Kako je ubojstvo u Nizozemskoj istražitelje dovelo do bande koja je dilala oružje iz Hrvatske. Jedan je sad i priznao

Pištolji su navodno završavali u radionicama u Zagrebu i Rugvici gdje su ih, tvrdi Uskok, prerađivali za daljnju prodaju

FOTO: Pixsell

“Priznajem, sudjelovao sam u nabavci streljiva koje je moj otac Željko Nimac proslijedio Bruni Kovačeviću kako bi ga on dalje preprodao”, rekao je nedavno na Županijskom sudu u Zagrebu Marko Nimac, 41-godišnjak koji trenutno živi i radi u Njemačkoj, a USKOK tvrdi da je bio dio značajnog krijumčarskog lanca oružja između Balkana i zemalja zapadne Europe.

Iako je Željko Nimac još od sredine 2015., kada je ova skupina uhićena, uvjeravao sud da njegov sin nije imao ništa ni s kupnjom ni s prodajom oružja, Marko Nimac ipak je priznao da je nekoliko tjedana ranije prenio streljivo iz Oklaja u Zagreb. Zbog toga je dobio uvjetnu kaznu – šest mjeseci zatvora uz rok kušnje od dvije godine.

Izgleda da se ovim priznanjem konačno počeo rasplitati slučaj još jednog uhodanog kanala preprodaje oružja koji, iako su uhićenja realizirana još sredinom 2015., do sada nije dobio sudski epilog.

Tko je optuženi Bruno Kovačević?

Od početka se, međutim, sumnjalo da je jedan pištolj kojeg su preprodali Bruno Kovačević, poznatiji kao ‘Debeli’ i njegovi optuženi suradnici Željko Nimac, Ilija Lovrić i Željko Bagić, korišten za ubojstvo u Nizozemskoj. Otamo je i krenula istraga ovog lanca opskrbe europskog tržišta nezakonitim oružjem. Na kraju su tragovi doveli do Hrvatske.

Inače, Kovačević koji je koristio i nadimke ‘Napaćeni’ i ‘Fiolić’, Hrvat je rođen u Srbiji, a uz hrvatsko ima i mađarsko državljanstvo. To mu je, sumnja se, i pomoglo da se, koristeći povremeno jednu, povremeno drugu putovnicu, od kraja 2014. godine počne vrzmati Europom u potrazi za ilegalnim biznisom s oružjem. USKOK tvrdi da je ubrzo oko sebe okupio i suradnike.

Ratni veteran iz priče s pljačkom pošte

Među prvima tu se našao Željko Nimac, ratni veteran, kojeg šira javnost pamti po nevjerojatnom obratu u sudskom procesu zbog pljačke dvije pošte. Naime, Nimac je zbog pljački počinjenih još 2002. bio pravomoćno osuđen, te poslan na izdržavanje kazne od tri i pol godine zatvora. Tada je njegov odvjetnik uspio ishoditi obnovu postupka, jer je uz pomoć 3D tehnologije doveo u pitanje vjerodostojnost snimki video nadzora iz pošte.

Iako je prvotno upravo iz snimki proizlazilo da je pošte pljačkao baš Nimac, novo vještačenje u kojem je korištena i 3D rekonstrukcija pokazalo je da postoje odstupanja u proporcijama tijela. Zbog toga je Nimac na kraju oslobođen krivnje. Ubrzo je od države dobio i 140 tisuća kuna odštete jer je bio u zatvoru.

Nabavka oružja u Slovačkoj

USKOK će kasnije tvrditi da je upravo Željko Nimac svog sina Marka, zvanog ‘Markoni’, uveo u ovu skupinu, a on je vlastitu ulogu sada i priznao.

Sumnja se da je Kovačevićev plan bio krijumčariti iz Slovačke oružje onesposobljeno za ispaljivanje bojevog streljiva, te ga u Hrvatskoj prepravljati u pravo vatreno oružje i zatim preprodavati. Navodno se taj plan počeo realizirati kada su se povezali s Eduardom Konyom, Slovakom koji je predstavljao tamošnju tvrtku “Kol-Arms”. Od njega su nabavljali oružje onesposobljeno za uporabu što po slovačkim zakonima i nije bilo nelegalno.

Istražitelji su utvrdili da su u Hrvatsku dovozili “Berette”, “Češke zbrojovke”, “Tauruse”, “Browninge”, “Smith&Wessone” i “Glockove”. Svi ti pištolji i revolveri završavali su u radionicama u Zagrebu i Rugvici. USKOK navodi da su ga Nimac i Lovrić tamo prerađivali, odnosno da su s njega uklanjali metalne blokade.

Odale ih tajne snimke

Putovanja u Slovačku te telefonske kontakte okrivljenika istražitelji su nadzirali. Snimljeni su tako prelasci automobila koje su koristili Kovačević i Nimac na Macelju. Sve razgovore, tvrdi USKOK, vodili su u šiframa. “Kupi još crnih čarapa”, poručio je Kovačević Nimcu uoči dostave jedne od pošiljki oružja.

Mahom su u razgovorima spominjali “makitice” (naziv proizvođača bušilica op.a.), a ponekad su govorili samo o “bušilicama”. No, istražitelji su uvjereni da se radilo o pošiljkama oružja iz Slovačke.

Kovačević je, proizlazi iz snimki, shvatio da su mu policajci za petama. “Dogodilo se da ti neki prisluškuju telefon, pa su i mene pratili. Za mnom su išli neki policajci, tako da moraš paziti i na sebe. Imam one dijelove za škodovku, ali zaboravio kulačak dignut”, stoji u jednom od zadnjih tajno snimljenih Kovačevićevih razgovora. Tko je točno kupovao ovo oružje u presudi protiv Marka Nimca nije navedeno.