Kako je Pfizer pokušao prodati svoje cjepivo Europskoj uniji po besramnoj cijeni i zašto je sve propalo. Evo priče

Sklapanje ugovora o nabavci cjepiva ipak nije bio nimalo lak posao za EU

December 20, 2020 - Tel Aviv, Israel: First day of vaccinating medical staff at Sourasky Medical Center in Tel Aviv with Pfizer Covid-19 vaccine. The medical staff in the hospitals are the first to get the vaccine for Covid-19.,Image: 577504033, License: Rights-managed, Restrictions: No publication in Israel, Model Release: no
FOTO: Profimedia

Premda je Europska unija bila neoprostivo spora i troma kod kupnje i odobravanja za upotrebu cjepiva protiv Covida-19, upravo je otkriveno kako sklapanje ugovora o nabavci cjepiva ipak nije bio nimalo lak posao. EU je, naime, uspio postići sporazum s američkom multinacionalnom farmaceutskom korporacijom BioNTech te njemačkim farmaceutskim gigantom Pfizerom tek u studenome 2020., ali istini za volju, ne svojom krivnjom.

Njemačke televizijske postaje NDR i WDR te dnevnik Süddeutsche Zeitung, objavile su da su Pfizer i BioNTech prošlog ljeta Komisiji EU ponudili svoje cjepivo po cijeni od 54,08 eura po dozi. I to još uz uvjet da kupi najmanje 500 milijuna doza što bi bilo dovoljno da se procijepi tek polovica stanovništva EU. Tako su BioNTech i Pfizer, na nesreći biblijskih razmjera koja je pogodila čovječanstvo, pokušali prodati EU cjepivo za čak 27 milijardi eura.

Jasno je bilo da nešto nije u redu s cijenom

Prvi je na neprihvatljivost tako visoke cijene upozorio Wolf Dieter Ludwig, predsjednik Povjerenstva za lijekove Njemačkog liječničkog zbora. “Mislim da je cijena cjepiva dvojbena, vidim u tome motiv dobiti koji ni na koji način nije opravdan u trenutnoj pandemijskoj situaciji.” Ludwig je zaključio kako “su interesi dioničara manje važni od interesa populacije koja se želi cijepiti protiv virusa Covid-19.”

Da nešto nije u redu s ponuđenom cijenom, premda su Pfizer i BioNTech isticali da je u njegovu cijenu uključen “najveći postotak popusta” koji je ponuđen bilo kojoj industrijski razvijenoj zemlji, pokazalo se vrlo brzo. Naime, za pregovora s kompanijom AstraZeneca i Sveučilištem Oxford EU se uspjela izboriti za neusporedivo nižu cijenu od oko 4,32 eura po dozi.

Riječ je o strogo povjerljivim informacijama

Nakon toga stigla je još i vijest kako su BioNTech-Pfizer spustili cijenu za američko tržište na oko 16 eura po dozi. Otkriveno je da su Amerikanci potpisali ugovor za kupnju 100 milijuna doza po cijeni od oko 1,95 milijardi dolara. Dakle, da su kupili 500 milijuna doza platili bi oko 10 milijardi dolara, a Pfizer i BioNTech za tu su količinu tražili od EU 27 milijardi dolara što znači da bi dodatno zaradili na Bruxellesu oko 17 milijardi eura.

Premda je riječ o strogo povjerljivim informacijama koje je nemoguće provjeriti, ipak se saznalo, a to je objavljeno u brojnim američkim medijima, da su Pfizer i BioNTech postavili Amerikancima u srpnju, u sklopu njihove Operacije Warp Speed,, početnu cijenu od 19,50 dolara za dozu, što iznosi oko 39 dolara po pacijentu.

Južna Afrika platila cjepivo po 2,5 puta većoj cijeni

Moderna, koja je razvila konkurentsko mRNA cjepivo, primila je gotovo milijardu dolara od američke Uprave za napredna istraživanja i razvoj biomedicine te je potpisala ugovor od 1,5 milijardi dolara za kupnju 100 milijuna doza. Tako je postigla cijenu od 25 dolara po dozi, odnosno 50 dolara po pacijentu.

Inače, to je cijena koja je u skladu s cjepivom protiv gripe u SAD, koja po dozi iznosi oko 40 dolara. Cjepivo protiv gripe ima oko 40 do 60 posto učinkovitosti, dok su recentni podaci govore o 92 postotnoj učinkovitosti za Pfizerovo cjepivo i gotovo 95 posto za cjepivo Moderne.

Za razliku od EU Južna Afrika morala je platiti cjepivo protiv COVID-19 od Oxford-AstraZenece po cijeni gotovo 2,5 puta većoj od one koju je platila EU, priopćilo je Ministarstvo zdravstva te zemlje. Visoki zdravstveni dužnosnik potvrdio je da će jedna doza koštati 4,32 eura, što je znatno više od 1,78 eura koliko su za te doze platile članice EU. AstraZeneca objavila je studenom da će cijena njenog cjepiva biti ograničena kako bi se omogućilo cijepljenje što više ljudi.

BioNTech tvrdi da do sada nisi ostvarili dobit

Da nije bilo kraja bezobzirnosti i pohlepi tih farmaceutskih kompanija govori podatak, koji su objavili njemački mediji, da su Pfizer i BioNTech na početku tvrdili da je cijena cjepiva visoka jer su sami “u potpunosti financirali” njegov razvoj. Možda je to istina kad je riječ o Pfizeru, no njemačka tvrtka BioNTech primila je, priznala je sama, milijunske subvencije od države.
Njemačko savezno ministarstvo obrazovanja i istraživanja, BMBF, obavijestilo je da je “pružilo značajnu potporu fazi osnivanja BioNTecha i osiguralo financijsku i strukturnu potporu za ključne prve godine istraživanja.”

Glasnogovornica BioNTecha potvrdila je da je kompanija “primila oko 50 milijuna eura tijekom prvih godina nakon osnivanja.” Pfizer i BioNTech brane se pak kako je prvotna cijena bila “određena za zemlje s višim prihodima.” Tvrtka BioNTech također tvrdi da do sada nije ostvarila dobit, a ako nešto i zaradi tada će to “reinvestirati u daljnji razvoj ove tehnologije.” Glasnogovornik komisije EU nije želio komentirati nagađanja o cijenama cjepiva tvrdeći da je u pitanju stroga poslovna tajna.