Kako je mozak masakra u Parizu izbjegao uhićenje, i još 6 velikih propusta policije i tajnih službi

Abdelhamida Abaouda policajac je zaustavio, no nije ga prepoznao

Abdelhamid Abaoud
FOTO: prtscr

Teroristički napadi u Parizu, koji su šokirali zapadni svijet, možda su mogli biti spriječeni da su obavještajne službe i policija reagirale na vrijeme. Naime, ranije ove godine vođa belgijske džihadističke ćelije uspio je pobjeći u Siriju iako su ga tražili zbog povezanosti s nizom ubojstava.

Abdelhamid Abaoud, kojeg su francuski istražitelji istaknuli kao glavnog financijera i organizatora napada u Parizu, u svom je intervjuu za džihadistički list Dabiq ustvrdio da ga je zaustavio jedan policajac, no pustio ga je ne prepoznavši ga.

Bila je to za belgijske i francuske sigurnosne službe najvažnija u nizu propuštenih šansi da spriječe napade u Parizu. Donosimo pregled najvećih propusta obavještajnih službi.

1. Manjkav nadzor i slaba suradnja

Jednog od bombaša samoubojica, Samyja Amimoura, nadzirali su nakon što je prije tri godine pokušao otputovati u Jemen, no uspio se neotkriven vratiti iz Sirije u Francusku i potom sudjelovao u napadu na koncertnu dvoranu Bataclan. Također, francuski dužnosnici potvrdili su da ih je SAD još u rujnu upozorio da će se po podacima koje su prikupili njihovi obavještajci vrlo vjerojatno dogoditi neki napad, no naveli su da su detalji bili “nejasni”.

S druge strane, mjesec dana ranije jedan je terorist, koji je uhićen prije no što je mogao provesti naloge Abaouda o “napadu na koncertnu dvoranu”, rekao policiji da će napadi sigurno uslijediti.

2. Uhićen pa pušten bez jamčevine

Početkom ove godine Abaoud je uhićen u Grčkoj zajedno s još trojicom islamista zbog planiranja terorističkog napada na policajce i policijske postaje po cijeloj Belgiji. U nekoliko belgijskih zajednica potom su izvedene racije kako bi se razotkrila islamistička ćelija koja je planirala ubiti policajce na javnim mjestima i u postajama, u napadima u cijeloj zemlji, prema saveznom državnom odvjetništvu.

Dvojica osumnjičenih džihadista su ubijeni u tom napadu u Verviersu, na istoku Belgije, gdje su se skrivali. Racija je provedena nekoliko dana nakon napada na redakciju lista Charlie Hebdo u Parizu, no policija je tvrdila da ta dva događaja nisu povezana. Abaouda su privele grčke vlasti, ali je ubrzo nakon uhićenja pušten bez jamčevine. Za vođenje jedne od najvećih džihadističkih mreža u Belgiji osuđen je u odsutnosti na 20 godina zatvora, zajedno s 32 druga džihadista.

https://twitter.com/telegraaf/status/666189742669697024/photo/1

3. Kružna putovanja od Sirije do Belgije i natrag

Abaoud je napad u Parizu planirao još u Siriji, gdje se borio na strani tzv. Islamske države, a k tomu je od rujna bio i na francuskom popisu meta zračnih udara. Valja istaknuti da su glavni razlog tomu što je Abaoud djelovao nekažnjeno propusti obavještajnih službi – u Siriju je otputovao 2013. godine, a potom se preko Grčke vratio u Belgiju. To je kružno putovanje neotkriven napravio još nekoliko puta.

4. Belgijska četvrt kao stjecište islamista

Bio je povezan i s Ibrahimom Abdeslamom, koji je u napadu u Parizu bio jedan od bombaša samoubojica, a 2010. je neko vrijeme proveo u zatvoru zajedno sa Salahom Abdeslamom, Ibrahimovim bratom, koji je nakon napada u Francuskoj pobjegao i trenutno je jedan od najtraženijih ljudi u Europi. Odrasli su zajedno, u istoj briselskoj četvrti Molenbeeku, kao i nekoliko drugih osumnjičenih. Policija, kažu u toj oronuloj četvrti u istočnom Bruxellesu, koja dugi niz godina privlači džihadiste, bande, drogu i bezakonje, u nekim dijelovima nikad nije viđena, iako je poznato da je ova četvrt jezgra kriminala i terorista.

https://twitter.com/GlobalPost/status/666371438232780800/photo/1

5. Organizator niza napada

Policija vjeruje da je Abaoud pomogao organizirati teroristički napad 21. kolovoza na vlak koji je prometovao od Amsterdama do Pariza, a koji su spriječila četvorica putnika. Francuske novine Liberation tvrdile su da je bio u kontaktu s Ayoubom El-Khazzanijem, muškarcem koji je otvorio vatru u vlaku prije no što su ga putnici svladali.

https://twitter.com/France24_en/status/636496330718842880/photo/1

Smatra se i da je organizirao napad na crkvu u Parizu 19. travnja, kada je Sid Ahmed Ghlam, francuski student, uhićen nakon što se upucao u nogu. Prateći trag krvi policija je pronašla automobil u kojem je bio pravi “arsenal oružja rata”, navelo je tada francusko ministarstvo unutarnjih poslova. Ghlam je kasnije optužen za ubojstvo Aurelie Chatelain, instruktorice plesa, koja je pronađena u svom izgorjelom automobilu nakon što je upucana triput u glavu, a policija je prvo mislila da je bila riječ o krađi vozila koja je pošla po zlu.

Prema listu Le Monde, Abaoud je bio u kontaktu i s Mehdijem Nemmoucheom, koji je proveo napad na Židovski muzej u Bruxellesu 24. svibnja 2014. te ubio četiri osobe. Snimke telefonskih poziva pokazale su da su njih dvojica razgovarali u siječnju.

https://twitter.com/TeleBXLActu/status/648428839081758720/photo/1

6. Opasno ignoriranje najava napada

Također, Le Monde tvrdi i da je francuski džihadist Reda Hame, koji je uhićen 11. kolovoza, kazao da je upravo Abaoud čovjek koji ga je poslao u Europu da provede teroristički napad nakon što je bio u Siriji, u džihadističkom kampu za obuku u Raqqi, uporištu IS-a. Hame je rekao da mu je Abaoud kazao da putuje preko Praga, ne bi li izbjegao da ga otkriju, i dao mu USB stick sa šifriranim softverom i 2000 eura s uputama za napad na neku “laku metu” kao što su “koncertne dvorane”, ne bi li osigurao “najveći broj žrtava”.

Na pitanje hoće li i kada uslijediti i neki drugi napadi, Hame je tada rekao policiji: “Sve što mogu reći jest da će se to dogoditi vrlo brzo. Vani je prava mašinerija i oni će sigurno pokušati napasti Francusku i Europu”. Izvor blizak francuskoj istrazi kazao je za Abaouda: “On je, kako se čini, mozak iza nekoliko planiranih napada u Europi”.

7. Policajac ga zaustavio pa pustio

Abaoud, koji koristi pseudonim Abu Omar Al-Baljiki, rekao je za IS-ov propagandni časopis Dabiq: “Mogao sam otići… iako su me tražile tolike obavještajne agencije. Sve to dokazuje da se musliman ne treba bojati napuhane slike o inteligenciji kršćana. Moje ime i slika bili su na svim vijestima, ali ipak sam uspio ostati u svojoj domovini, planirati operacije protiv njih i sigurno otići nakon što sam učinio ono što je trebalo biti učinjeno”.

https://twitter.com/BillBates01/status/666332331813289984/photo/1

Rekao je i da je s dvojicom džihadista otputovao u Belgiju ne bi li “terorizirali kršćane koji vode rat protiv muslimana”. “Mjesecima smo tražili putove kroz Europu, i uz pomoć Allahove snage uspjeli smo konačno stići do Belgije. Ondje smo pribavili oružje i osigurali si sigurnu kuću tijekom planiranja operacija protiv kršćana.” Kazao je i da ga je zaustavio jedan policajac nakon što je u belgijskim medijima objavljena njegova slika dok se borio za tzv. Islamsku državu, ali pustio ga je, “kao da ne vidi sličnost”, rekao je, ne preciziravši kada i gdje je bio zaustavljen.