Nekad je nužno odabrati stranu

Kako se Josipa Rimac ponašala prema podređenima? Evo priče gospodina koji se usudio kandidirati na izborima u Kninu

Mučan slučaj iz 2016. u kojem je bivša gradonačelnica zlorabila svoj položaj

Josipa Rimac, bivša državna tajnica u Ministarstvu uprave koju Uskok zajedno s još 12 državnih dužnosnika i poduzetnika sumnjiči za kaznena djela trgovanja utjecajem, zloporabe položaja i ovlasti, davanje mita i davanje mita za trgovanje utjecajem te primanje mita u aferi Vjetroelektrane, u još je jednom slučaju, za koji postoji pravomoćna presuda, zlorabila svoj položaj dok je bila gradonačelnica Knina.

Naime, Telegram je došao do informacije o pravomoćno okončanom sudskom postupku iz 2016. u kojem je dokazano da je Rimac iskoristila svoj položaj gradonačelnice kako bi se osvetila političkom protivniku. Riječ je o slučaju gospodina Nikole Lončara koji je ostao bez radnog mjesta u Gradu Kninu nakon što se na izborima u svibnju 2013. kandidirao na listi njezinog oponenta Darija Šimića. Gradska uprava, s Josipom Rimac na čelu, jednostavno je promijenila uvjete njegovog radnog mjesta, te njega stavila na tzv. raspolaganje. Drugim riječima, niti je više radio svoj posao niti je mogao napredovati. Čak je natječaj, na koji se javio, poništen.

Uzalud se na taj potez žalio osobno tadašnjoj gradonačelnici. Rimac je njegov prigovor na proceduru izmjene sistematizacije jednostavno odbila. Zbog toga je zaštitu od diskriminacije potražio na sudu. Pravomoćnom presudom Županijskog suda u Bjelovaru utvrđeno je da je doista diskriminiran i to zbog svojih političkih opredjeljenja.

Sumnja se da je urgirala za rodbinu i prijatelje

Iz istrage koja je trenutno u tijeku protiv Josipe Rimac proizlaze sumnje o tome koliko je bivša gradonačelnica Knina i bivša državna tajnica Ministarstva uprave koristila svoj politički položaj ne bi li pomogla svojoj obitelji, prijateljima i poznanicima. Sumnja se tako da je urgirala za investitore u vjetropark Krš Pađene i zakupce krških pašnjaka od kojih je za uzvrat dobivala mito, navodno je uhljebila sestru u Elektri Šibenik, založila se za službenicu iz Ministarstva uprave da unatoč nezadovoljavajućem rezultatu prođe državni stručni ispit. USKOK ju tereti i da je pomagala prijateljima i rođacima doći do potpora i poticaja, kao i da je obećala posao za sina glavnom uredniku portala koji je trebao pisati o jednoj od njezinih afera.

Slučaj gospodina Lončara pokazuje pak da je svoju političku moć koristila i kod političkih protivnika, odnosno prema ljudima s kojima nije bila bliska. I to da ih se riješi. Lončar je to osjetio tijekom svog rada u Gradu Kninu koji je Josipa Rimac vodila od 2005. do 2015. godine.

Iskaz političke žrtve gradonačelnice Rimac

“Radio sam u Gradu Kninu od 2007. godine. Na lokalnim izborima u svibnju 2013. kandidirao sam se na nezavisnoj listi Darija Šimića. Nakon te kandidature moji neposredno nadređeni počeli su se prema meni drugačije ponašati. Pročelnica Josipa Leontić nije sa mnom više željela usmeno komunicirati. Gospodin Dragan Duvančić koji je bio zadužen za službena vozila Grada obavijestio me da po nalogu gradonačelnice Josipe Rimac više ne smijem koristiti službeni automobil. Sama gradonačelnica Josipa Rimac bila je u jednom telefonskom razgovoru drska prema meni”, ispričao je Lončar na sudu.

“U to vrijeme grad je započeo i s preustrojem upravnih tijela. Broj upravnih tijela smanjen je sa šest na tri. Tako je Upravni odjel za prostorno uređenje komunalne i imovinsko-pravne poslove i zaštitu okoliša u kojem sam do tada bio zaposlen podijeljen na dva dijela. Dio poslova za poljoprivredu i gospodarstvo pripao je Odjelu za financije i EU fondove, a drugi dio koji se odnosio na poslove što sam ih ja do tada obavljao pripao je Upravnom odjelu za prostorno uređenje. Mene je taj upravni odjel trebao preuzeti. Kako je sve to kasnilo ja i još neki kolege podnijeli smo prigovor Upravnoj inspekciji. Ta inspekcija utvrdila je neke propuste”, ispričao je na sudu gospodin Lončar.

Opisao je kako je 28. veljače 2014. pročelnica donijela rješenje kojim ga raspoređuje na radno mjesto višeg stručnog suradnika za zaštitu okoliša i gospodarenja otpada, da bi kod izrade pravilnika o izmjeni i dopuni pravilnika iz dotadašnjeg opisa njegovog radnog mjesta bila izbačena poljoprivredna struka. Nakon toga je stavljen na raspolaganje, te je sa 63 godine ostao bez posla. Lončar se prisjeća riječi Josipe Rimac koje su tome prethodile. Naime, na sjednici Gradskog vijeća izjavila je da će nezadovoljne zaposlenike proglasiti viškom što se u konačnici i dogodilo.

Za njegovo radno mjesto umjesto poljoprivredne struke novom sistematizacijom tražen je geograf, te je jedan tijekom 2015. i zaposlen.

Svjedoci: ‘Josipa Rimac diskriminirala je političke oponente’

“Pravilnik o unutarnjem redu i njegove izmjene bile su sredstvo za diskriminaciju u Gradu Kninu prema Nikoli Lončaru i još nekim zaposlenicima gradske uprave. Taj je pravilnik po mom mišljenju bio rađen za podobne, a to su članovi HDZ-a, i nepodobne – članovi svih ostalih političkih stranaka i članovi Sindikata. Podobni su napredovali na bolja radna mjesta s većim koeficijentom i boljom plaćom, a nepodobni da su raspoređeni na niža radna mjesta sa slabijim koeficijentom ali s povećanim obujmom poslova, tako da bi im se moglo reći da nekvalitetno i nedovoljno kvalitetno obavljaju svoj posao”, svjedočio je na sudu Ljubo Lovrić, zaposlenik u Gradu Kninu. Još nekoliko gradskih službenika to je i potvrdilo na sudu.

Ispitana je i sama Josipa Rimac koja je pokušala uvjeriti sud kako je sistematizaciju mijenjala zbog ušteda, jer, kako je utvrđeno, nikakve uštede nisu učinjene time što je umjesto stručnjaka poljoprivredne struke zaposlen geograf. Ni za poništenje natječaja na koji se gospodin Lončar javio nisu bili navedeni razlozi zbog čega je sud zaključio kako je to doista učinjeno samo da se njemu onemogući napredovanje.

Sud: ‘Josipa Rimac realizirala je ono što je najavila’

“Donošenjem Pravilnika o izmjeni i dopuni Pravilnika o unutarnjem redu, rješenjem od 29. rujna 2014. kojim je Nikola Lončar stavljen na raspolaganje, poništavanjem natječaja za radno mjesto pročelnika, te uskraćivanjem službenog vozila Nikoli Lončaru za odlazak na teren doista mu je povrijeđeno pravo na jednako postupanje u odnosu na druge zaposlenike. Diskriminiran je na osnovu političkog uvjerenja jer je na lokalnim izborima koji su održani u svibnju 2013. sudjelovao kao kandidat za zamjenika gradonačelnika na nezavisnoj listi Darija Šimića. Njihovi protukandidati za gradonačelnika bili su Josipa Rimac i njen zamjenik Nikola Blažević, koji su izabrani u drugom izbornom krugu.

Od 38 zaposlenika u Gradskoj upravi jedino je Nikola Lončar stavljen na raspolaganje, iako je do tada, za 2012. i 2013., ocijenjen s najvećim ocjenama.

Iz svega proizlazi da je Josipa Rimac doista realizirala ono što je najavila na sjednici Gradskog vijeća kada je rekla da će nezadovoljne zaposlenike koji su pisali prigovore Upravnoj inspekciji proglasiti viškom i poslati na burzu rada”, zaključuje sud u presudi nakon koje je Grad Knin morao gospodina Lončara vratiti na posao jer je utvrđeno da je diskriminiran. No, nedugo nakon što je dobio pravomoćnu presudu u svoju korist otišao je u mirovinu.