Kako je opet buknulo u Srbiji i BiH koje ovog vikenda idu u lockdown

Kako će se situacija odvijati nakon vikenda u Srbiji će tek odlučiti, no izvjesno je da će se strože mjere produžiti

Medical staff tend to a patient infected with COVID-19 in the COVID reanimation unit at the Purpan hospital in Toulouse on February 4, 2021. (Photo by GEORGES GOBET / AFP)
FOTO: AFP

Srbija i dio Bosne i Hercegovine od ovog će vikenda biti pod puno strožim epidemiološkim mjerama. Tako je Krizni stožer u Srbiji danas najavio kako od ponoći kreću u novo zaključavanje, javlja RTS. To znači da će tijekom vikenda raditi samo dućani s hranom, ljekarne, zdravstvene ustanove, benzinske crpke, kiosci te dostava hrane.

A Stožer će sutra raspravljati o tome što će građane Srbije očekivati nakon nedjelje, odnosno kakav će režim mjera vrijediti od ponedjeljka. Prema posljednjim podacima, moguće je da će se vikend-mjere produžiti, posebice s obzirom da je to tražio medicinski dio Kriznog stožera. Ono što je zasad poznato i vrijedit će od ponedjeljka jest to da srednjoškolci prelaze na online nastavu.

U Srbiji danas 4668 novozaraženih

Razlog za pooštravanje mjera povećanje je brojki novozaraženih koje su u porastu od 16. veljače, a posebno posljednjih dana. Iako je član Kriznog stožera prof. dr Zoran Gojković danas kazao kako taj broj nije značajan, nužno je napomenuti da su dnevne brojke novozaraženih u toj zemlji danas narasle na 4668 novozaraženih. U porastu je i broj hospitaliziranih, ali i onih najtežih pacijenata kojih je na respiratorima 288. Srbija se približila brojci od 800 zaraženih na 100.000 građana i četvrti su u Europi po broju zaraženih i preminulih u odnosu na broj stanovnika, navodi Blic.

Na to da će mjere biti nužne i da situacija nije ni malo dobra gotovo dva tjedna upozorava srbijanski epidemiolog Predrag Kon. Upravo je on taj koji je kazao da je zaključavanje nužno. “To moramo otvoreno i javno reći. Prijedlog je da se moraju zabraniti nezaštićeni kontakti inače ćemo puknuti k’o zvečka i tek tada će biti jasno što to znači kad pukne zdravstveni sustav”, kazao je još prije deset dana.

Kao problem je istaknuo opuštanje ljudi zbog početka cijepljenja i druženja. Nakon njegovih učestalih upozorenja ali i upozorenja liječnika da su bolnice ponovno zatrpane bilo je za očekivati da će država reagirati. No, politički dio Stožera i dalje se vodio time da je potreban određeni balans između mjera i funkcioniranja gospodarstva. Stoga su očito pooštrenja postupna.

Dramatično i u Bosni i Hercegovini

No, Srbija nije jedina nama susjedna zemlja u kojoj brojke značajno rastu i koja se ovaj vikend odlučila na zaoštravanje mjera. Tome su pribjegli i u Bosni i Hercegovini. Doduše još uvijek ne u cijeloj zemlji, ali mini zaključavanje ovoga vikenda provodit će se u Sarajevskoj županiji u kojoj su brojke najgore. Tako će ondje tijekom ovog vikenda biti zatvoreni ugostiteljski objekti i trgovački centri.

Jučer je, naime, objavljeno kako su brojke zaraženih u BiH blizu onima tijekom jesenskog vala, a da udio novozaraženih među testiranima značajno raste. Prema nekim podacima on je čak i 70 posto. Klix.ba danas je objavio kako se u toj zemlji u protekla 24 sata zarazilo još 1170 ljudi, dok je njih 36 preminulo od Covida. Također, prema statističkim podacima koje je objavio portal vidljivo je da broj novozaraženih raste od 20. veljače, ali da je skok značajan posljednja dva tjedna.

Problem cjepiva

Za razliku od Srbije, Bosna i Hercegovina ima i dodatni problem. Još uvijek nisu dobili značajnije doze cjepiva pa je i dalje neizvjesno kada bi u toj zemlji moglo početi masovnije cijepljenje. Manji broj doza Sputnjika V nedavno je dobila Republika Srpska, a u ostatku zemlje stariji građani i nešto zdravstvenih radnika cijepljeno je AstraZenecom koju je BiH na dar donio Aleksandar Vučić prilikom posljednjeg posjeta. No, radi se o neznatnim količinama.

Ministar zdravstva Federacije BiH dr. Vjekoslav Mandić, koji se jučer cijepio u Mostaru, kazao je kako se postojeće mjere ne poštuju i da je to razlog zbog kojeg brojke rastu. Također je rekao kako će se tražiti rješenje da se cjepivo za građane u Federaciji nabavi čim prije, prenijela je Hina.

Inače, BiH bi preko sustava COVAX trebala dobiti 1,23 milijuna doza cjepiva zapadnih proizvođača koje su naručili još prošle godine. No, posljednjih dana sve češće se može čuti kako će se i Federacija okrenuti nabavi ruskog cjepiva. Potvrdio je to jučer i predsjednik vlade Federacije BiH Fadil Novalić koji je kazao kako su za to već stigle konkretne ponude domaćih veledrogerija koje trebaju biti posrednici.