Nekad je nužno odabrati stranu

Kako je slučaj zastupnika Čička i kuće na Hvaru opet pokazao: zakon o sukobu interesa pun je rupa

Zabavna je činjenica da su novi zakon prije dvije godine, ozbiljno, trebali napraviti Josipa Rimac i Lovro Kuščević

Neprecizne imovinske kartice u Hrvatskoj su, posljednjih godina, postale politički problem. Ljuljale su se, tako, ministarske fotelje, a pale su i neke ministarske glave u velikoj lanjskoj rekonstrukciji Vlade.

Čini se, međutim, da Zakon o sprječavanju sukoba interesa ima u sebi sistemski ugrađenu mogućnost da se izbjegne dobar dio sličnih problema. Evo, recimo, Mato Čičak. Načelnik općine Rugvica i novi saborski zastupnik HDZ-a (zamjena za uhićenog Dražena Barišića) krajem prošle godine, kako smo objavili, digao je kredit od milijun kuna za kupnju kuće na Hvaru. Ništa bolesno luksuzno, tristotinjak kvadrata, plus malo manja okućnica, reklo bi se – uobičajena kućica za odmor na morskom zraku koju neki dužnosnici, iznureni radom za javno dobro, sebi mogu rutinski priuštiti. Kuću za koju otplaćuje kredit, međutim, Čičak nije upisao u svoju imovinsku karticu.

Novi zakon sljedeće jeseni

Štoviše, nije ni trebao. Naime, kao njena vlasnica upisana je načelnikova majka. Što se tiče zakona – sve je čisto, dužnosnik ne mora u karticu upisivati nekretnine svojih roditelja, pa čak ako i za njih vraća kredit. Kolike mogućnosti umanjivanja financijske težine dužnosnika ovaj zakonom dozvoljeni manevar otvara, ne treba posebno naglašavati.

Hoće li se možda nešto u ovom smislu mijenjati u Zakonu o sprječavanju sukoba interesa u ovom trenutku je teško znati. Naime, iako je u planu zakonodavne aktivnosti Vlade RH za ovu godinu bilo predviđeno da se taj zakon promijeni u četvrtom kvartalu 2020. godine (dakle, sad, odnosno do kraja prosinca), rokovi su se malo pomaknuli. Zakon se, kako doznajemo, planira donijeti u trećem tromjesečju (srpanj-rujan) 2021. godine, a prvi sastanak radne skupine koja bi prionula izradi novog zakona održat će se – narednog tjedna.

Gle tko je mijenjao zakon prošlog puta

Kako na hrvatskoj javnoj sceni vrijeme leti nemilosrdnom brzinom, ne bi bilo loše podsjetiti na čudesna zbivanja oko pokušaja donošenja istog tog zakona prije samo dvije godine. Resorni ministar tad je bio Lovro Kuščević, kojeg danas istražuje Uskok, a državna tajnica u Ministarstvu uprave – Josipa Rimac, koja je prije nekoliko dana, nasmijana i miroljubiva, izašla iz istražnog zatvora u Remetincu.

Rimac je, pak, u to vrijeme bila i predmet postupanja Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, ali to nije spriječilo Kuščevića da je stavi na čelo Radne skupine za izradu novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Kad se to doznalo, Kuščević ju je, u ožujku 2018. godine žestoko branio, da bi je ipak potiho, mjesec dana kasnije, smijenio s čela te Radne skupine.

Karijere u ladici

No, u svibnju te godine je Ministarstvo uprave šokiralo javnost prijedlogom novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa kojim bi se, manje-više, uloga tog tijela svela na određivanje kazni zbog loše ili nikako popunjene imovinske kartice. Kako se diglo dosta prašine, u kolovozu se u javnoj raspravi iznenada pojavio drugi nacrt zakona, koji nije izazvao skandal, ali ni oduševljeno klicanje javnosti i svih zainteresiranih za ovu problematiku.

S vremenom je i taj prijedlog završio zaboravljen u nekoj ladici, kao i ministarska karijera Lovre Kuščevića kojeg je, unatoč dugom opiranju, premijer Andrej Plenković morao smijeniti. Josipa Rimac je, pak, ostala državna tajnica do lipnja ove godine, kad je u rutinskoj protuprislušnoj kontroli (tko to ne radi bar dvaput godišnje, nije ni živio) svog vozila pronašla “bubicu” koju su tamo stavili istražitelji…

Hoće li novi pokušaj izmjene zakona koji regulira sukob interesa biti uspješniji nego kad ga je pokušala izraditi ekipa koju su koordinirali Rimac i Kuščević vidjet će se, dakle, uskoro. Smijemo li se nadati zatvaranju zakonskih rupa, kao ove koja je došla do izražaja u slučaju načelnika općine Rugvica ili će se opet raditi o pokušaju da se Povjerenstvu smanje ovlasti, pokazat će se u narednih desetak mjeseci.