Kako je Vučić u dva tjedna došao od apsolutne izborne pobjede do masovnih prosvjeda protiv njegove vladavine

U Beogradu i drugim gradovima nastavljene su demonstracije protiv srbijanskog predsjednika i njegove vlasti

Protestors clash with police in Belgrade on July 8, 2020 as violence erupts against a weekend curfew announced to combat a resurgence of COVID-19 infections despite Serbia's President Aleksandar Vucic saying that the weekend curfew is likely to be scrapped. - Chaotic scenes rocked Belgrade on July 7 at night after thousands of people streamed into the city centre to protest the president's announcement that authorities would reimpose a round-the-clock weekend lockdown. Around 20 people were arrested and dozens were injured in running battles between police, who used tear gas, and protesters who stormed into parliament, threw rocks at officers and were accused of setting police cars alight. (Photo by Oliver BUNIC / AFP)
FOTO: AFP

Samo dva i pol tjedna nakon što je pobijedio na izborima, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ponovno je suočen s prosvjedima: građani Beograda izašli su naprije u utorak, a potom i sinoć na ulice, nezadovoljni najavom uvođenja strožih mjera zbog eskalacije krize s koronavirusom, osobito najavom ponovnog uvođenja policijskog sata. No, ono što je krenulo kao okupljanje nekoliko stotina nezadovoljnika, motiviranih novih restrikcijama, uskoro se pretvorilo u masovne demonstracije protiv Vučićeve vladavine.

Slike iz Beograda bile su prilično dramatične. Sukobi prosvjednika i policije, suzavac na ulicama, upaljene baklje, brutalna reakcija policije. Prosvjed u utorak bio je, kako se tvrdi, spontan – nije imao organizatora – dok su na jučerašnje, nove demonstracije pozvale i oporbene stranke iz čijih redova, među ostalim, prozivaju vlast i da lažiraju brojke o zaraženima i umrlima u Srbiji od koronavirusa.

Od policijskog sata do derbija

U Srbiji su, kao i u drugim zemljama, ovog proljeća, radi suzbijanja epidemije koronavirusa, uvedene izuzetno stroge restrikcije. Sredinom travnja su, primjerice, imali najduži policijski sat od nevjerojatna 84 sata, od petka popodne do utorka ujutro. U tom su trenutku imali oko 5.600 oboljelih i 110 umrlih od koronavirusa. No, početkom svibnja krenulo je labavljene strogih restrikcija, ukinuto je izvanredno stanje, život se počeo normalizirati, a i izbori su ponovno zakazani: travanjski datum je zbog epidemije otpao, pa su izbori prebačeni na 21. lipnja.

U labavljenju restrikcija otišli su toliko (pre)daleko da je 10. lipnja dozvoljeno čak i da se derbi Partizana i Crvene zvezde održi pred gledateljima; njih oko 16 tisuća, prema medijskim izvješćima, bilo je na tribinama, a po snimkama je izgledalo da navijačima nije određena baš nikakva epidemiološka mjera opreza. To je, tvrdili su mediji, bilo najbrojnije okupljanje u Europi otkako su države počele s popuštanjem mjera.

Izbori u doba korone

Na lipanjskim izborima, Aleksandar Vučić uvjerljivo je pobijedio. Koalicija okupljena oko njegove Srpske napredne stranke osvojila je 188 mandata, dvotrećinsku većinu u skupštini. Velik dio oporbe, međutim, bojkotirao je te izbore, smatrajući da se ne mogu osigurati pošteni uvjeti za fer izbornu borbu i ukazujući na potencijalni zdravstveni rizik izlaska na birališta.

Istovremeno, nastojali su potaknuti što veći broj građana da im se priključe u tom bojkotu. Nakon objave rezultata, s odazivom birača manjim od 50 posto, srbijanska oporba je poručivala da to nije prava slika političke scene u Srbiji niti izborne volje građana. A onda je u tjednima nakon izbora situacija s koronavirusom naglo eskalirala.

Najgori dan dosad

Iz dana u dan raste brojka oboljelih i umrlih – čak su i službene brojke, koje kod dijela javnosti izazivaju sumnju, vrlo zabrinjavajuće – od početka epidemije imali su više od 17 tisuća slučajeva, ukupno je 341 osoba umrla, a najgori dan su, prema medijskim izvješćima, zabilježili baš ovoga tjedna, s 13 umrlih u 24 sata. Najteže stanje je u Beogradu, ali alarmantne vijesti stizale su i iz, primjerice, Novog Pazara koji je također bio žarište epidemije. Kada je premijerka Ana Brnabić početkom srpnja posjetila Novi Pazar, osoblje lokalne bolnice, javljali su mediji, okrenulo joj je leđa.

Pravdajući to sve nepovoljnijom epidemiološkom situacijom, Vučić je u utorak najavio ponovno uvođenje vikend-policijskog sata u Beogradu. „Nakon lažnih izbora, vraća se policijski sat, na što smo upozoravali“, poručili su iz oporbenog Saveza za Srbiju.

Jesu li ovi prosvjedi drugačiji?

Ali i dijelu građana je očito prekipjelo. Njihov masovni izlazak na ulice Vučić, međutim, naziva „agresivnim političkim protestom“ i proziva ekstremno desničarske organizacije, spominje kriminalne i inozemne faktore, govori da se želi oslabiti pozicija Srbije – na njegovoj jučerašnjoj konferenciji za novinare našlo se mjesta za kojekakve teme, čak i za Jadranku Kosor i Davora Stiera. Od policijskog sata su, pak, vlasti izgleda ipak odustale.

No, građani zasad nisu odustali od prosvjeda. Dva i pol tjedna nakon uvjerljive pobjede na izborima, Aleksandar Vučić tako se ponovno suočava s bijesom ulice. Nije to, međutim, prvi put. I zadnjih godina deseci tisuća ljudi znali su demonstrirati protiv Vučića i njegove vlasti; primjerice, prosvjed „1 od 5 milijuna“ održavao se, neumorno, iz subote u subotu, a Vučić je i dalje politički preživljavao, pa i pobjeđivao. Hoće li ovoga puta biti drugačije?