Kako je uspjela američka reforma zdravstva (i što nas može naučiti)

Obama će ostati upamćen po reformi zdravstva nazvanoj Obamacare

FOTO: taxrebate.org.uk/Flickr.com

Kad je Barack Obama postao američki predsjednik čekala ga je planina posla; krah tržišta dionica, slom velikih banaka i ogromna količina novca je u obliku stimuliranja tržišta upumpana u američku ekonomiju. Pred njime su bile godine nesigurnosti, ali jedna stvar je bila sigurna: američko zdravstvo će nastaviti po svome, piše Atlantic.

Zdravstvo je svake godine zapošljavalo sve više administrativnog osoblja, uzimalo sve više novca iz državnog proračuna ali i sve više novca od prosječnih Amerikanaca. Stanje je bilo takvo da su neki analitičari predviđali da će američka potrošnja na Medicare i Medicaid (zdravstvo) i Social Security (mirovine i invalidnine) biti veća od prihoda od svih poreza. Također, predviđanje je bilo da će Affordable Care Act (zakon o povoljnoj brizi) popularno nazvan Obamacare, dodatno povećati izdatke za zdravstvo.

Bitne razlike Hrvatske i SAD

Prije nego počnemo s nastavkom analize Obamacare zakona, potrebno je naglasiti neke bitne razlike između hrvatskog i američkog sustava zdravstva. U SAD-u je osobama lošijeg imovinskog stanja i umirovljenicima dostupno državno zdravstvo kroz programe Medicaid i Medicare. Medicaid je za siromašne i svaka federalna država određuje tko se može prijaviti za taj program. Medicare je program privatnog osiguranja kojeg sufinancira država, u prosjeku nešto manje od pola troška liječenja plati država a ostatak plaća osiguranik.

U Hrvatskoj je svaki državljanin zdravstveno osiguran obveznim osiguranjem a mnogi socijalno ugroženi sugrađani su i dodatno osigurani zdravsvtenim osiguranjem. HZZO pokriva većinu troškova zdravstvenih usluga pa su mnoge udravstvene usluge praktički besplatne. Primjerice, HZZO u potpunosti pokriva trošak lijeka Elaprase koji košta više od 20.000 kuna po bočici.

Analitičari su u krivu

Pet godina nakon što je donesen Obamacare, rast troškova u zdravstvu se usporava. Smanjuje se i broj novih zaposlenih u zdravstvu. Iako raste potražnja za zdravstvenim uslugama i iako cijene rastu, činjenica je da su sve projekcije potrošnje bile pogrešne. Primjerice, Urban Institute je napravio projekciju da će SAD potrošiti 23 bilijuna dolara dolara između 2014. i 2019. samo na zdravstvo. Nedavno objavljena revizija projekcije govori o 2 bilijuna dolara manjoj potrošnji.

Rast zaposlenih u američkom zdravstvu
Rast zaposlenih u američkom zdravstvu The Atlantic

I tu se dolazi do pitanja, zašto su svi analitičari pogriješili? Mnogi kažu da odgovor leži u recesiji i još nečem. Međutim, nitko se ne slaže što je to “nešto drugo”. Neki kažu da je Obamacare i mjere štednje koje su time predviđene odgovorne za manju potrošnju, neki kažu da su zaslužni odgovori i osiguravajuće kuće odgovorne za uštede.

Obama – zdravstveni predsjednik

Još uvijek je prerano za reći kakav će utjecaj Obamacare imati na američko zdravstvo u budućnosti, ali je jasno da će Obama biti upamćen kao predsjednik koji je najviše učinio za zdravlje Amerikanaca.