Kako je Ministarstvo uprave postalo središte korupcije, pogodovanja i offshore operacija

Donosimo kronologiju otkrića korupcijskih afera vezanih uz ovo ministarstvo

Ministarstvo uprave u manje je od godinu dana postalo središte korupcije, pogodovanja i offshore operacija. Bivši ministar uprave Lovro Kuščević morao je otići nakon što su mediji razotkrili niz afera oko prenamjene zemljišta, zbog čega je DORH kasnije protiv njega pokrenuo istragu. Jedan od glavnih aktera afere Kuščević bio je i Željko Holik, tadašnji pomoćnik ministra. Željko Holik našao se u središtu skandala kada je otkriven najozbiljniji krak afere bivšeg ministra, o kojoj je Telegram objavio seriju istraživačkih tekstova.

Tijekom mandata Lovre Kuščevića na čelu bračke općine Nerežišća, ogromne količine vrijednog zemljišta završile su u rukama off-shore kompanija, a kompleksna mreža malteških tvrtki čvrsto je povezana upravo sa Željkom Holikom, nekadašnjim glavnim savjetnikom ministra uprave.

Nakon Kuščevića i Holika, u aferi je uhvaćena i sada već bivša državna tajnica ministarstva uprave i bivša gradonačelnica Knina Josipa Rimac. Tako se dogodilo da su u manje od godinu dana iz istog ministarstva zbog sumnji na korupciju i zloupotrebu položaja otišli i ministar i državna tajnica postavljena u njegovu mandatu. Evo malog pregleda svih afera.

Sve afere bivšeg ministra Kuščevića

Dok su se u ljeto 2019. političari već polako počeli spremati za godišnje odmore Telegramovi novinari pokušavali su otkriti što je to točno tadašnji ministar uprave napravio na svoje dvije parcele u Nerežišćima na Braču, odnosno kako je uspio pretvoriti štalu u kuću na zemljištu koje nije bilo građevinsko te zašto nju i vilu prekoputa nije upisao u katastar čak 11 godina. Telegram je tada prvo objavio apsurdnu priču o tadašnjem ministru uprave Lovri Kuščeviću koji je neupisivanjem promjene na svojem zemljištu u katastar ignorirao propise ministarstva kojem je na čelu. Idući dan Kuščević je naše otkriće pokušao umanjiti tvrdeći da ništa ne skriva, da mu nije niti malo neugodno, ali da mu je žao da je zaboravio i propustio upisati nekretnine.

No tada smo objavili i drugu priču o tome kako je mu je nadstrešnica prevelikih dimenzija te kako je u zoni koja nije građevinska podigao štalu, iako nije imao stoku. A onda je izmjenama prostornog plana općine Nerežišće omogućeno da štale mogu postati kuće. Na naša otkrića Kuščević je reagirao suludim objašnjenjem da je uzgajao kokoši sorte “hrvatica”, da mu smještaju lijevi aktivisti te da ništa od onog što mu se stavlja na teret nije istina. U međuvremenu se doznalo i da neupisanu vilu iznajmljuje.

No klupko se zakotrljalo te su mediji su doslovno svaki dan ministru pronalazili po još jednu aferu – od sumnjive prodaje i preprodaje poslovnih prostora iz svoje propale tvrtke, činjenice da je njegova supruga kupila pašnjake za 60.000 kuna dok je on bio načelnik općine Nerežišća te ih kasnije prodala za 1,4 milijuna kuna pa do toga da mu je imovina u četiri godine porasla s dva na sedam milijuna kuna.

Kuščević je nakon 19 dana pritiska medija i javnosti napokon dao ostavku. Premijer Andrej Plenković, koji je Kuščevića i doveo na čelo ministarstva, tada je izjavio da se u javnosti i medijima čini velika šteta i njemu i Vladi i da to nema nikakvog smisla pa Kuščević sada mora riješiti sve nedoumice “da bi mogao nastaviti svoje političko djelovanje”. USKOK je na kraju protiv Kuščevića i još trojice suosumnjičenika pokrenuo istragu zbog sumnje da je kao općinski načelnik Nerežišća inicirao promjenu prostornog plana i svoju štalu prenamijenio u stambeni prostor te šogoru bespravno omogućio kupnju povoljna POS-ova stana. Državno odvjetništvo je pak u veljači od Sabora tražilo novo skidanje imuniteta bivšem ministru zbog proširenja istrage.

I savjetnik Holik uhvaćen u neobičnim poslovima

I prije nego je Kuščević prisiljen dati ostavku, Telegram i 24 sata isti su dan objavili najrazorniji segment afere sa zemljištima. Razotkrili smo offshore hobotnicu investitora kompanija registriranih na Malti koja je, zahvaljujući izmjenama prostornog plana, došla do stotina tisuća kvadrata vrijednih građevinskih zemljišta samo na Braču. Poslovne knjige njihovih hrvatskih podružnica, prijavljenih na istoj adresi u Splitu, iskazivale su ukupnu vrijednost zemljišta od 280 milijuna kuna na raznim hrvatskim otocima, od čega na bračku općinu Nerežišća otpada najmanje 166 tisuća kvadrata.

Naime Kuščevićev tadašnji savjetnik u Ministarstvu, inače bivši prodavač parfema, Željko Holik, bio je direktor hrvatskih podružnica u vlasništvu malteške mreže off-shoreova, a njegovo ime pojavilo se u velikom svjetskom skandalu Paradise Papers 2017. godine, kada je razotkriven dio svjetske mreže suspektnih off-shore kompanija. Kao direktor i dioničar, kroz iznimno kompleksne odnose kompanija na Malti, Holik je godinama u bliskim partnerskim odnosima s formalnim vlasnicima vrijednog zemljišta. Upravo kroz izmjene prostornog plana koje općina Nerežišća donosi 2015. za mandata Lovre Kuščevića, bračko zemljište postaje iznimno vrijedno, a spomenute kompanije za mandata direktora Holika 2015. u poslovne knjige dodaju stotine milijuna kuna zemlje.

Uz to Telegram je otkrio i kako je Željko Holik, tada u svojstvu direktora tvrtke Medis Investments, sjedio je na ključnoj sjednici općine Nerežišća, na kojoj je izglasana promjena prostornog plana. U tom trenutku Holik je direktor još nekoliko tvrtki, između ostalog Impunitus d.o.o. i Perago d.o.o., koje će kasnije sudjelovati u zamršenoj zemljišno-ulagačkoj hobotnici koja obuhvaća Karibe, Maltu i Brač. Telegram je u seriji istraživačkih tekstova tijekom srpnja objavio i video iz te 2015. godine u kojem Željko Holik mrtvo-hladno priča kako su offshoreovi pripremali prostorni plan za Kuščevića.

Unatoč našim tekstovima Holik i dalje radi u Ministarstvu uprave. Nakon Kuščevićeve ostavke, Holik je premješten na svoje ranije radno mjesto, u Službu za pripremu i provedbu EU projekata, i to kao viši savjetnik specijalist.

A onda je razotkrivena i Josipa Rimac

A onda je prošlog tjedna eskalirala i afera donedavne državne tajnice u Ministarstvu uprave Josipe Rimac, koju USKOK tereti za trgovanje utjecajem i primanje mita. USKOK je protiv nje prije par dana pokrenuo istragu nakon što ju je mjesecima tajno pratio i prisluškivao. Odlukom suda Josipa Rimac završila je u istražnom zatvoru u Remetincu kako ne bi utjecala na svjedoke.

S njom se u ovom trenutku povezuje korupcija teška milijarde kuna. Naime, sumnja se da je pogodovala investitorima u vjetropark Krš-Boljane. Zahvaljujući njoj, tvrdi USKOK, tvrtka Lager koju vode vlasnik Milenko Bašić i jedan od direktora Dragan Stipić, uspjela je finalizirati projekt koji je doveden u pitanje zbog dugova što su ih imali prema državi za korištenje šumskog zemljišta. Dakle, iako su bili dužni državi, Bašić i Stipić dobili su uporabnu dozvolu za vjetropark, a ubrzo je njihova tvrtka C.E.M.P. postala povlašteni proizvođač struje iz obnovljivih izvora energije. Za to im je država trebala plaćati 94 umjesto redovnih 43 eura po megavat satu struje. Rimac im je, sumnja se, pomogla i da dođu do tog statusa jer se za C.E.M.P. založila kod direktora HERA-e Tomislava Jurekovića.

Pogodovala je, tvrdi USKOK, još dvojici poduzetnika Anti Sladiću i Josipu Ravliću. Oni su pak imali problema sa stadima krava i količinom pašnjaka što su ih dobili od države, pa su zato, kako sumnjaju istražitelji, tražili od Josipe Rimac da utječe na izmjene Uredbe o zakupu šumskog zemljišta na kojima je radilo Ministarstvo poljoprivrede. Za uzvrat su joj navodno obećali pozamašno mito, među ostalim i 10 tisuća kvadrata zemljišta u Rogoznici.

Josipa Rimac je, kako stoji u rješenju o provođenju istrage, povezuje s Ružicom Njavro, tajnicom kabineta u Ministarstvu poljoprivrede kako bi pogurala željene izmjene. Tu joj, tvrdi USKOK, pomaže i dekan Agronomskog fakulteta Zoran Grgić koji piše primjedbe na predloženi nacrt Uredbe sugerirajući da se izmijeni upravo onako kako to odgovara Sladiću i Ravliću. “Ante ti je rekao da, ako mi to poguramo, on stoji iza onoga što je zadnji put rekao i da sigurno računaš na svojih 500 tisuća kuna kad to prođe. Sada ti je poslao da imaš za Uskrs”, dio je snimljenog razgovora između Josipe Rimac i Ružice Njavro. I dok izgleda da Ružica Njavro ne vjeruje u to i govori: “Ma daj!”, Josipa Rimac inzistira: “Neš me zajebavat. Ja sam ti to donijela i bris. Drži to”.

Sumnja se i da je bivša državna tajnica Ministarstva uprave tražila od načelnice Gračaca Nataše Turbić da sredi Sladiću i Ravliću pašnjake koje su željeli za svoju stoku, za što je načelnica također dobila mito. Urgirala je, tvrdi USKOK, i u Ministarstvu gospodarstva, i to kod pomoćnice ministra Ane Mandac kako bi svojim prijateljima i rođacima sredila potpore i bespovratna sredstva. Za prošlu godinu pomoćnica Mandac joj je, sumnja se, udovoljila s tri potpore – dvije od po 200 tisuća kuna i jednom od 185 tisuća kuna. Tražila ju je i za ovu godinu, a kontaktirala je i Matildu Copić, šeficu Agencije za plaćanja u poljoprivredi kako bi i preko nje dobila poticaje. Tada je, međutim, akcija propala jer je Josipa Rimac u svom automobilu pronašla bubu.