Kako je talijanski novinar Pino, koji se godinama bori protiv mafije, sada i sam osumnjičen za ucjenu i iznudu

Osumnjičen je za iznudu, ali tvrdi da iza optužbi stoji mafija

FOTO: Telejato/Facebook

Pino Maniaci baca strelicu prema ploči za pikado koju je oblijepio slikama desetorice omraženih sicilijanskih mafijaša. “Bullseye”, poviknuo je. Novinarima objašnjava kako gađa ljude koji su počinili okrutne zločine. Jedan od njih je Mateo Messina Denaro, bjegunac koji se nalazi Forbesovoj listi najtraženijih kriminalaca. Zatim Toto Rina i Salvatore Lo Piccolo, dvojica krvnika koji su odgovorni za brojna ubojstva tijekom tzv. Sicilijanskog mafijaškog rata, donosi CNN. Obojica su završili u zatvoru.

Jedna strelica pogađa glavu Vita Vitalea, mafijaša koji je bio optužen jer je pomagao u otmici i ubojstvu sina jednog mafijaša. Maniaci prema njemu osjeća poseban bijes. “Njegov sin me je pokušao ubiti”, objašnjava. Kaže da je tijekom karijere zatvorio brojne mafijaše, ali previše njih još uvijek je na slobodi. Njegova kućna televizija proslavila se kada je objavila priču o velikom zagađenju koju je uzrokovala lokalna destilerija.

Cigarete u kadru

Maniaci se u sljedećih 17 godina dokazao ponajviše kao progonitelj mafijaša ali i kao maštovit novinar koji zna kako privući pažnju svojom emisijom. Svakoga dana desetak tisuća Talijana prati ovog novinara koji pred kamerom puši cigarete. Studio se nalazi u njegovoj kući, a u kadru se često mogu vidjeti dvojica njegovih ljubimaca, psi Cucciolo i Ninni. Čak je i bivši član sicilijanske Mafije, tzv. Cose Nostre, Bernardo Provenzano, izjavio kako redovito prati Maniacijeve emisije.

Maniaci kaže da je toliko zaljubljen u svoju domovinu Siciliju, pa na sve moguće načine pokušava, kako tvrdi, uništiti njezine izrode. “Sicilija je zemlja koja oduzima dah. More, sunce… Zbog toga me užasno ljuti što je svijet doživljava kao domovinu mafijaša”, kaže. Zidovi njegove kućne redakcije prekriveni su slikama i novinskim člancima o mafijašima. Na zid je zalijepio ogromnu sliku dvojice sudaca koji su ubijeni jer su vodili križarske ratove protiv mafijaša. Portreti sudaca Giovannija Falconea i Paola Borsellina članovima redakcije služe kao podsjetnik da se nalaze na opasnom teritoriju.

Mafija ne podnosi loš publicitet

Mala televizijska postaja Telejato nalazi se u gradiću Partinico, mjestu u kojem je Mantiaci zvijezda. Francesco, vlasnik kafića u centru grada, tvrdi da je zbog Pina na prozore stavio neprobojna stakla. “On je Sicilijanac. Jedan od nas”, kaže Francesco. Maniaci je 2007. godine otkrio brojne štale, koje su više od 20 godina posjedovali mafijaši i koristili ih za svoja mutna posla. U njima su živjele domaće životinje, ali mafijaši su ih godinama koristili za tajne susrete. Kasnije su prozvani “štalama srama”.

Godine 2009. njegove su kamere jedine zabilježile uhićenje mafijaša Deomenica Raccuglija, koji je u tijekom višegodišnjeg bijega bio optužen zbog ubojstva. “Informaciju o njegovom uhićenju primili smo od policije. Na isti smo način doznali i za brojna druga uhićenja”, kaže Maniaci. Mafija najviše prezire loš publicitet. “Onaj tko se okrene protiv mafije, ubrzo postaje meta mafijaša”, tvrdi Maniaci. Cosa Nosta je navodno odgovorna za ubojstva barem šestorice uglednih novinara u posljednjih nekoliko desetljeća.

Kako je mu je kravata spasila život

Prema nekim izvješćima talijanski novinari su između 2006. i 2014, godine čak dvije tisuće puta bili žrtve neprimjerenog ponašanja. To uključuje verbalne i fizičke prijetnje, ali i palež njihovih automobila. Godine 2008. Cosa Nostra odlučila je Maniacija naučiti lekciju. Sin okrutnog mafijaša Vita Vitalea, dobio je naputak da se riješi znatiželjnog novinara. “Hodao sam prema svom automobilu. Bila je noć. Primijetio sam da se pokraj mene zaustavio jedan auto”, prepričava Maniaci.

Dvojica mladih muškaraca spriječila su ga da zatvori prozor. Nakon toga Michaele Vitale ga je zgrabio za kravatu. “Pokušao me je ugušiti”, kaže. Život mu spasio čvor na kravati koji se zaglavio. Nakon toga ga je Vitale brutalno pretukao, razbio mu dva zuba, slomio rebro i ozlijedio oko. Vitale je kasnije zbog ovog napada osuđen na šest i pol godina zavora. Unatoč fizičkim ozljedama, Maniaci je sljedećeg dana stao pred kamere u svom dnevnom boravku i izgovorio: “Pino Maniaci nikada ne odustaje. Nastavljam unatoč masnicama”.

Pino u šetnji Telejato/Facebook

Osumnjičen za iznudu

Članovi sicilijanske mafije kasnije su u nekoliko navrata pucali na njegov automobil, onesposobili kočnice i prekopali stvari u prtljažniku. “Redakcija je u posljednjih nekoliko godina primila brojne prijetnje. Neke od njih bile su upućene meni, a druge volonterima koji su snimali na terenu”, objašnjava. U posljednje vrijeme Maniaci se nalazi pod policijskom zaštitom. Novinar tvrdi kako su se nedavno protiv njega okrenule i vlasti. U svibnju je osumnjičen zbog iznude.

Tužiteljstvo ga ne povezuje s mafijaškim poslovima, ali tvrdi da je novinar prisilio lokalne vlasti da mu plate za blago izvještavanje. Sicilijanska policija je objavila snimke skrivene kamere na kojima je prikazan gradonačelnik susjednog grada Borghetta kako Maniaciju predaje novac. Na snimci se čuje kako novinar gradonačelniku govori da ima informacije da ga policija istražuje. “Daj mi 466 eura. U subotu ću ti reći nove informacije”, govori Maniaci.

On tvrdi da se radi o novcu za oglas

Glavni tužitelj Francesco Lo Voi utvrdio je kako Maniaci pokazuje potpuno nepoštovanje prema vlastima, policiji i pravosuđu. Maniacijev odvjetnik postao je Antonio Ingoria, bivši antimafijaški tužitelj. Slučaj odrađuje pro bono. “Gradonačelnikova žena je svoj posao redovito oglašavala na televiziji. Pino je samo uzeo novac za oglas”, objašnjava Ingoria. Odvjetnik tvrdi da je Maniacijev sastanak s gradonačelnikom trajao sat vremena. “Netko je selektivno odabrao dio razgovora, montirao jednu minutu i razdijelio je novinarima”, kaže.

Ingoria je uvjeren kako je gradonačelnik znao da se razgovor snima. “Pogledajte kako u trenutku kada daje novac Pinu pogleda prema kameri. Očito želi biti siguran da je primopredaja snimljena”, završava Ingoria. Maniaci smatra da ga se progoni jer je objavio kako su službene vlasti ilegalno postupale s mafijaškim vlasništvom, koje je vrijedno nekoliko milijardi dolara.

Maniaci preko televizijskih ekrana građane konstantno poziva da ne plaćaju tzv. reket, koji na Siciliji navodno plaća osam od deset vlasnika poslovnih subjekata.”Osnovali smo udrugu. U nju se uključilo dosta lokalnih firmi, koje su odlučile reći ne reketu. Prosvjedujemo protiv iznude”, kaže Maniaci. Iznimno je teško zaključiti tko je ustvari Pino Maniaci. Najprije se iskazao kao heroj u borbi protiv mafije, onda je osumnjičen za zločine u mafijaškoj maniri, a sada protiv takvih zločina prosvjeduje.