Kako je zloglasna Islamska država izgradila svoju mrežu u Europi

Prvi znakovi bili su vidljivi još 2014. godine

FOTO: AFP/Ilustracija

Islamska država izgradila je mrežu svojih boraca Europi pod nosom, piše New York Times koji navodi da dužnosnici sada priznaju da su prvi znakovi terorističke mašinerije u Europi bili vidljivi još 2014. godine.

Na dan kad je napustio Siriju s uputama da izvede teroristički napad u Francuskoj, Reda Hame, 29-godišnji kompjutorski tehničar iz Pariza, bio je član tzv. Islamske države svega tjedan dana. zbog francuskog državljanstva i obrazovanja bio je idealan kandidat za regrutaciju u skupinu unutar ISIS-a koja se posvetila terorizmu u Europi.

U samo nekoliko je dana prošao obuku s oružjem, pokazali su mu kako da puca iz puške, baca ručne bombe, ali i da se koristi programom za enkripciju nazvanim TrueCrypt kojim se teroristi koriste za komunikaciju sa svojim nalogodavcima u Siriji.

Hameov pretpostavljeni, kodnog imena Tata, dovezao ga je do turske granice i uputio ga da izabere laku metu, ubije što više civila može i uzme taoce dok sigurnosne snage od njega ne učine mučenika. “Budi hrabar”, rekao mu je Tata zagrlivši ga na rastanku, piše NYT.

Dvije godine planiranja

Hamea je obučio i poslao na zadatak dio ISIS-a koji već najmanje dvije godine planira napade u Europi, daleko prije masakra u Parizu u studenom prošle godine i u Bruxellesu ovoga mjeseca. U te dvije godine ta je skupina u Europu poslala čitav niz operativaca obučenih u Siriji, s ciljem da izvedu male napade koji bi testirali i napregnuli europsku sigurnosnu mrežu, dok se za to vrijeme pripremaju smrtonosniji napadi.

Pokazali su to dokumenti sa sudova, transkripti ispitivanja osumnjičenih i zapisi prisluškivanja koje su napravile europske sigurnosne službe, a koje je pribavio New York Times.

Dužnosnici u Europi sada priznaju da su znakovi da se na kontinentu stvara teroristička mašinerija postojali još 2014. godine, no vlasti su svaki napad relativizirale, odnoseći se prema njemu kao prema izoliranom ili nasumičnom incidentu, umanjujući ili potpuno previđajući povezanost s Islamskom državom.

Vojska osigurava ulice Bruxellesa
Vojska osigurava ulice Bruxellesa

Otkriveno tko je ‘Tata’

“Ovo se nije iznenada dogodilo u zadnjih šest mjeseci”, kaže Michael T. Flynn, umirovljeni general američke vojske koji je između 2012. i 2014. godine vodio Vojnu obavještajnu službu. “ISIS planira napade u inozemstvu otkad je došao u Siriju”, kaže on.

Reda Hame je uhićen u Parizu u kolovozu prošle godine, prije nego je uspio izvesti planirani napad. Jedan je od najmanje 21 obučenog operativca koji su se uspješno uvukli u Europu. Svi su se oni polako vraćali iz Sirije, po jedan ili dvojica, tijekom više mjeseci 2014. i početkom 2015. godine. Svi su s francuskog govornog područja, ili belgijski i francuski državljani, ili državljani nekadašnjih francuskih kolonija, poput Maroka. Uhićeni su u Italiji, Španjolskoj, Belgiji, Francuskoj, Grčkoj, Turskoj i Libanonu, gdje su planirali napade.

Europski dužnosnici sada znaju da je Hameov pretpostavljeni, “Tata”, zapravo organizator pariških napada, Abdelhamid Abaaoud. Njegovi su operativci izveli napade u Parizu, ali i u Bruxellesu ovoga mjeseca.

“Tamo je kao u tvornici”, rekao je istražiteljima Hame nakon uhićenja. “Oni će učiniti sve da udare na Francusku ili bilo gdje u Europi.”

Islamska država dugo je prolazila ispod radara

https://youtu.be/3h0NYk8pweg

Tijekom 2012. i 2013. godine europske i američke sigurnosne službe skupinu koja će postati Islamska država, odnosno ISIS ili ISIL, smatrale su tek ogrankom al-Kaide koja želi osvojiti teritorij u Siriji, čak i nakon što je aktivno počela regrutirati strance, osobito Europljane.

Prvi dokaz da Islamska država kreće u biznis međunarodnog terorizma dogodio se točno u 12 i 10, 3. siječnja 2014. – grčka je policija zaustavila taksi u gradu Orestiadi, oko sedam kilometara od turske granice. U taksiju je bio 23-godišnji francuski građanin Ibrahim Boudina, koji se vraćao iz Sirije. Policija je u njegovoj prtljazi pronašla 1.500 eura te upute na francuskom ‘Kako napraviti bombu u ime Alaha’.

Grci su ga međutim pustili, jer nije bilo međunarodnog naloga za njegovo uhićenje, mada je bio na francuskoj listi sumnjivih radikaliziranih muslimana. Srećom, prisluškivali su njegove prijatelje i rodbinu, te su presreli poziv u kojem je rečeno da je “poslan na zadatak”. Uhićen je 11. veljače 2014, a kod njega je nađena improvizirana bomba, kakva je kasnije korištena u napadima u Parizu i Bruxellesu.

BELGIUM-ATTACKS-SECURITY
Teroristički napadi uzdrmali su Belgiju AFP/AFP

Sigurnosne službe nisu tijekom 2014. i 2015. povezivale točkice u jednu cjelinu, tretirali su slučajeve kao izolirane incidente, iako su svi signali bili tu, kaže Michael S. Smith II, protuteroristički analitičar koji je radio za američku Vladu. “Za one koji su obraćali pažnju, signali su 2014. postali zaglušujući”, tvrdi.

New York Times navodi kako skupinu unutar Islamske države zaduženu za međunarodne napade vodi glasnogovornik ISIS-a, Abu Muhamad al-Adnani, te da odgovara izravno samoproglašenom kalifu, Abu Bakru al-Bagdadiju. Ta jedinica unutar ISIS-a regrutira teroriste, obučava ih i daje im logističku podršku u vidu novca i oružja kada se stignu na cilj. Iako im je glavni cilj Europa, u napadima u Egiptu, Turskoj i Tunisu teroristi Islamske države su ubili najmanje 650 ljudi.

Prilagođena taktika al-Kaide

Stručnjaci za terorizam sada smatraju da je strategija Islamske države u stvari prilagođena verzija taktike koju primjenjuje al-Kaida. Već je i al-Kaidino vodstvo zaključilo da ne može izvoditi samo velike napade poput onih 11. rujna 2001. u Americi. ISIS se tako odlučio za organiziranje malih i srednjih napada koje koristi kao propagandu za nadahnjivanje simpatizera na samoinicijativne slične napade, kao što se dogodilo u BiH nakon napada u Parizu.

ISIS, navodi NYT, je usvojio takozvani Auftragstaktik, vojnu doktrinu njemačke vojske iz 19. stoljeća, u kojoj su zapovjednici davali podređenima cilj i vremenski okvir u kojem treba biti obavljen, ali i slobodu u načinu na koji će ga obaviti. ISIS-ovi teroristi tako imaju “taktičku autonomiju” zbog čega ih je teško povezati s Islamskom državom.