Kako je politički autsajder u Mađarskoj ujedinio oporbu i sad zajedno idu rušiti Orbana

Peter Marki-Zay prvo je potukao Fidesz u svom rodnom gradu na jugu Mađarske. Sad cilja skinuti Viktora Orbana na razini države

Krajem prošlog tjedna, nakon što je parlamentarna oporba zauzela saborsku govornicu i odgodila izbor novog ravnatelja javne televizije, Krešo Beljak pozvao je oporbu na ujedinjenje protiv HDZ-a. Na valu entuzijazma zbog nesvakidašnje zajedničke akcije, šef HSS-a zaključio je da je na sljedećim izborima Hrvatskoj potrebno upravo to – suradnja oporbenih stranaka cijelog političkog spektra, od ljevice do desnice. Kontra HDZ-a.

U vrijeme kada je Beljak medijima slao svoje priopćenje, u susjednoj Mađarskoj u finiš je upravo ulazila utrka za kandidata koji će na izborima sljedećeg proljeća biti glavni oporbeni rival mađarskom premijeru Viktoru Orbanu. Oporbeni predizbori u Mađarskoj ključan su dio političkog eksperimenta, vrlo nalik onome o čemu u Hrvatskoj govori vođa HSS-a – mađarska oporba na sljedeće izbore ide zajedno, cijeli politički spektar, od ljevice do desnice. Kontra Orbana.

Zajedno na lokalne izbore

Da je Viktora Orbana, koji je na vlasti 11 godina, moguće pobijediti ako se oporba ujedini, pokazalo se najprije na lokalnim izborima. Prije dvije godine raznorodne političke stranke, zeleni, liberali, socijalisti, konzervativci, udružili su se iza zajedničkih kandidata i u nizu lokalnih sredina porazili Orbanove lojaliste. Gergely Karacsony postao je novi gradonačelnik Budimpešte, pobijedivši Orbanovog kandidata Istvana Tarlosa koji je na čelu grada bio devet godina.

Na lokalnim izborima oporbene stranke testirale su tu novu strategiju – ujedinjeni nastup bez obzira na duboke ideološke razlike – s ciljem da i na parlamentarne izbore izađu u velikom, antiorbanovskom savezu. Krajem 2020. formalizirana je suradnja šest opozicijskih stranaka, koje pokrivaju cijeli politički spektar. Ovoga vikenda izabrali su zajedničkog kandidata koji će se u proljeće suprotstaviti Orbanu.

Konzervativac protiv Orbana

Peter Marki-Zay politički je autsajder koji je prije tri godine, zahvaljujući upravo potpori ujedinjene oporbe, postao gradonačelnik svog rodnog grada na jugoistoku Mađarske, dotad uporišta Orbanovog Fidesza. Njegovo je političko iskustvo skromno, što nije nebitno kada se ide na veterana poput Orbana.

No, u isto vrijeme ima karakteristike koje ga čine nalik mađarskom premijeru – konzervativan je, katolik, obiteljski čovjek – pa će ga Orbanovi pristalice utoliko teže napadati. Po političkim stavovima se, dakako, razlikuju – Orban zagovara ‘iliberalnu demokraciju’, Marki-Zay je želi razmontirati.

Čuveni skandal ex-premijera

U oporbi se nadaju da bi mogao privući i neodlučne birače ili razočarane birače Fidesza, i tako još povećati doseg ujedinjene opozicije. Za razliku od njegove protukandidatkinje u drugom krugu predizbora Klare Dobrev za koju se stalno propitivalo hoće li moći privući birače izvan svoje biračke baze.

Ona je iz lijeve Demokratske koalicije, koju vodi njezin suprug i bivši mađarski premijer Ferenc Gyurcsany. Prije 15 godina, Gyurcsany je bio u središtu golemog skandala: u javnost je procurila audio snimka sa zatvorenog stranačkog sastanka na kojem je Gyurcsany priznao da je vlada lagala “dan i noć” o situaciji u zemlji uoči izbora. Iako ta epizoda ne govori o karakteru Klare Dobrev, jasno je u kojem bi smjeru u kampanji išli napadi na nju.

(Pre)duboke razlike u oporbi

Sučeljavanja kandidata tijekom predizbora pokazala su da se i unutar oporbenih redova, unatoč prikazanom jedinstvu, vode žestoke prepirke i da postoje unutarnje napetosti – sasvim očekivano i predvidljivo s obzirom da se radi o tako šarolikom političkom savezu koji ima samo jedan čvrsti zajednički nazivnik, poraziti Orbana. Ostaje pitanje hoće li duboke razlike izbiti na površinu i prije izbora i tako ugroziti cijeli ‘projekt’.

Ankete zadnjih tjedana pokazuju da ujedinjena oporba i Orbanov Fidesz vode vrlo tijesnu borbu oko glasova birača, izmjenjujući se na prvoj poziciji u različitim istraživanjima javnog mnijenja. Na rezultate još nije utjecao izbor zajedničkog oporbenog kandidata.

Fidesz ima između 45 i 50 posto potpore, što ga čini nedodirljivim pojedinačnim strankama (za usporedbu, HDZ prema prosjeku rujanskih anketa ima oko 29 posto, manje nego SDP i Možemo! zajedno što, naravno, obesmišljava ‘savez svih’ protiv HDZ-a, o čemu je Telegram već pisao).

Jasan znak Orbanove moći

Do izbora u Mađarskoj je još nekoliko mjeseci i nezahvalno je već sad predviđati na koju stranu će se političko klatno preseliti. No, nije prerano zapitati se hoće li tako različite stranke, ako budu u poziciji da doista formiraju vlast, uopće moći zajednički vladati?

I sam taj neuobičajeni dogovor – čitava oporba, bez obzira na politički predznak, na jednoj strani – nije pokazatelj moći opozicije, već upravo suprotno, moći mađarskog premijera i njegove stranke. Da fragmentirana oporba nije preslaba da ga pobijedi, nikada se ne bi dogodilo da ljevica, desnica i liberali zajednički izlaze na izbore. Na takav se potez stranke mogu odlučiti jedino u krajnoj nuždi.

No, poučeni dosadašnjim iskustvom, oporbeni političari u Mađarskoj zaključili su da je ujedinjenje svih oporbenih snaga, koliko god bilo nesvakidašnje, jedini način da si podignu izborne šanse i prekinu desetljeće Orbanove vladavine. Ali smijeniti jednog političkog lidera – što bi se također moglo pokazati itekako zahtjevnim – nije isto što i upravljati državom, a kamoli uspješno upravljati državom.