Kako je otrovan posljednji ukrajinski proeuropski predsjednik: ‘Žena mi je dala pusu i osjetila metalni okus’

'Ne sumnjam da je Rusija odgovorna za taj napad', kazao je bivši Viktor Juščenko otrovan na jednoj večeri tijekom predizborne kampanje

Ukraine's opposition leader and pro-Western presidential candidate Viktor Yushchenko (R) prepares to address his supporters during a rally in central Kiev, 24 November 2004. Yushchenko says the government helped steal the election from him by rigging the vote and is demanding that the results either be annulled in disputed regions or that new elections be held.  AFP PHOTO POOL (Photo by ANATOLY MEDZYK / POOL / AFP)
FOTO: AFP

'Drugi ili treći dan moje tijelo i glava počeli su oticati. Bol se širila po cijelom tijelu, a na koži su mi se počeli pojavljivati upalni procesi i gnojne akne. U nekoliko dana lice mi je postalo neprepoznatljivo'

U svjetlu prijetnji iz Rusije, s kojima se posljednjih desetak dana suočava Volodimir Zelenskij, prisjetili smo se i posljednjeg proeuropskog ukrajinskog predsjednika Viktora Juščenka koji je prije osamnaest godina otrovan na jednoj poslovnoj večeri tijekom predsjedničke kampanje.

Juščenko je od uspješnog bankara postao premijer Ukrajine, a potom i predsjednik, te je jedna od najznačajnijih osoba novije ukrajinske povijesti. Kao vođa zapadno orijentirane koalicije, Juščenko se u drugom krugu predsjedničkih izbora, krajem 2004. godine, našao nasuprot kandidata Viktora Janukoviča. Taj je krug završio Janukovičevom pobjedom, pa se Juščenkova kampanja pobunila zbog izbornog rezultata.

Namješteni izbori doveli do Narančaste revolucije

Rečeno je da su izbori namješteni u korist pro-ruskog Janukoviča, a tvrdnje da su se u izbore umiješali i tamošnji ruski dužnosnici rezultirali su masovnim građanskim prosvjedima diljem Ukrajine. U Kijevu se okupilo oko pola milijuna Ukrajinaca koji su na glavnom kijevskom trgu, Majdanu, mirno prosvjedovali, a mnogi od njih nosili su narančaste vrpce i zastave; simbole Juščenkove kampanje.

Zbog toga su ti prosvjedi nazvani Narančastom revolucijom i privukli su globalnu pozornost. Svijet je pozorno pratio situaciju, a postavljalo se i pitanje hoće li izbiti građanski rat između Juščenkovih pristaša na zapadu i ukrajinskih Rusa na istoku zemlje. No, to se ipak nije dogodilo jer su prosvjedi prošli u mirnom tonu. Nakon što je Ukrajinski vrhovni sud proglasio izbornu prijevaru odredio je ponavljanje izbora i tog je puta Juščenko pobijedio s 52 posto glasova.

Završio je u bolnici u Beču gdje je otkriveno da je otrovan

No, još je jedan događaj prethodio Narančastoj revoluciji. U rujnu 2004. godine, tijekom predsjedničke kampanje, Juščenku je na službenom putu u Austriju pozlilo i hitno je prevezen u bolnicu u Beču. Patio je od crijevnih tegoba, bolova po cijelom tijelu, a ten mu je postajao sivo-žut. Nakon iscrpnih pretraga, pisao je kasnije New York Times, testovi su potvrdili da je Juščenko bio otrovan dioksinom, otrovom koji u sebi sadrži narančasti agens kakvog je američka vojska koristila u Vijetnamskom ratu.

Austrijski liječnici objašnjavali su tada da svaki čovjek u masnim stanicama ima nataložene dioksine, no koncentracija kod Juščenka bila je tisuću puta veća od uobičajene, pa su pretpostavili da je pojeo otrov. Zanimljivo je da do danas nema definitivnog odgovora tko je i kako otrovao Juščenka, no najviše se sumnjalo na večeru na kojoj je taj predsjednički kandidat, prije nego li mu je pozlilo, bio s ukrajinskim dužnosnicima povezanih s ruskom vlasti.

Juščenko i njegova obitelj vjeruju da je atentat na njega naručila Moskva jer je pokušao Ukrajinu približiti Europi. Za Sky News je prije četiri godine u svojem kijevskom uredu dao intervju u pratnji svoje supruge Katarine. I tada je rekao: “Ne sumnjam da je Rusija odgovorna za taj napad”. S time se složila i nekadašnja prva dama Katarina koja je kazala da to nikako nije mogla biti slučajnost.

‘Tvoje usne imaju okus po metalu’

Juščenko je o tom događaju detaljnije progovorio i u intervjuu za BBC, u travnju, 2018. godine. U razgovoru s novinarom spomenuo je i večeru za koju se sumnjalo da je otrovan. “Bio sam s tadašnjim šefom ukrajinske službe sigurnosti i njegovim zamjenikom na večeri. Kada sam te noći došao kući i poljubio suprugu, rekla mi je; ‘Tvoje usne imaju okus po metalu’, prisjetio se Juščenko, te dodao da je kasnija istraga pokazala da je otrov ubačen u njegovu rižu.

Sa suprugom Katerinom i kćerima Sofijom i Kristinom 2009. Profimedia

Najgore je uslijedilo nekoliko dana kasnije, tijekom njegovog putovanja u Austriju. “Drugi ili treći dan moje tijelo i glava počeli su oticati. Bol se širila po cijelom tijelu, a na koži su mi se počeli pojavljivati upalni procesi i gnojne akne”, opisuje bivši predsjednik čiji se fizički izgled, u svega nekoliko dana, toliko promijenio da mu je lice postalo gotovo neprepoznatljivo.

Nakon što je opisao samo neke od simptoma trovanja dioksinom, BBC-ev novinar ga je upitao misli li da je Vladimir Putin dao naredbu da ga te večeri otruju. Juščenko je samo uzdahnuo i nakon kratke stanke odgovorio: “Znam odgovor na pitanje tko me otrovao, ali ne mogu ga izreći”.

Jesu li Juščenka namjeravali ubiti?

Inače, Juščenko je dugo vremena poslije imao zdravstvene posljedice od trovanja, a intenzivno se liječio u Ženevi gdje je još godinama odlazio na kontrole. Poznato je i da su mnogu švicarski i ukrajinski znanstvenici, na temelju njegovog oporavka, napisali niz znanstvenih radova o načinu kako se dioksin može eliminirati iz ljudskog tijela.

Njegova je priča postala aktualna i nakon atentata na bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripala i njegove kćeri Julije koji su u Velikoj Britaniji, 2018. godine, napadnuti vrlo rijetkim nervnim otrovom, a sumnja je pala na Moskvu. U razgovoru za BBC osvrnuo se i na taj slučaj. “Žao mi je što države Europe nisu solidarne jedna s drugom, pa da se zajedno suprotstave srednjovjekovnim ruskim metodama. To je najveći izazov ujedinjene Europe”, rekao je tada.

Svojevremeno su, u svjetskim medijima, postojale i špekulacije da Juščenka nisu namjeravali ubiti, već da su ga željeli eliminirati iz izborne utrke predstavljajući ga alkoholičarom i time mu uništiti ugled. Pretpostavljalo se da je iz tog razloga korišten dioksin jer taj otrov u manjim dozama izaziva ispucane kapilare na licu, ožiljke i klorne akne karakteristične kod alkoholičara.