Kako je SDP-ov poduzetnik u 14 minuta cijenu gradnje sortirnice s 5,5 milijuna kuna povećao na 10,5 milijuna

Horvat je kemijskom olovkom prekrižio procjenu od 5,5 milijuna kuna i poslao novu procjenu

17.12.2014., Donji Kraljevec - Djuro Horvat, direktor tvrtke Tehnix."nPhoto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
FOTO: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Cure novi detalji iz afere Sortirnica u kojoj Ured Europskog javnog tužitelja pet osoba tereti za malverzacije s novcem EU fondova. Telegram je već pisao da su ključni dokazi u ovom slučaju e-mail poruke što su ih okrivljeni razmjenjivali prilagođavajući, tvrde istražitelji, natječaj SDP-ovom poduzetniku Đuri Horvatu.

On je, navodi tužiteljstvo, dobio posao gradnje riječke sortirnice otpada zato što su tadašnja pročelnica Irena Miličević i njezini suradnici namjestili natječaj upravo za njegovu tvrtku Tehnix.

Jutarnji list sada piše kako je iz e-mail prepiske koji su uhvatili europski tužitelji vidljivo da je Horvat u svega nekoliko minuta promijenio troškovnik za gradnju sortirnice – za pet milijuna kuna. Međutim, povećanje u toj mjeri ipak nije prihvaćeno.

Prekrižio i napisao novu cifru

To se dogodilo sredinom 2019. godine, kada je projektant Darko Žagar, koji je trenutačno u pritvoru, od riječkih gradskih vlasti, s obzirom na to da je od prethodne ponude prošlo godinu i pol, dobio upit da provjeri procjenu troškova gradnje jer naknadno neće biti moguće povećanje sredstava.

Žagar je tako Horvatu poslao upit u 11.05 sati, a odgovor je dobio točno 14 minuta kasnije. Odgovorila mu je djelatnica Horvatova Tehnixa koja ga izvještava da “direktor šalje prijedlog”. Prijedlog procjene glavnog projekta imao je samo jednu preinaku.

Horvat je, kako su iz prepiske zaključili istražitelji EPPO-a, u dijelu koji se odnosi na radove za halu sortirnice kemijskom olovkom prekrižio procjenu od 5,5 milijuna kuna za građevinske radove i umjesto toga upisao 10,5 milijuna kuna. Tako je, dakle, u svega nekoliko minuta uvećao ukupni iznos za cijeli projekt.

Povećao i cijenu čelika

Horvat je uz tu prepravku stavio i svoj potpis, piše Jutarnji. Na kraju su istražitelji, na temelju analize vještaka, zaključili da je Horvat u konačnoj ponudi, koja je i prihvaćena, povećao troškove opreme sortirnice za 30 posto, od čega se samo deset posto može opravdati rastom cijena na tržištu. Uz to, vještak je pronašao i neosnovano povećanje od 1,4 milijuna na uračunatoj cijeni čelika.

Također, iako su u općim uvjetima troškovnika već bili uračunati svi radovi do puštanja u pogon, ipak su dodane dvije već predviđene stavke vrijedne oko 550.000 kuna.

Nezakonitosti od travnja 2016.

Podsjetimo, u srijedu je EPPO priopćio da je istragu pokrenuo na temelju rezultata prethodnih istražnih radnji i kaznene prijave Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta koji sumnja da su nezakonitosti trajale od travnja 2016. do travnja prošle godine.

Za službene osobe Grada Rijeke, kao i odgovornu osobu komunalnog društva u suvlasništvu grada europsko tužiteljstvo sumnja da su poduzeli niz radnji potrebnih da se Horvatova tvrtka odabere za izvođenje radova u projektu izgradnje postrojenja za sortiranje prikupljenog otpada u Mihačevoj Dragi, po neosnovano uvećanim cijenama. Procijenjena vrijednost projekta, podsjećaju, bila je 3,6 milijuna eura, sufinanciranih iz Kohezijskog fonda s 85 posto prihvatljivih troškova.

“Službene osobe obuhvaćene istragom pokrenule su dva pozivna natječaja za izradu projektne dokumentacije za izgradnju postrojenja za sortiranje prikupljenog otpada, na način da su oba pozivna natječaja organizirana kako bi se u privilegirani položaj stavilo prethodno odabrano društvo, pri čemu se davao dojam da je to društvo dalo najpovoljniju ponudu”, priopćio je EPPO.

Horvat izbjegao istražni zatvor

Nakon zaključenja oba ugovora o izradi projektne dokumentacije službene osobe obuhvaćene istragom, dodaju, “dopustile su odabranom društvu da kreira dio projektne dokumentacije u dijelu koji se odnosi na izgradnju pogona za sortiranje te da definira cijenu svih radova nužnih za određivanje procijenjene vrijednosti planirane javne nabave”.

Na taj je način Horvatovoj tvrtki osiguran privilegirani položaj u odnosu na ostale, a cijena svih radova neosnovano je uvećana za najmanje 506 tisuća eura. Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je jednomjesečni pritvor četvero od ukupno pet osumnjičenika iz afere “Sortirnica”. EPPO je ranije izvijestio da neće tražiti istražni zatvor za međimurskog poduzetnika Đuru Horvata (80) radi njegove starije životne dobi i lošeg zdravstvenog stanja.