Medved za savjetnicu postavio osobu pod istragom Uskoka, Plenković: 'Pa mora raditi i dobiti plaću'

Kazao je i da će vjerojatno otići na božićnu misu

16.11.2020., Zagreb - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic sudjelovao na svecanom potpisivanju Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz EU fondova u financijskom razdoblju 2014.-2020. za projekt Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i drustvu (O-ZIP)
Ugovor su potpisali, Tomislav Petric EU fondovi, Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja i David M. Smith,  ravnatelj Instituta Rudjer Boskovic. 
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković zakazao je obraćanje javnosti nakon završetka poslovne konferencije The Economist – Svijet u 2021. koja se danas održava u zgradi Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Očekuje se premijerov osvrt na nove, strože mjere koje su najavljene na presici Nacionalnog stožera, a na snagu će stupiti početkom idućeg tjedna.

Premijer je na početku izjave izrazio zadovoljstvo održanom konferencijom, nakon čega je pozvao novinare da mu postave pitanja. Njih je zanimalo kakve će gubitke pretrpjeti hrvatsko gospodarstvo. “Sve dok bude trajala ova kriza, a to znači dok ne osiguramo procijepljenost stanovništva, činit ćemo sve da pomognemo privatnom sektoru. Isplatili smo 7,7 milijardi kuna za plaće. Radimo sve što možemo, i jedna smo od prvih zemalja koja je odluku o prihodovnoj strani europskog proračuna potvrdila u Saboru”, kazao je premijer.

Oporbu Plenković podsjeća na rezultate izbora

Komentirajući izjavu Peđe Grbina da je pojačavanje mjera posljedica nerada vlade, premijer se pozvao na rezultate parlamentarnih izbora u srpnju. “Porazili smo ih 25 razlike, ucjenjivači poput Domovinskog pokreta i Mosta ostali su izvan parlamentarne većine. Na proljeće smo govorili da će situacija na jesen biti gora. Ako oporba nema drugog argumenta osim da se vraća na kritike upravljana koronom, ja to razumijem. Osigurali smo stabilnost vlasti, zadržali stabilan kreditni rejting, i pronašli sredstva za idućih deset godina”, kazao je Plenković, dodavši da se nada kako ćemo se s proljećem početi oporavljati “ekonomski i na svaki drugi način”.

Na pitanje bili ranije uvođenje mjera smanjilo posljedice virusa, Plenković je odgovorio primjerom Njemačke koja usprkos ranijem uvođenju strogih mjera ima rekordne brojeve zaraženih i mrtvih, kazao je. “Borba protiv Covida ima dva pristupa: zatvoriti sve ili balansirati. A balansiraju svi. Žalimo za svakim izgubljenim životom. Drugi val koji je pogodio Europu u mnogim je zemljama vrlo razoran. Svi zajedno moramo idućih nekoliko tjedana učiniti maksimum da nam siječanj ne bude loš u pogledu teške kliničke slike”, kazao je premijer.

Vjerojatno će ići na božićnu misu

Osvrćući se na procjenu HNB-a da bi smo na razinu rasta BDP-a mogli stići tek 2023. godine, premijer je rekao da će učiniti sve što odgovorna vlast treba učiniti. “Plaće i mirovine neće doći u pitanje. U proljeće je izgledno da epidemija ne bude ovako snažna. Cjepivo će dolaziti, procjepljivat ćemo sugrađane. Mjere za očuvanje radnih mjesta trajat će dokle će trebati. Što se tiče procjena HNB-a, naravno da se kalkulira s brojevima, ali mislim da smo poduzeli sve da pomognemo”, kazao je premijer.

Komentirajući slučaj bivše državne tajnice u Ministarstvu branitelja Nevenke Benić, koju je Vlada 24. rujna smijenila jer je protiv nje USKOK pokrenuo istragu, nakon čega ju je ministar Tomo Medved imenovao na dužnost glavne savjetnice u svom Ministarstvu, premijer je bio kratak: “Ona je državna službenica koja je bila imenovana na mjesto državne tajnice. To je politička funkcija, a ovo je stručna funkcija. Pa ona mora raditi i dobiti plaću”, kazao je.

Na pitanje novinara o tome hoće li otići u crkvu na božićnu misu, Plenković je kazao da vjerojatno hoće, pa se osvrnuo na odluku da se dopusti povećanje broja soba na misama tijekom blagdana. “To su sve spinovi. Hrvatska nastoji u ovim okolnostima voditi računa o onome što je realno moguće u ovim okvirima. Uz sav respekt prema ugostiteljstvu, nije isto biti na misi sat vremena ili biti u kafiću i piti alkohol. Takva usporedba je pomalo i bezobrazna”, rekao je premijer.