U samo dva tjedna, Italija je prošla put od zločestog djeteta do miljenice EU

Posjet francuskog predsjednika Macrona Rimu potvrda je da preko Alpa pušu novi vjetrovi

Prošlo je tek desetak dana otkako je talijanski parlament potvrdio novu vladu, a već se vidi potpuno drugačiji sentiment europskih dužnosnika prema Italiji: zemlja koja je donedavno bila u svađi s Bruxellesom i svima ostalima koji su propitivali njezine politike, ponovno je miljenica Europske unije. Nakon što je iz vlasti otpala krajnje desna Liga i njezin čelnik Matteo Salvini, odnosi Italije i EU-a naglo su zatoplili. Simbolički snažan znak zatopljavanja je i današnji dolazak francuskog predsjednika Emmanuela Macrona u Rim.

Macron je prvi europski državnik koji posjećuje novu, proeuropsku talijansku vladu. Do prije samo nekoliko mjeseci bilo je praktički nezamislivo da bi u Rimu iznijeli crveni tepih za doček francuskog šefa države. U veljači ove godine Parizu su toliko dojadili stalni verbalni napadi talijanskih političara na Francusku da su privremeno povukli svog veleposlanika iz Rima. Mediji su tada javljali da je riječ o potezu bez presedana u francusko-talijanskim odnosima od Drugog svjetskog rata.

Novi početak starog prijateljstva

Nesuglasice među tradicionalnim saveznicima poticali su s talijanske strane i Salvini i čelnik Pokreta 5 zvijezda Luigi di Maio. Lider populističkog Pokreta u jednom je trenutku išao tako daleko da se u blizini Pariza susreo s predstavnicima „žutih prsluka”, pokreta koji je mjesecima organizirao antivladine i antimacronovske prosvjede.

Sada, međutim, preko Alpa pušu neki drugi vjetrovi, pa Macron dolazi u Rim, mada je taj isti Pokret i dalje na vlasti. Ali sada ne više s desničarskom i euroskeptičnom Ligom, nego proeuropski orijentiranim lijevim centrom, Demokratskom strankom. Macronov posjet označava stoga svojevrsni novi početak u odnosima Italije i Francuske.

Dogovor oko migracija

Kako javlja talijanska La Stampa, jedna od glavnih tema razgovora francuskog predsjednika i talijanskih dužnosnika, među kojima i premijera Giuseppea Contea, bit će migracije. To je tema na kojoj je bivši potpredsjednik vlade Salvini gradio popularnost, kontroverznom retorikom prema migrantima i jednako spornim potezima, kao što je zatvaranje talijanskih luka za prihvat humanitarnih brodova koji na Sredozemlju spašavaju ljude.

Salvini je, međutim, s novom vladom (barem privremeno) gurnut u stranu, pa su članice EU-a, uključujući i Francusku, odjednom sklonije dogovoru s Rimom i o osjetljivom pitanju migracija. Kao što smo nedavno pisali, Italija, Francuska, Njemačka i Malta blizu su dogovoru o prihvatu migranata spašenih na Sredozemnom moru. Taj bi dogovor omogućio i da Italija trajno ponovno otvori svoje luke brodovima nevladinih organizacija.

Nagrada za proeuropsku vladu

Da je EU spremna pružiti ruku novoj talijanskoj vladi – i tako poslati poruku da se više isplati raskrstiti s tvrdom desnicom, nego se s njome udružiti – bilo je jasno i pri raspodjeli resora u novoj Europskoj komisiji. Na iznenađenje mnogih, bivšem talijanskom premijeru, članu Demokratske stranke Paolu Gentiloniju izabrana predsjednica Komisije Ursula von der Leyen namijenila je resor gospodarstva.

Kada su se u srpnju dijelile top pozicije u EU institucijama, tadašnja talijanska vlada prošla je prilično loše. U prošlom mandatu političari iz Italije držali su čak tri visoke dužnosti (Europska središnja banka, visoka povjerenica za vanjsku politiku i Europski parlament), a onda su u novoj raspodjeli karata ostali kratkih rukava. Istina, Talijan David Sassoli postao je kasnije predsjednik EU parlamenta, ali kao član Demokratske stranke teško da je bio po volji tadašnjoj vladi u Rimu, a kamoli da bi bio njihov izbor.

Gentiloni će sada biti zadužen za gospodarstvo, jedan od ključnih resora u Komisiji. Mada o tim pitanjima neće odlučivati isključivo on (jer Komisija ima i izvršnog potpredsjednika koji koordinira rad na gospodarstvu, Latvijca Valdisa Dombrovskisa), Gentilonijeva nominacija može se tumačiti i kao ustupak ili čak nagrada novoj, proeuropskoj talijanskoj vladi.

Otvaraju se vrata i populističkom Pokretu?

Od zatopljenih talijansko-europskih odnosa mogao bi politički profitirati čak i Pokret 5 zvijezda, stranka koja je do prije samo nekoliko tjedana surađivala sa Salvinijem. Suradnja s Ligom na nacionalnoj razini bila je jedan od razloga što nisu bili prihvatljivi većini političkih grupacija pa su u novom sazivu EU parlamenta njihovi zastupnici ne pripadaju nijednom zastupničkom klubu, a to im smanjuje vidljivost i utjecaj. Vlastitu frakciju nisu uspjeli osnovati, a u grupaciju u kojoj dominiraju Ligini eurozastupnici nisu htjeli.

Mediji sada javljaju da se Pokretu otvara mogućnost da pristupe europskim Zelenima koji u novom sazivu parlamenta zasad imaju 74 zastupnika. Zastupnički klub Zelenih, doduše, tek treba potvrditi jesu li zainteresirani za pregovore s talijanskim populistima, ali sama informacija da se to razmatra dovoljno govori kako se dramatično, u manje od dva tjedna, promijenila slika Italije u očima europskog mainstreama.