Kako je uhićen odbjegli šef Cosa Nostre: u klinici rezervirao termin za kemoterapiju, razotkrilo ga lažno ime koje je odabrao

Okorjeli mafijaš počinio je neke od najokrutnijih zločina u talijanskoj povijesti

FOTO: Profimedia/Twitter

Najtraženiji talijanski mafijaš krenuo je prema kafiću u Palermu kada mu je prišao policajac i upitao ga kako se zove. Mafijaš je podignuo pogled i rekao “Znate tko sam ja. Ja sam Matteo Messina Denaro.

Sve do tog trenutka policija nije bila sigurna da je čovjek uistinu “mafijaški boss svih bossova” kojeg love trideset godina, piše BBC News.

Na vrhu najzloglasnije mafije

Messina Denaro se u obližnjoj klinici prijavio za kemoterapiju pod imenom Andrea Bonafede. Nakon godina mukotrpne potrage i samo jedne kompjuterizirane slike, talijanski karabinjeri bili su sigurni da su našli čovjeka kojeg traže, kaže BBC News.

Messina Denaro je tijekom svog vremena bio na vrhu sindikata organiziranog kriminala Cosa Nostra, nadgledavajući reketarenje, odlaganje ilegalnog otpada, pranje novca i trgovinu drogom. Za niz ubojstava osuđen je u odsutnosti 2002.godine. Navodno je bio štićenik Tota Riine, vođe klana Corleone koji je uhićen 1993.godine nakon 23 godine skrivanja.

Te godine je i Messina Denaro nestao. Prijavljivano je da je svugdje viđen, od Venezuele do Nizozemske. A on je slobodno šetao Palermom.

Htjeli se riješiti bolesnog šefa?

BBC piše da je trebalo toliko dugo vremena da ga uhvate jer ga je štitila gusta mreža sudionika, iznimno moćna na Siciliji i izvan nje. Mnogi pretpostavljaju da je uhićenje bolesnog šefa rezultat dojave suradnika jer im više nije od koristi.

Policija je špekulacije o dojavi odbacila i objašnjavaju da su kombinirali stare metode istrage s modernom tehnologijom kako bi suzili krug osumnjičenika.

Više od desetljeća policija je progonila sve u koje su sumnjali da štite ili pomažu Messini Denaru, uhitili su preko 100 ljudi, ispitivali su mu braću i sestre, zaplijenili su tvrtke vrijedne preko 150 milijuna eura, prisluškivali su rođake. Postupno su uspjeli oslabili mrežu oko šefa mafije.

Koristio ime nećaka poznatog mafijaša

Rođaci, znajući za prisluškivanja, komunicirali su pažljivo i općenito. Počeli su govoriti o ljudima s karcinomom i operacijama što je istražitelje navelo da zaključe da je Messina Denaro ozbiljno bolestan. Presretnuti razgovori i praćenje internetskih pretraga o Chronovoj bolesti i karcinomu jetre naveli su karabinjere da pretpostave da je Messina Denaro potražio liječenje.

Prikupili su podatke o svim muškarcima rođenima 1962. godine u blizini Trapanija, u zapadnoj Siciliji, koji su oboljeli od karcinoma. Suzili su potragu na 10 osumnjičenih, a kasnije na pet. Jedno ime im je zapelo za oko, Andrea Bonafede, nećak preminulog mafijaškog šefa Leonarda Bonafedea.

Čovjek koji se identificirao kao Bonafede navodno je dva puta bio na operaciji u Palermu. Ali Bonafedeov telefon nije zabilježen u blizini bolnice u dane operacija. Kada je pod tim imenom zakazana kemoterapija, karabinjeri su vidjeli svoju šansu. Više od 100 karabinjera opkolilo je prošlog ponedjeljka kliniku La Maddalena.

Messina Denaro nije bježao od policije

Messina Denaro je krenuo u kafić kada je primijetio veliku prisutnost policije, nije bježao. Šef mafije, koji je navodno bio pristojan i blag, odveden je u zračnu luku i noću prebačen u zatvor u L’Aqulla, u regiji Abruzzo.

Sada izlaze detalji kako je Messina Denaro živio proteklih godina. Boravio je u skromnoj kući u mjestu Compobello di Mazara, 116 kilometara od Palerma i samo 8 kilometara od svog rodnog mjesta Castelvetrano. Susjedi su ga redovito viđali i pozdravljali. U kući nije nađeno oružje, samo skupocjeni namještaj, dizajnerska odjeća i luksuzni parfemi.

Kod uhićenja Messina Denaro je, njegovan i dotjeran, navodno, na ruci imao sat vrijedan 35.000 eura. Čini se da se mafijaški boss klonio tehnologije kako bi nastavio nesmetano djelovati, sve su za njega obavljali suradnici, stvarajući paralelni i sofisticirani tajni kod komunikacije sa saveznicima.

Počinio niz monstruoznih zločina

“Messina Denaro je posljednji kum najljuće generacije mafijaša. Nakon što se sakrio, Cosa Nostra postala je gotovo nevidljiva organizacija”, rekao je talijanski novinar Andrea Purgatori za BBC. Mafijaš se jednom hvalio da može napuniti cijelo jedno groblje svojim žrtvama, a do devedesetih godina ubojstva su se događala svakodnevno. Kažu da je Messina Denaro počinio neke od najokrutnijih zločina koje Italija pamti.

Pripisuju mu se ubojstva protumafijaških tužitelja Giovannija Falconea i Paola Borsellina, 1992. godine, ubojstvo trudne djevojke suparničkog mafijaškog bossa, bombaški napadi u Milanu, Firenci i Rimu u kojima je poginulo 10 ljudi, otmica i ubojstvo 11-godišnjeg sina mafijaša, Giuseppea di Mattea koji je postao državni svjedok.

Dječak je bio zatočen dvije godine prije nego što je ubijen, a tijelo otopljeno u kiselini da ga obitelj ne može pokopati. Upitno je hoće li Cosa Nostra preživjeti bez svog mitskog šefa koji je postao simbol mafijaškog otpora, a ne nazire se tko će ga naslijediti.