Kako je sinoć, u samo nekoliko sati, postalo jasno da Plenković apsolutno ne kontrolira kaos u svojoj Vladi

Žestina neprijateljstava i podzemnih ratova koja se u samo jednu večer prokuljala iz Vlade ostavlja bez riječi

U samo nekoliko sati sinoć je pred oči javnosti izletjela tolika količina nedostatka komunikacije, sve slabije prikrivenih sukoba i elementarnog nesnalaženja da uopće nije čudno da često djeluje kao da Vlada na oblikovanje hrvatske stvarnosti utječe stihijski i minimalno. Štoviše, doima se kao da ta stvarnost, dio koje su i rasklimani osobni odnosi dionika u koaliciji i Vladi Andreja Plenkovića, s ekipom iz Banskih dvora vitla kao zaboravljenim listom pred oluju.

U povijesti umjetnosti, veli Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, entropija označava “stupanj neuređenosti kakva zatvorenog sustava, proces njegove razgradnje ili ‘termičke smrti’”. Bolje riječi za stanje u kojem se nalazi hrvatska Vlada od entropije, dakle, ne može ni biti.

U samo nekoliko sati sinoć je pred oči javnosti izletjela tolika količina nedostatka komunikacije, sve slabije prikrivenih sukoba i elementarnog nesnalaženja da uopće nije čudno da često djeluje kao da Vlada na oblikovanje hrvatske stvarnosti utječe stihijski i minimalno. Štoviše, doima se kao da ta stvarnost, dio koje su i rasklimani osobni odnosi dionika u koaliciji i Vladi Andreja Plenkovića, s ekipom iz Banskih dvora vitla kao zaboravljenim listom pred oluju.

Potpuno nova razina ignorancije

Lani smo, primjerice, imali najveći štrajk u povijesti Hrvatske. Na Trgu bana Jelačića održan je prosvjed nekoliko desetaka tisuća štrajkaša i njihovih simpatizera. Radilo se o štrajku u školama, koji je ozbiljno uzdrmao cijelu školsku godinu i ispreturao privatne i poslovne kalendare za “pola države”. Štrajk je, u suštini – s pozicije Vlade bio nepotreban, jer su na kraju djelatnici u obrazovanju dobili uglavnom sve što su od početka i tražili.

Ako se netko pitao kako je moguće da su se Blaženka Divjak, Andrej Plenković, Vlada i, uostalom, HDZ doveli do toga da u osvit predsjedničke kampanje bez ikakve potrebe na ulice izvedu desetke tisuća prosvjednika, sinoćnja vijest o tome da Radovan Fuchs već devet mjeseci nije poseban savjetnik premijera za obrazovanje dosta je toga mogla razjasniti. Ajde što javnost nije znala za to razrješenje, ali o tome nije imala pojma ni ministrica znanosti i obrazovanja. Očito, dakle, da Divjak ne kotira u Vladi baš kao bitan faktor, ali da joj premijer zataji da mu je otišao posebni savjetnik za obrazovanje u situaciji kad se taj resor nalazi u potpunom kaosu (a Fuchsa se u medijima i dalje titulira kao Plenkovićevog savjetnika) je potpuno nova razina ignorancije.

Kujundžićev zavjet

Malo poslije Fuchsovog priznanja otkrilo se da je i ministar obrane krivo prijavio kvadrate i vrijednost svoje kuće u imovinskoj kartici. Tako nekako počele su afere koje su koštale funkcije već nekoliko ministara u Plenkovićevoj Vladi samo u zadnjih sedam mjeseci. I dok objašnjenje Damira Krstičevića, kao i mnoštvo njegovih dosadašnjih izjava, i dalje analiziraju stručnjaci za semantiku – premijeru koji je upravo smijenio ministra zdravstva zbog problema koji su krenuli s imovinskom karticom ostaje samo da danas, uz duboko disanje i zamišljanje umirujuće glazbe, stišće refresh na hrvatskim portalima.

Zvuči kao savršena atmosfera u kojoj se predsjednik Vlade može upustiti u svoj posao, recimo, baviti se predsjedanjem Hrvatske Vijećem EU, ili koronavirusom. I razmišljati o značenju rečenice koju je dan prije svoje smjene na tiskovnoj konferenciji izgovorio bivši ministar zdravstva Milan Kujundžić: “Učinit ću sve da se i nad drugima počne provoditi nadzor”.

Sva ta entropija

Za kraj sulude večeri, evo čovjeka koji je svojim imovinskim zavrzlamama lani probio led (i izletio iz Vlade) – Lovro Kuščević je odlučio svom silinom HNS-u vratiti milo za drago. Prošlog ljeta je, naime, ta stranka prva u vladajućoj koaliciji tražila njegovu smjenu, a Kuščević je sinoć zatražio da svoj mandat na raspolaganje stavi – ministar graditeljstva iz te stranke, Predrag Štromar.

Radi se o čuvenoj aferi s majstorom Krešimirom Žunićem koji je s pozicije direktora APN-a osigurao svom sinu nekretninu po povlaštenoj cijeni. Kuščević (koji inače, da bi stvar bila još urnebesnija, živi u Žunićevom stanu u Zagrebu) tvrdi da je direktora APN-a postavio Štromar i da je zbog toga na HNS-ovom ministru najveća odgovornost. Otrovna bodlja koju je bivši ministar uprave namijenio strateškom koalicijskom partneru Andreja Plenkovića sve govori i o odnosima unutar saborske većine, ali i unutar HDZ-a, koji se, usput, upravo sprema na unutarstranačke izbore.

Sukobi, stari računi, neobična imovina, durenje, ignorancija, terminalan nedostatak komunikacije, zavjere… Sve to je hrvatska Vlada u zadnjih pola godine mandata kojeg će i najvjerniji hagiografi tek s velikom mukom i nelagodom u želucu moći oslikati optimističnim tonovima. Štoviše, čini se da bi najluđe tek moglo uslijediti – sva ta entropija još nije pri svom kraju.