Kako je talijanski narko-boss pokušao kupiti hrvatsku banku

Telegram rekonstruira specifičan poslovni pothvat talijanskog gangstera

Hoće li talijanski narkoboss Pasquale Claudio Locatelli, poznatiji i kao Mario di Madrid, koji je upravo iz Španjolske izručen Italiji, ondje ispričati skrivene tajne o vezama poduzetnika s talijanskog sjevera i narkomiljea, ali i otkriti svoje davne planove o kupnji jedne hrvatske banke? Strepe li od toga i mnogi u Hrvatskoj?

Opravdana je zabrinutost zbog mogućeg otvaranja brojnih još neodgovorenih pitanja o vezama biznisa i kriminala nakon Locatellijeva transfera u Italiju, gdje iza rešetaka mora provesti još najmanje 26 godina zbog međunarodnog šverca droge.

Bonvivan s rivijere

Najboljim hrvatskim istražiteljima ime ovog čovjeka je poznato, no domaća javnost nije imala prilike do sada čuti za njega. U pitanju je osoba od posebnog povjerenja pokojnog apsolutnog vladara narko-scene Pabla Escobara, kao i kolumbijskog kartela Medellin. Novinar Roberto Saviano, najbolji kroničar talijanske mafije, posvetio mu je cijelo jedno poglavlje u svojoj knjizi ZeroZeroZero objavljenoj prije dvije godine. Locatellijeva kriminalna prošlost to je i zaslužila, kao i značajne veze i poslovni manevri što ih je imao u Hrvatskoj. Njegov život, osim švercom kokaina, obilježen je i cijelom serijom spektakularnih bjegova iz zatvora.

Još 1989. godine uspio je prvi put pobjeći iz zatvora i od tada je, sve do 2010. godine, bio nedostupan bilo kojem svjetskom pravosuđu. Doduše, nekoliko se puta nakratko našao iza rešetaka, ali suđenje nije dočekao.

Kao čovjek sa sjevera Italije, Locatelli nije bio običan krijumčar droge. On je, kako je to opisao Saviano, bio pravi menadžer u svom sektoru. Rodom iz okolice Bergama, u podzemni svijet Milana ušao je kada je prijestolnicom talijanskog sjevera počelo kolati sve više novca. U svijetu mode i dizajna znalo se da je kokain predstavljao pošast koju si je, međutim, moglo priuštiti puno više ljudi nego u ostatku Poluotoka. Iako je počeo kao trgovac automobilima, Locatelli je ubrzo poharao svjetsku trgovinu kokainom.

Uhićen u vili sa 40 kilograma kokaina

Zatvorske kazne protiv njega su se nizale, ali je uspio pobjeći i skrasiti se u Saint-Tropezu, gdje je boravio sve do 1989. godine kada je uhićen u svojoj vili u kojoj su istražitelji pronašli i 40-ak kilogama kolumbijskog kokaina. No naravno da je i tada pobjegao iz zatvora.

Za bijeg je iskoristio lom ruke, a kada su ga vozili u bolnicu, trojica maskiranih i naoružanih muškaraca presrela su kombi i razoružala stražare. U idućem trenutku već su bježali sa zatvorenikom.

Locatelliju se od tada, na dulje vrijeme gubi svaki trag. Vjerovalo se da se skriva u Španjolskoj pod novim imenom – Mario di Madrid.

‘Locatelli, aka Mario di Madrid, imao je s mafijaškim partnerom svoje tvrtke širom Europe, pa i u Hrvatskoj

Postao je glavni kontakt, najvažnija osoba kojoj su se obraćali kolumbijski krijumčari kokaina kad bi organizirali isporuku droge u Europu. Stekao je zavidnu flotu brodova koji su služili upravo za međunarodni prijevoz kokaina.

Saviano ga je nazvao čak “brokerom kokaina”, podsjetivši kako je Locatelli predvidio pad tržišta heroina iako je tu drogu koristilo puno više ljudi. I sve to unatoč tome što je talijanska mafija i dalje značajan novac ulagala upravo u šverc heroina.

Operacija Dinero

Nekoliko su ga puta uhitili, 1994. godine dok je večerao u jednom renomiranom restoranu u Madridu, u trag mu se ušlo u finišu poznate Operacije Dinero, koja je bila fokusirana upravo na tzv. kokainski holding. Predvođeni DEA-om, američkom agencijom za borbu protiv narkotika, istražitelji su su dvije godine u tajnosti vodili istragu. Locatelliju su zaplijenjena čak četiri velika broda, no znalo se da posjeduje još namjanje pet, da je njegovo stvarno bogatstvo i vlasništvo nemjerljivo.

Nakon što je u žalbenom postupku uspio izaći iz zatvora, Locatelli se iza rešetaka ponovno našao tek 2006. godine, ali je iz zdravstvenih razloga ubrzo pušten da se brani sa slobode. I ponovno je nestao…

Sve do 2010. godine kada ga je s lažnim slovenskim dokumentima uhitila španjolska policija, a milanski karabinjeri sada su ga locirali u zatvoru u Puerto Santa Mariji. Pratili su tragove što ih je za sobom ostavila Locatellijeva partnerica, 61-godišnja Loredana Ferraro, za kojom je također bila raspisana potraga zbog 12 godina kazne na koju je osuđena zbog sudjelovanja u internacionalnom švercu kokaina. Utvrdili su, naime, da svog partnera redovito posjećuje u španjolskom zatvoru. Ubrzo su uspjeli realizirati nalog za Locatellijevo uhićenje što ga je milansko tužiteljstvo izdalo 2012. godine.

Što je Locatellija povezivalo s Hrvatskom?

Detalje njegovih poslova iz 1990-ih, kada je očito koristio ratno vrijeme za ostvarivanje profita, otkrio je tajni dokument, točnije iskaz jednog od bivših šefova ‘ndranghete, koji je, iako osuđen na čak 30 godina zbog krijumčarenja droge, surađivao s istražiteljima otkrivši im, među ostalim, i Locatellijevu namjeru da prljavim novcem kupi jednu hrvatsku banku. No ta informacija pojavila se i nakon Operacije Dinero, koju je koordinirala DEA.

Bivši šef ‘ndranghete u svom je iskazu, u kojem je iznio do najsitnijih detalja kako je talijanska mafija švercala radioaktivni otpad, opisao i Locatellijevu ulogu u krijumčarenju oružja početkom 1990-ih. Jedna od epizoda što ih je opisao povezana je s dva ribarska broda koji su bili u vlasništvu tvrtke Shifco, koja je pak u to vrijeme bila vlasnik libanonske Al Mahdi Group Company.

Oružje za Afriku

U njima se nalazilo 75 kazeta kalašnjikova, 25 kazeta municije i 30 uzija. Bile su ukrcane u ukrajinskoj tvornici Ukresperts Export na brod Jadran Express, koji je plovio pod zastavom Malte. Kao primatelji su bili naznačeni odvjetnik, koji je u to vrijeme zastupao ovog šefa ‘ndranghete, i osobno Locatelli. Njih dvojica imali su u to vrijeme tvrtke u Gibraltaru, na Cipru i u Hrvatskoj. Prema raspoloživim podacima zvale su se Rio Plata Limited i Business Investment Company. Brod Jadran zaustavio se u Trstu, gdje je oružje prebačeno u dva kamiona te dalje transferirano u luku La Spezia. Tamo je čekalo prebacivanje na sjever Afrike. Ukrajinskoj tvornici oružje je plaćeno preko Kreditne banke iz Trsta.

Je li preko tih istih tvrtki Locatelli namjeravao kupiti banku u Hrvatskoj? I gdje se uopće nalazi sav njegov novac? Gdje mu je skriveno golemo bogatstvo koje je zaradio krijumčarenjem kokaina? Hoće li ta pitanja osim talijanskih zaintrigirati i hrvatske istražitelje.


Objavljeno 14. kolovoza 2015. u tiskanom Telegramu