Kako je ruski general Popov brutalnom iskrenošću izazvao potres koji je za Putina opasniji i od Prigožinove pobune

Snimka na kojoj govori cijenjeni general, poznat po nadimku Spartak, pokazala je razmjere problema u Putinovoj armiji

FOTO: AFP, Ministarstvo obrane RF

Ruski general bojnik Ivan Popov, donedavni zapovjednik ruske 58. armije, zasigurno nije imao namjeru da u javnost izađe njegova eksplozivna audio snimka u kojoj Kremlj optužuje za izdaju na ukrajinskom frontu, piše u velikoj analizi za Telegraph vanjskopolitički dopisnik tog utjecajnog lista Roland Oliphant. Popov je snimku prvo poslao bivšem generalu i zastupniku ruske vladajuće stranke “Jedinstvena Rusija” Andreju Guruljevu, koji ju je kasnije objavio na vlastitom kanalu na aplikaciji Telegram.

Na snimci je general bojnik kompletno rusko vodstvo optužio za strašnu situaciju u kojoj su se našli vojnici na ukrajinskom frontu, ustvrdivši kako im je Kremlj “zabio nož u leđa”. Kazao je da se među ruskim vojnicima povećao broj poginulih od ukrajinskog topništva te da vojsci nedostaje odgovarajućih resursa.

Smijenjen s dužnosti

“Bila je to teška situacija s mojim nadređenima u kojoj je trebalo ili šutjeti i biti kukavica ili reći kako stvari stoje. Nisam imao pravo lagati u vaše ime, u ime svojih poginulih suboraca, pa sam iznio sve probleme koji postoje”, kazao je na snimci Popov. Nakon toga je ekspresno smijenjen s dužnosti.

Bez obzira na to je li Popov uopće htio da njegove riječi dođu u javni prostor ili ne, svojim istupom pokazao je da bi problem paranoje i nepovjerenja u ruskim vojnim redovima, ukoliko ga se brzo ne riješi, mogao paralizirati ruski ratni stroj. Iznošenje teških optužbi, poput tvrdnje o “zabijanju noža u leđa”, u mirnodopsko doba označavalo bi ozbiljan udarac na vojnu disciplinu.

Previranja u vojnim redovima

Rusko djelovanje na bojištu prožeto je previranjima zbog odluka koje donosi vojni vrh, a ranije su mnogi niže i srednje rangirani vojni dužnosnici iznosili frustracije koje su objavljene na poluslužbenim vojnim blogovima.

Koliko su ozbiljna previranja u ruskim vojnim redovima, prije mjesec dana je pokazao šef Wagnera Jevgenij Prigožin, koji se žalio na poteze ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua i načelnika ruskog Glavnog stožera Valerija Gerasimova, na manjak resursa na bojištu, pa je pokrenuo “Marš za mir” i uputio se prema Moskvi sa svojim plaćenicima.

Prigožin je time izazvao neviđenu krizu usred ruske agresije na Ukrajinu te je, kako se čini, umalo srušio režim Vladimira Putina, svemoćnog predsjednika koji je na vlasti već 23 godine. Ipak, ruski lider je uspio preživjeti tu pobunu, ali njegov je autoritet ozbiljno poljuljan. A svaki novi istup nekog generala koji ukazuje na probleme u ruskoj ratnoj mašineriji dodatan je udarac za Putina.

Kredibilitet Igora Popova

Istup general bojnika Popova, iz kojeg se nije mogla osjetiti ni trunka histerije kao što je to bilo u Prigožinovom slučaju, pokazao je razmjere problema u ruskoj vojsci, ocjenjuje Telegraphov novinar Oliphant. Problemi koje je Popov iznio prilično su konkretni, a i on ima određeni kredibilitet. Posljednjih mjesec i pol Popov i njegovi vojnici bili su uspješni u odbijanju ukrajinske kontraofenzive.

Popov je očito iznimno povezan s vlastitim vojnicima, oslovljava ih s “dragi gladijatori”, a i on sam je poznat pod nadimkom Spartak. Isticao je kako on ne vidi razliku između najviše rangiranih generala i običnih vojnika. A nezadovoljni generali s vjernim vojnicima mogu biti opasni za Kremlj, kao što je to prošlog mjeseca bio slučaj s Prigožinom.

Izvukao živu glavu

Popov može očekivati da bi mogao završiti poput ostalih koji su digli glas protiv ruskog vojnog vrha. Wall Street Journal objavio je ovih dana da je 13 visokih časnika već privedeno na ispitivanje, neki su kasnije pušteni, a njih petnaestak je suspendirano s dužnosti ili su smijenjeni uz nečastan otpust zbog pokušaja puča.

Ukrajinska vojska u utorak je ispalila britanski projektil “Storm Shadow” na hotel u okupiranom Berdjansku koji je Popovljevoj 58. armiji služio kao stožer. General bojnik je u tom napadu uspio izvući živu glavu. No, prije nego je Kremlj optužio za “zabijanje noža u leđa”, pojedini ruski vojni blogeri pitali su se tko je uopće imao motiv da njegovu lokaciju doturi neprijatelju.