Nekad je nužno odabrati stranu

Kako je pokret Pet zvijezda prošao put od predmeta ismijavanja do najveće prijetnje talijanskoj budućnosti u Europskoj uniji

Nakon Renzijeve ostavke, ojačali su Beppe Grillo i njegova stranka

The leader of the Five Star Movement, Beppe Grillo, delivers a speech during a campaign meeting  upon a referendum on constitutional reforms, on December 2, 2016 in Piazza San Carlo in Turin. Beppe Grillo, leader of the populist Five Star Movement calls his supporters to vote NO at the referendum on constitution which be held on December 4, 2016. / AFP PHOTO / MARCO BERTORELLO
FOTO: AFP

Kada je Beppe Grillo, lider najveće talijanske prosvjedne stranke, prije nekih sedam godina počeo puniti novinske naslovnice, bilo je teško izbjeći igre riječima. Bivši komičar koji se odjednom našao na političkoj sceni bio je prilično lagana meta za ismijavanje.

No, 2013. godine smijeh se stišao; pokret Pet zvijezda na parlamentarnim je izborima osvojio oko četvrtinu glasova. Njemački magazin Der Spiegel Grilla je tada nazvao “najopasnijim čovjekom u Europi.” Sada, tri godine kasnije, Washington Post piše da je taj opis Beppa Grilla doista zaživio.

Nada se Itexitu

Na nedjeljnom referendumu većina je građana glasala protiv inicijative premijera Mattea Renzija koji je želio izmjene zakonodavnog procesa. Tehnički, premijer se u osnovi zalagao za izmjenu ustroja i zakonodavnog procesa, no s obzirom na to da je najavom svoje ostavke u slučaju neuspjeha personalizirao referendum, prilično je jasno da dobar dio građana nije zaokruživao NE zbog želje za očuvanjem sadašnjeg sustava. Građani Italije jučer su premijeru naprosto poslali poruku.

Renzijeva ostavka mogla bi u konačnici na vlast dovesti upravo Grillovu stranku, odnosno pokret Pet zvijezda. Prema svim najavama, provest će još jedan referendum, odnosno pozvati građane da se izjasne jesu li za ostanak Italije u eurozoni, odnosno žele li povratak lire. S obzirom na to da im je euroskepticizam jedan od temelja pokreta, vjerojatno nije previše spekulativno zaključiti kako bi im izlazak Italije iz Europske unije mogao biti sljedeći cilj.

Uspoređuje se s Trumpom

Grillo sebe nekako najradije uspoređuje s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Oboje su postali poznati kao TV zvijezde, osjećaju da se mediji i politički establišment s njima sprda, jasno im je da ih Bruxelles, Berlin i Pariz smatraju štetočinama.

Pokret pet zvijezda 2009. godine, uz Grilla, pokrenuo je Gianroberto Casaleggio, čovjek iz IT sektora. “Stranka je osnovana na populističkim idejama koje podrazumijevaju direktnu demokraciju i brutalne napade na političke elite”, kontekstualizirao je nedavno profesor politologije James Newall.

Protivnici establišmenta i euroskeptici

Osnivački dvojac dobro je procijenio da bi nova stranka mogla iskoristiti moć interneta za vlastitu promidžbu, i bili su u pravu. Grillo, koji je inače bio obožavatelj Nigela Faragea, osnivača tvrdodesničarske stranke UKIP, preko svoje web stranice i društvenih mreža počeo je sazivati sastanke i poticati svoje sljedbenike da se kandidiraju na lokalnim izborima. Populističke poruke koje je pisao na svojim kanalima vrlo su brzo pronašle put do birača tradicionalnih stranaka u cijeloj zemlji.

Ono što se pokazalo kao velika prednost pokreta Pet zvijezda bilo je to što se nisu naglašeno svrstavali nužno kao desnica ili ljevica. Oni su euroskeptici, protivnici establišmenta i antimigrantska stranka, ali i prozelena stranka. A samo ime stranke ima određenu simboliku, “pet zvijezda” označava pet vodećih problema; održiv (ekološki) prijevoz, društveno vlasništvo nad vodama, održivi razvoj, pravo na pristup internetu i očuvanje okoliša.

Protestni glasovi

Njihove politike našle su svoj put do birača, pa je stranka 2013. na općim izborima osvojila 30 posto. Jedan od glavnih razloga za takav uspjeh sigurno je u tome što je građanima bilo dosta statusa quo i slabih odgovora vladajućih političara na krizu. Postali su druga vodeća stranka u državi. No, zbog specifičnog izbornog sustava koji favorizira velike stranke i koalicije, osvojili su samo 106 zastupnika, od 600.

Stranka poput Pet zvijezda može privući mnoge birače, uglavnom su to protestni glasovi, no problem je što se njihovi pristaše često ne slažu o bitnim pitanjima, kao što su ekonomski problemi, porezne politike, stav o Europskoj uniji. S te perspektive ne čudi što je od 2013. godine 18 od 106 izabranih zastupnika napustilo redove Pet zvijezda.

Grillo je pritom, kao uostalom svi današnji populisti, politički posve nekorektan. Primjerice, u svibnju 2016. javno je izjavio kako će gradonačelnik Londona Sadiq Khan “raznijeti sebe ispred Westminstera.”

U Rimu su se malo osramotili

Stranka je svejedno na lokalnim izborima prošle godine potvrdila da je postala jedan od bitnijih faktora u talijanskom političkom životu. Osvojili su oko 20 posto glasova, a u lipnju ove godine na lokalnim izborima odnijeli su pobjedu u 126 općina. No, što je još bitnije, pobjedu su osnijeli u 18 gradova i u Rimu. Na čelo talijanske prijestolnice tada je došla mlada 37-godišnja odvjetnica Virginia Raggi. Pokret pet zvijezda trijumfirao je, međuostalim, i u Torinu, Genzanu, Marinu, Chioggiu, Castelfidardu.

No, nakon što su preuzeli vlast, njihova nekompetencija postala je prilično evidentna. Za većinu talijanskih analitičara, Raggi je tipičan primjer fijaska Pet zvijezda, dokaz da se radi o stranci koja skuplja poene na kritiziranju, a ne može vladati. Raggi je imala velikih problema čim je preuzela Rim. Mjesecima nije uspjevala sastaviti gradsku upravu, u javnost su počele izlaziti dosta sramotne svađe oko plaća i pozicija i tako dalje.

Nedostaje joj kompetentnih ljudi koji, osim buniti se, znaju i upravljati. Vrlo je teško shvatljiva i količina vremena koja je stranci bila potrebna za sastavljanja gradske uprave, detaljizirao je Guardian, pitajući se kako bi točno njihova vlast izgledala na nacionalnoj razini.