Nekad je nužno odabrati stranu

Kako su djeca iz slučaja Zambija dobila hrvatska državljanstva? Ministar: ‘Policija sve provjerava’

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potvrdio je da i hrvatska policija istražuje kontekst pritvaranja naših državljana u Africi

19.11.2022., Zagreb - Potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic dao je izjavu za medije na temu Schengena. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potvrdio je danas da se hrvatska policija uključila u aferu Zambija, odnosno slučaj pritvaranja četiri para posvojitelja djece iz Konga zbog sumnje su neki od hrvatskih dokumenata u tom procesu izdani mimo propisa ili krivotvoreni.

Koji su točno dokumenti sumnjivi istražiteljima Božinović nije otkrio. Kako smo izvještavali, četiri hrvatska para već su tri tjedna pritvorena u Zambiji čije ih vlasti terete za trgovinu ljudima, odnosno djecom koju su posvojili. Telegram danima od nadležnih institucija pokušava dobiti odgovor na pitanje: kako su ta djeca dobila hrvatska državljanstva, a zatim i putovnice.

Unatoč ponovljenim upitima, konkretne informacije nismo dobili. Nije ih iznio ni ministar danas, pravdajući se istragom.

Tko je sve sudjeluje u istrazi?

“Više hrvatskih resora surađuje i razmjenjuje informacije o ovom slučaju. U ovom trenutku sve koordinira Ministarstvo vanjskih i europskih poslova koje je zaduženo za brigu o hrvatskim državljanima van RH”, izjavio je Božinović.

Jutarnji list doznaje da je osnovana radna skupina u kojoj su uz DORH i SOA-u i predstavnici Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji, socijalne politike i mladih, Ministarstva pravosuđa i uprave.

Tko je izigrao proceduru?

Božinović je danas potvrdio da djeca koja su usvojena iz Konga imaju hrvatske dokumente, te da su im ti dokumenti izdani na osnovu “odgovarajućih rješenja hrvatskih institucija”. Prema propisanoj proceduri, koju je ponovio ministar, odgovarajuća rješenja institucija iz Konga prihvaćaju hrvatski sudovi, te nakon toga donose odluke o usvajanju s kojima se djeca upisuju u Matične knjige, zatim se izdaje OIB, te tek nakon toga i putovnice. “Istražuje se jesu li svi u tom lancu radili prema propisima”, potvrdio je Božinović.

Jučer je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike potvrdilo da su samo dva od četiri para bila upisana u Registar posvojitelja.