Kako je svježa žena koja podupire gejeve i bori se protiv korupcije rasturila na izborima u konzervativnoj Slovačkoj

Portret Zuzane Čaputove koja je u prvom krugu predsjedničkih izbora dobila 40,57 posto. Prvi iza nje je na 18,66

FOTO: Profimedia, Robo Homola - CEF

Zuzana Čaputova, 45-godišnja odvjetnica i dugogodišnja aktivistkinja za ljudska prava, koja je još do prije godinu dana bila jedva poznata na nacionalnoj razini, uvjerljivo je pobijedila u prvom krugu predsjedničkih izbora u Slovačkoj. Uz izlaznost 48,74 posto, Čaputova je dobila 40,57 posto, Maroš Šefčovič 18,66 posto, Štefan Harabin 14,34, Marian Kotleba 10,39 posto…

Dakle, osvojila je dvostruko više glasova od Šefčoviča, člana Europske komisije i povjerenika EU za energiju kojega je podupirala vladajuća desničarska stranka bivšeg premijera Roberta Fica SMER, koja provodi populističko-nacionalističku propagandu i huška građane protiv migranata, Soroša, Europske unije te protiv kritički orijentiranih novinara. Šefčovič se zalagao za konzervativne vrijednosti i tradicionalnu obitelj, za razliku od Čaputove koja je u središte svoje kampanje stavila borbu protiv korumpiranih političara i klijentelizma, a za pravnu državu i više demokracije.

Zašto su ovi izbori iznimno važni

Njen predizborni slogan “Borimo se zajedno protiv zla” prihvatile su desetine tisuća demonstranata koji su prosvjedovali protiv korumpirane vlade. Većina Slovaka u anketama je isticala da su ovi izbori prekretnički jer građani biraju između autoritanih i korumpiranih političara te demokracije i pravne države. Analitičari su pak upozoravali da se Slovačka suočava s krizom povjerenja u politiku te da sve više ljudi sumnja u demokratske vrijednosti. Stoga su tražili da se taj trend ne zaustavi, jer će u protivnom ekstremisti dobiti još više prostora.

Svi su bili svjesni da na ovim izborima Slovačka bira svoju budućnost te određuje smjer kojim će se razvijati politički, društveni i ekonomski život. Predsjednik u Slovačkoj ima uglavnom protokolarnu funkciju, no ima ključnu ulogu u dodjeljivanju mandata za formiranje vlade te imenovanju sudaca. Rezultati prvog kruga izbora pokazuju da je Čaputova bila jedina koja je uspjela ujediniti sve one koji su se pobunili protiv etabliranih političara.

Podupire gej brakove i usvajanja

Čaputova je tijekom kampanje tvrdila da “pravda u Slovačkoj ne vrijedi uvijek za sve jednako” te je obećala da će se založiti za hitne i sustavne promjene u policiji, tužiteljstvu i pravosuđu. Posebno je isticala da policija mora biti zaštićena od politizacije, ideološkog zlostavljanja ili korumpiranih dužnosnika. Otvoreno je govorila o nizu tabu tema pa je tako, među ostalim, podržala pravo na legalizaciju istospolnih brakova.

U Slovačkoj koja je izrazito katolička zemlja, nije se libila otvoriti temu o mogućnosti usvajanja djece od strane homoseksualnih parova: “Volim da dijete ima biološku majku i biološkog oca. Ako bi dijete trebalo odrastati u nekom domu, onda je bolje da živi s dva bića ljubavi, čak i ako su istog spola. ”

Što se tiče pitanja abortusa, Čaputova je zastupala stajalište da odluku o tome moraju donijeti žene jer je to njihova odgovornost. Osim što je tvrdila da je skrb za starije osobe u Slovačkoj problematična i često zanemarena, zalagala se za smirenu, ozbiljnu i smislenu raspravu o temi eutanazije. Objašnjavala je da valja svakom čovjeku osigurati dostojanstven kraj života. Čaputova je inzistirala da zaštita okoliša postane jedna od glavnih tema u političkom životu, a ne da bude kao do sada posve marginalizirana.

Pokušavali su je diskreditirati lažima

Obećavala je također totalni preustroj pravosudnog sustava za koji je ustvrdila da je u službi zaštite političara i njihovih prijatelja. No, nije to jedino po čemu se duboko razlikovala od većine predsjedničkih kandidata i dosadašnje politike u Slovačkoj. Čaputova je izrazito proeuropski orijentirana političarka koja podupire članstvo Slovačke u EU i NATO paktu, hvali nastojanja njemačke kancelarke Angele Merkle i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da se EU dublje integrira u gospodarstvu i obrani, što je sve u potpunoj je suprotnosti s dominantnim političkim tendencijama i raspoloženjima u susjednoj Poljskoj i Mađarskoj, čije nacionalističke vlade erodiraju demokraciju.

Zbog takvih stajališta, optuživali su je da je lezbijka i da se zbog toga razvela, premda već dugo ima životnog partnera. Bivši premijer Fico govorio je da je fanatičan liberal koji “ruši tradicionalnu obitelj” te da Slovačka ne treba takvu političarku već predsjednika “normalne orijentacije”. Na Facebooku su je, među ostalim, optuživali da je Židovka, da želi uvesti moralni kaos u Slovačku, a mnogi su te objede pripisivali “prokremaljskim kanalima dezinformacija”. Čaputova je priznala kako je bila zaprepaštena optužbama i intenzitetom tih napada, za koje je rekla da su “puni mržnje i temeljene na lažima”.

Kako je počela graditi karijeru

No, ostala je potpuno mirna, a za svoju umirujuću pristojnosti i uljudnosti tvrdila je da je inspirirana naukom indijskog političara Mahatma Gandhija i bivšeg čehoslovačkog predsjednika i disidenta Václava Havela. Pritom prakticira zen-budističku jogu što joj je, tvrdi, pomoglo da zadrži svoje emocije pod kontrolom. Pokazalo se da je bila u pravu kad je govorila da apsolutno vjeruje u sposobnost i zrelost slovačkih birača da razlikuju ono što je istinito od onoga što nije.

Unatoč snažnom gospodarskom rastu, rekordno niskoj nezaposlenosti i rastućem životnom standardu, ovi izbori su pokazali da je velika većina Slovaka okrenula leđa ksenofobičnim, korumpiranim političarima i tradicionalnim političkim strankama. Premda je na kampanju potrošila svega 200.000 eura koji su prikupljeni malim donacijama građana, Čaputova je uspjela do nogu potući protivnike.

Zuzana Čaputova počela je graditi karijeru prije desetak godina kad se suprotstavila gradnji ilegalnog deponija u gradu Pezinok na zapadu Slovačke, srcu regije u kojoj se proizvodi vino te na valovima anti-vladinih protesta koje je izazvalo ubojstvo 27-godišnjeg novinara Jana Kuciaka i njegove zaručnice Martine Kušnirove. Čaputova se protivila gradnji odlagališta otpada tvrdeći da će zagaditi zrak, vodu i zemlju u gradu i okolnim područjima.

Aktivirala se u prosincu 2017. godine

Nakon dugotrajne borbe Vrhovni sud 2013. zabranio je gradnju deponija zbog kršenja elementarnih ekoloških standarda. Jedan od njenih najžešćih protivnika u tom sporu bio je i nekoć utjecajni biznismen Marian Kočner, kojega su policijski istražitelji optužili da je naručio i platio 80.000 eura za ubojstvo istraživačkog novinara Jana Kuciaka. Za borbu protiv deponija u Pezinoku Čaputová je 2016. nagrađena prestižnom Goldmanovom nagradom koju joj je dodijelio međunarodni žiri sa stručnjacima iz cijelog svijeta.

Nakon što je Čaputova 1996. diplomirala na Pravnom fakultetu Sveučilišta Comenius u Bratislavi, zaposlila se lokalnoj upravi grada Pezinoka, gdje je postala zamjenica gradonačelnika te je realizirale brojne projekte. Od 2001. do 2017. radila je kao pravnica u neprofitnoj organizaciji VIA IURIS gdje se bavila javnom upravom, problemom zlostavljane i iskorištavane djece, promicanjem vladavine prava i pravde, odgovornošću javnih dužnosnika, transparentnim postupanjem s javnom imovinom i jačanjem javne kontrole nad državnim tijelima.

Danas ima odvjetnički ured . U prosincu 2017. politički se aktivirala kao članica stranke Progresivna Slovačka, u siječnju 2018. godine izabrana je za potpredsjednicu stranke da bi u ožujku te godine objavila svoju kandidaturu za predsjednicu države.