Kako je neprocjenjiv spomenik kulture u Vukovaru umalo završio kao zalog Kinezima za Agrokorov gigantski kredit

Sud u Vukovaru nije vidio ništa sporno da jedna od čuvenih kurija iz kompleksa dvorca Eltz dođe u kinesko vlasništvo

FOTO: Telegram/Pixsell

U slučaju da Agrokor ne bi mogao vratiti kredit od 1,06 milijardi eura Madison Pacific Trust Limitedu iz Hong Konga, Kinezima bi, zamalo, pripala i jedna od najimpresivnijih feudalnih građevinskih cjelina u Slavoniji, dijelovi nekadašnjeg vlastelinskog posjeda obitelji grofova Eltz u Vukovaru.

Riječ je o građevini Kurija IV. – Inspectoratum, u Županijskoj ulici, u Vukovaru, zaštićenom kulturnom dobru koje se sve do 1945. godine nalazilo u posjedu Eltzovih. Kada im je oduzet, postalo je državno vlasništvo i kasnije sastavni dio Vukovarskog industrijsko-poljoprivrednog kombinata (VUPIK), koje je pak, u vrijeme bujanja Agrokora, za 30 milijuna kuna, u studenom 2009. kupio Ivica Todorić.

Kurija 4. u Vukovaru

Općinski sud nije vidio problem

Za ogroman iznos kredita od 1,06 milijardi eura kojeg je dao Madison Pacific Trust Limited iz Hong Konga, privremena uprava Agrokora morala je ponuditi golemu vrijednost hipoteke, pa su u nju, među ostalim, ušle i nekretnine VUPIK-a, među njima i spomenute zgrade Kurije, upisane u Registar nepokretnih spomenika kulture.

U povijesnom izvatku iz zemljišnih knjiga Općinskog suda u Vukovaru vidljivo je da se Madison Pacific Trust Limited 11. rujna 2017. za zaštitu svojih prava (povrata kredita) osigurao i hipotekom na zgrade vukovarske Kurije.

No, 29. rujna 2017. Općinsko državno odvjetništvo iz Vukovara, zastupajući interese Republike Hrvatske, podnijelo je Općinskom sudu u Vukovaru prigovor protiv rješenja od 19. rujna iste godine, a kojim je vukovarski Općinski sud dopustio uknjižbu založnog prava na zgrade Kurije, a u korist hongkonškog Madison Pacifica. U Općinskom sudu u Vukovaru, očito, nisu smatrali da bi bio problem ako bi dio hrvatske spomeničke baštine završio u stranim rukama.

Založno pravo konačno je izbrisano

Ali, 10. svibnja prošle godine Općinski sud u Vukovaru odbio je prigovor Republike Hrvatske kojeg je podnijelo Općinsko državno odvjetništvu u Vukovaru, ponovno ne vidjevši problem u zaštiti građevina upisanih u Registar nepokretnih spomenika kulture. Zbog toga je ODO Vukovar deset dana kasnije, 20. svibnja, Zemljišnoknjižnom odjelu vukovarskog suda podnio žalbu.

Napori Općinskog državnog odvjetništva iz Vukovara ipak su urodili plodom pa je založno pravo brisano 20. studenoga prošle godine. Tako je otklonjena opasnost da zbog navraćanja Agrokorovog kredita Republika Hrvatska ostane bez dijela svog kulturnog nasljeđa, zaštićenog i upisanog u Registar nepokorenih spomenika kulture.

Slična stvar umalo se dogodila i s Ovčarom

Inače, zgrade vukovarske Kurije sagrađene su u drugoj polovini 18. stoljeća i služile su za smještaj nadzorništva i uprave cijelog vlastelinstva. Sagrađene su u kasnobarokno-klasicističkom stilu, tijekom Domovinskog rata zgrade su bile gotovo potpuno uništene, a obnovljene su 2012. godine novcem Ministarstva kulture i kreditom Razvojne banke EU.

Slična stvar, ali sa Spomen domom u Ovčari, dogodila se u listopadu 2009. kada se počelo raditi na privatizaciji VUPIK-a i kada se kao jedan od mogućih kupaca tog poljoprivredno-industrijskog kombinata spominjao srpski tajkun, vlasnik koncerna Delta, Miroslav Mišković.

Tada su glas digle braniteljske udruge, na čelu s Danijelom Rehakom, predsjednikom Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, upozoravajući kako bi bilo potpuno neprihvatljivo da mjesto stradanja više od 200 ranjenika i branitelja, ubijenih na Ovčari nakon sloma obrane Vukovara, dođe u ruke srpskog vlasnika. Zahtijevali su da nekadašnji hangar i područje Ovčare ne budu prodani u paketu, zajedno s VUPIK-om, te da se to područje izdvoji iz sastava VUPIK-a i prepiše Hrvatskom društvu logoraša srpskih koncentracijskih logora. Tako je Spomen područje Ovčare izašlo iz sastava VUPIK-a.