive Sanadera, Hrvoja Petrača, istraga u HEP-u, oko zagrebačkog GUP-a i Zagrebačkog Holdinga, autoceste Rijeka-Zagreb, krijumčarenje droge…

Ustavni sud zaštitio zviždača

Cijeli taj slučaj aktualiziran je sada nakon što je Ustavni sud zaključio kako pravnik Vlatko Klarić, koji je prije gotovo deset godina upozorio na kriminal u gradskoj tvrtki URIHO, nije smio dobiti otkaz. Uprava URIHO-a na čelu s Josipom Držaićem, bliskog Milanu Bandiću, dala mu je izvanredni otkaz jer im je svojim ukazivanjem na kriminal navodno narušio poslovni ugled.

Međutim, Ustavni sud sada je zaključio da je Klarić imao pravo govoriti o sumnjama u malverzacije u tvrtki u kojoj je radio. Otkazom mu je prekršeno pravo na slobodu izražavanja što će Klariću biti argument u nastavku pravne borbe protiv otkaza.

Što je s kaznenim prijavama?

Istovremeno, njegov je slučaj otvorio pitanje jesu li sumnje o mutnim poslovima u URIHO-u ikada istražene. Klarić u zadnjih deset godina nije dobio nikakvu informaciju ni od policije ni od DORH-a. Odgovor nije dobio ni Telegram koji je u petak pitao i policiju i DORH što su poduzeli na osnovu Klarićevih prijava.

Zna se, međutim, da su se za te prijave, kada su prije deset godina stigle do policije i USKOK-a, za njih su se zainteresirali mnogi. To i ne čudi kada je iz njih proizlazilo da je u pet godina šef URIHO-a natječaje vrijedne oko sto milijuna kuna prepustio privatnim tvrtkama umjesto da poslove odrađuju djelatnici URIHO-a mahom invalidi i bivši ovisnici. URIHO i postoji upravno zbog njih, a velike tvrtke davale su im poslove kako bi se osigurala zarada za osobe s posebnim potrebama.

U Klarićevim prijavama stajalo je da je Držaićeva uprava poslove – primjerice izradu cipela za Hrvatske šume ili odijela za ZET – davala podizvođačima. Radilo se, prema sumnjama izraženima u kaznenim prijavama, o raznim privatnim tvrtkama navodno bliskima samom Držaiću. URIHO je zadržavao tek nekoliko postotaka vrijednosti ugovora, dok je većina iznosa isplaćivana privatnim poduzetnicima.

Gdje je zapela istraga ugovora?

Tko se točno raspitivao za sadržaj ovih kaznenih prijava nije službeno poznato. Neslužbene informacije kažu da su to bili ili Držaić osobno ili njemu i Bandiću bliski ljudi. USKOK pak sumnja da je jedan od optuženih policajaca od svojih kolega prenosio povjerljive informacije o slučaju URIHO poduzetnicima Igoru Mlinaru i Rudolfu Krpini, koji su također optuženi kao članovi Rajićeve grupe.

Dvije policijske službenice optužene su da su podatke iz predmeta Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta PNUSKOK) i Odjela gospodarskog kriminaliteta Policijske uprave zagrebačke koji su istraživali sumnje o nezakonitostima u poslovanju URIHO-a dale svom kolegi koji ih je prosljeđivao dalje.

Kod okrivljenih je, uz ostalo, pronađena i tajna policijska dokumentacija o slučaju URIHO. U automobilu jednog optuženog policajca, koji je u međuvremenu umro, istražitelji su nakon njegovog uhićenja pronašli tzv. Posebno izvješće sastavljeno upravo u tom predmetu. Ono je, kako je utvrđeno, napisano 3. kolovoza 2012., a prije nego što je poslano iz PU zagrebačke korumpirani policajci su, prema tvrdnjama USKOK-a, napravili kopiju i proslijedili ju Rajićevim ljudima.

Mito za tajne informacije

Sumnja se da je jedna policajka sve to napravila jer je obrt njezinog supruga u ono vrijeme imao poslovnu suradnju s URIHO-m. Nakon što su tajne informacije iscurile slučaj je, tvrde ostali svjedoci iz policije, bio kompromitiran, odnosno osobe koje su istraživane za to su tada i doznale.

Kod jednog policajca pronađeni su i sporni ugovori koji su bili potpisani između URIHO-a i jednog od podizvođača, a u svom je mobitelu taj isti policajac imao i brojne natuknice o ovom slučaju. Iz SMS-ova što ih je razmjenjivao s kolegicama USKOK zaključuje da su Mlinar i Krpina za te informacije policajcima platili mito.

Razotkriveni u dva dana

“Predmet URIHO je u PNUSKOK-u otvoren u petak 25. svibnja 2012. a već u nedjelju 27. svibnja 2012. optuženi policajci i poduzetnici doznali su za postojanje tog predmeta i na što će biti usmjereno kriminalističko istraživanje”, navodi USKOK u optužnici. Drugim riječima osim slučaja kojim se bavila zagrebačka policija procurili su i podaci iz Ravnateljstva policije.

Svega dva mjeseca kasnije u taj isti policijski spis stiže i predstavka u kojoj je bilo navedeno kako ‘ravnatelj URIHO-a ima saznanja tko će biti pozvan na obavijesni razgovor’. Te je informacije, navodi se dalje u USKOK-ovoj optužnici, koristio je kako bi pripremio zaposlenike za ispitivanje.

I svjedoci na suđenju govorili su na kakav se perfidan način dolazilo do tajnih podataka. “Sjećam se da mi je jedan dan prišla dok sam stajala kraj aparata za foto-kopiranje. Pitala me radim li ja na slučaju URIHO. Odgovorila sam joj da to nije moj slučaj, već druge dvojice kolega. Počela je nakon toga objašnjavati da ju to zanima jer joj neki prijatelj tamo radi. Dodala je onda da me to pitala ‘bez veze’ jer je došla ‘neka anonimka’”, opisala je kolegica optužene policajke.