Nekad je nužno odabrati stranu

Kako se silovana tenisačica usprotivila partiji i sada bi mogla ugroziti Zimske olimpijske igre u Pekingu

Mučna priča o Peng Shuai koja je upravo dobila veliki obrat

„Najavljujem trenutnu suspenziju svih WTA turnira u Kini, uključujući Hong Kong”, izjavio je ovih dana Steve Simon, izvršni direktor Svjetske teniske asocijacije WTA-e. “Po savjesti, ne vidim kako mogu tražiti od naših sportaša da se natječu u Kini kad tenisačica Peng Shuai ne smije slobodno komunicirati te mora pod pritiskom proturječiti svojim navodima o seksualnom zlostavljanju.”

Simon je također objasnio da WTA ponavlja poziv na potpunu i transparentnu istragu – bez cenzure – oko optužbi Peng Shua za seksualno zlostavljanje. „Ne možemo svoje igrače i osoblje izložiti riziku da nastupaju u Kini,“ zaključio je Simon.

Prekidanje veza s jednim od najvećih svjetskih tržišta tenisa svakako je neugodan financijski udar na WTA, koja će izgubiti stotine milijuna dolara u prihodima od TV-a i sponzorstava. Kina je do 2008. bila domaćin samo dva WTA turnira, ali 11 godina kasnije organizirala ih je već devet – uključujući finale WTA Toura.

Kina se teško može braniti

Istodobno to je zaista neusporedivo teži politički i moralni udarac i poraz Kine. Naime, već duže vrijeme s raznih strana čuju se zahtjevi za bojkotom Zimskih Olimpijskih igara u Pekingu koji se trebaju održati u veljači. Do sada su ti pozivi bili motivirani političkim razlozima, međutim, ovaj puta riječ je o sportskim i ljudskim motivima od kojih se Kina može teško braniti.

Sve to događa se neposredno nakon što je kineski predsjednik Xi Jinping na Plenumu Komunističke partije Kine dobio placet da se i po treći puta kandidira za vođu države te je tako još više učvrstio svoju vlast. No, sada je s kineske strane počinjena kolosalna pogreška koja je dodatno narušila sliku o nepogrešivosti vođe Xi Jinpinga, te je izravno ugrozila održavanje zimskih olimpijskih igara.

Do suspenzije odnosa došlo je zbog solidarnosti koju je WTA izrazila s 35-godišnjom tenisačicom Peng Shuai, bivše broj jedan na svijetu u parovima. Ona je nestala iz javnosti neposredno nakon što je 2. listopada na kineskoj društvenoj mreži Weibo napisala da ju je bivši potpredsjednik kineske vlade i partije Zhang Gaolija prisilio na seks, odnosno silovao. Te su njene riječi u roku od 34 minute nestale s platforme, a njoj se zagubio svaki trag.

Napad državnog tabloida

Čak tri tjedna nije se znalo što se dogodilo s Peng. Nakon brojnih protesta iz inozemstva, bivša olimpijka i jedna od najpopularnijih sportašica Kine, pojavila se sredinom studenoga na večeri s prijateljima i na dječjem teniskom turniru u Pekingu. Državni mediji odmah su objavili fotografije i video zapise s tih događaja.

Međutim odmah je procijenjeno „da su fotografije u upečatljivoj suprotnosti s njezinim opisom stanja u kojem se nalazi. Prije tri tjedna napisala je da je poput „moljaca koji juri u plamen“ kako bi „rekla istinu“ o zlostavljanju od strane Zhang Gaolija. Peng je na fotografijama prikazana kako pozira s plišanim životinjama te večera u pekinškom restoranu. “Može li ijedna djevojka odglumiti tako sunčan osmijeh pod pritiskom?” cinično je upitao Hu Xijin, urednik The Global Timesa, državnog medijskog tabloida.

Te fotografije dakako nisu umirile svjetsku javnost, a brojni analitičari i komentatori zaključili su kako se na video snimci i fotografijama ne može procijeniti i provjeriti da je ona sigurna i dobro. Udruženje teniskih profesionalaca (ATP), pozvalo je „na otvorenu izravnu komunikaciju između igračice i WTA-e kako bismo dobili jasniju sliku oko njezine situacije”, izjavio je predsjednik ATP-a Andrea Gaudenzi te dodao da fotografije i video zapisi mogu samo dokazati da je Peng Shuai živa, ali ništa drugo.

Pokušaj ublažavanja situacije

Zbog svega toga kineske vlasti su morale popustiti pa su omogućile su da Peng razgovara video vezom s dužnosnikom u Međunarodnom olimpijskom odboru. On je pak prenio njezinu poruku “da je sigurna i dobro”, te da bi “željela da se njezina privatnost poštuje u ovom trenutku”. Ni to nije zadovoljilo javnost koja je tražila odgovore na pitanje može li se Peng slobodno kretati i govoriti, može li komunicirati bez cenzure ili prisile.

Međunarodni olimpijski odbor, MOO, pokušao je ublažiti situaciju kako bi spasio Olimpijske igre u Pekingu pa je objavio da se Peng činila “sigurna i dobro, s obzirom na tešku situaciju u kojoj se nalazi.” Najavljeno je da će ponovno komunicirati te da će se vidjeti s Peng u Pekingu početkom sljedeće godine.

WTA je međutim izrazila ozbiljne sumnje da je Peng slobodna, sigurna te da nije podložna cenzuri, prisili i zastrašivanju. Tu su izjavu podržali brojni teniski velikani, od Billie Jean King i Martine Navratilove do prvog tenisača svijeta Novaka Đokovića. Peng je osvojila prva mjesta u parovima na Wimbledonu 2014. i French Openu 2013. pa su je državni mediji prozvali „našom kineskom princezom.“

Nije mogla trpjeti takav dril

Peng je rođena u gradu Xiangtan, gdje je njezin otac bio policajac, a ujak ju je počeo trenirati tenis kad joj je bilo 8 godina. S 12 je operirala je urođenu srčanu manu zbog koje su ljudi posumnjali da neće moći nastaviti trenirati. “Mislili su da ću napustiti tenis”, rekla je u reklamnoj kampanji Adidasa 2008., “ali začudo, nisam odustala. Možda zato što toliko volim tenis.“

Nakon operacije poslana je u grad Tianjin, gdje postoji sportska škola za talente te je ušla u kineski sportski stroj sovjetskog stila. Rezultat toga bila su čak tri nastupa na Olimpijskim igrama počevši od Pekinga 2008. godine. Međutim diktirali su joj s kim može trenirati, na kojim turnirima može igrati i koliko novca može zadržati za sebe. Takav dril, već planetarno popularna Peng, nije mogla trpjeti pa je ubrzo odlučila da više neće davati polovicu svoje zarade državi.

To je izazvalo golemi skandal, no kad ju je podržalo nekoliko suigračica, Kineski teniski savez je pristao na njen zahtjev. Kad je 2005. donijela odluku da „leti samostalno“, što je značilo da će sama voditi brigu o svojoj karijeri i novcu, jedan sportski dužnosnik ju je optužio da je previše sebična te da je okrenula leđa svojoj majčici zemlji. „Umislila si je da je Šarapova!“

‘Od tada cijelo vrijeme plačem’

Peng je za inat svima 2014. stigla do polufinala US Opena, dosegnuvši vrhunac karijere kao 14. igračica svijeta. U poruci od 2. studenog na Weibou, sveprisutnoj platformi društvenih medija u Kini, napisala je da ju je prvi put Zhang silovao 2012. kad je bila zvijezda u usponu, a on je bio sekretar komunističke partije u provinciji Tianjin -lučkom gradu u blizini Pekinga. U Tianjin je stigla 1999. kada je imala 13 godina.

Zlostavljač Zhang je baš te nesretne 2012. postao član Politbiroa Komunističke partije, a kasnije je unaprijeđen u potpredsjednika dok je predsjednik bio Xi Jinping. Dok je on slavio promaknuća Peng je napisala da od tada plače cijelo vrijeme. Zhangova politička karijera završena je 2017. kada je zbog starosti napustio sve funkcije.

Do 2018. seksualna uznemiravanja i silovanja rijetko su se spominjali u Kini, međutim te je godine jedna studentica optužila svog profesora za seksualno uznemiravanje pa su se nakon toga brojne žene požalile na zlostavljanja i uznemiravanja. No, nakon toga suočile su se s pravnim postupcima protiv sebe i uznemiravanjem na društvenim mrežama.

Isključivo moralo i ljudsko pitanje

Kina je na optužbe Peng reagirala preko glasnogovornika ministarstva vanjskih poslova Wanga Wenbina koji doduše nije izravno spomenuo WTA, ali je jasno rekao da se Kina „protivi politizaciji sporta.“ U uvodniku novina Global Times, koje izdaje People’s Daily list vladajuće Komunističke partije, navodi se da WTA izdaje olimpijski duh i unosi politiku u tenis te da neke snage na Zapadu potiču bojkot Zimskih olimpijskih igara u Pekingu 2022.

Međutim, za razliku od svih drugih optužbi, ono što se događalo sa slavnom tenisačicom Peng Shuai, nikako se ne može nazvati političkim slučajem, već isključivo moralnim i ljudskim pitanjem. I sve dok se slučaj Peng ne raščisti do kraja, priče o bojkotu Zimskih olimpijskih igara, sasvim opravdano, neće zamrijeti.