Nekad je nužno odabrati stranu

Kako su dvije tvrtke iz Vukovara sudjelovale u milijunskoj europskoj prevari s lažnim ekološkim sokovima

Na tržište EU godinama je, kao ekološki, plasiran sok od trulih jabuka iz Srbije. Jedna od tvrtki iz Vukovara lani je prihodovala 5,2 milijuna

U međunarodnoj policijskoj operaciji otkriveno je kako su dvojica trgovaca iz Italije nekoliko godina preko tvrtki iz Vukovara preprodavali lažni ekološki sok od jabuka. Radilo se, naime, o iznimno lošem soku, napravljenom u tvornici u Srbiji od trulih jabuka. Na tržište EU uspješno se izvozio jer ga je pratila lažirana dokumentacija hrvatskih firmi.

Zbog te tržišne prijevare uhićeni su čelni ljudi tvrtke “Italian Food” koja je distribuirala ove lažne bio-sokove. Riječ je o braći Walteru i Giorgiu Buonfigliu. Priveden je i njihov partner Luciano Gerardo, koji je vodio jednu od tvrtki u Hrvatskoj, što je služila kao paravan za preprodaju lažnih bio-sokova.

Detalje ovog skandala u koji je ponovno uvučena i Hrvatska, jučer su javnosti iznijeli predstavnici talijanske Financijske policije, tužiteljstva iz talijanske Pise i Ministarstva za poljoprivrednu i šumarsku politiku, te turizam Italije.

Sok iz Srbije deklariran je u Hrvatskoj i prodavan u EU

Pod istragom se našla i tvrtka “Perfect Fruits d.o.o.” iz Beograda gdje se, kako je do sada utvrđeno, u stvari proizvodio običan sok od jabuka, koji je izvožen kao eko proizvod. Mahom su ga od braće Buonfiglio kupovale velike europske kompanije koje su ga koristile za izradu pekmeza i marmelada. Osim što je bio potpuno umjetne proizvodnje ovaj sok imao je i previsoku koncentraciju patulina, mikotoksina koji može biti opasan za organizam.

Razotkrivanje prijevare na štetu europskih potrošača bilo je iznimno složeno, no na kraju je uhićeno ukupno osam osumnjičenih osoba kojima je zaplijenjena imovina vrijedna oko šest i pol milijuna eura. Uz to je oduzeto i krivotvorenih proizvoda u vrijednosti oko pet milijuna eura. Nalog za uhićenje izdan je i za devetim osumnjičenim, vlasnikom tvrtke iz Srbije.

Vukovarske firme bile su paravan loših proizvoda

S izvozom ovog sumnjivog soka, ispostavit će se kasnije, Talijani su krenuli još 2012. godine. Udružili su se s proizvođačem iz Srbije, da bi kasnije, kada je Hrvatska ušla u Europsku uniju, otvorili tvrtke u Vukovaru koje su služile kao paravan izvoza lažnih proizvoda. Preko njih je fabricirana dokumentacija potrebna za izvoz bio proizvoda koji su nizgled bili u skladu sa svim europskim standardima.

No umjesto toga nebiološki sok od jabuke samo su deklarirali kao bio proizvod, te ga tako dalje preprodavali u zemljama EU. Budući da je sva dokumentacija glasila na hrvatske firme nikome dugo vremena ništa nije bilo sumnjivo. Tako je običan jabučni sok iz Srbije distribuiran kao sofisticirani i skup ekološki proizvod.

Sada je detaljnim analizama provedenima u Italiji, utvrđeno kako ovaj sok iz Srbije nije rađen od ekološki uzgojenih jabuka, već od jabuka koje uopće nisu bile prikladne za prehranu. Obrađivano je voće koje je već bilo u stanju raspadanja pa su se u njemu obilato stvarali mikotoksini. Bile su i tretirane kemikalijama koje također nisu spojive s biološkim uzgojem, poput herbicida, fungicida i insekticida. Osim toga, na bazu soka dodavana je voda sa šećerima različite kvalitete. Time se željelo postići kemijski sastav čim sličniji onom prave jabuke, a sve s ciljem da se zavaraju moguće kontrole.

Prijava o sumnjivom soku stigla iz dvije zemlje

Ipak, sumnje u ispravnost bio soka od jabuke, stigle su od nadzornih tijela u Nizozemskoj i Njemačkoj. Započela je istraga koja je jučer finalizirana uhićenjima. Osim talijanskih istražitelja u ovu operaciju bio je uključen i Eurojust. Osumnjičenima su na teret, u ovom trenutku, stavljeni zločinačko udruživanje, krivotvorenje i tržišna prijevara.

Prema dostupnim podacima osim Luciana Gerarda u Hrvatskoj je tvrtku imao i sam Giorgio Buonfiglio. Gerardova, u kojoj je suvlasnik bio i Buonfiglio, ostvarila je lani 5,2 milijuna kuna prihoda. Druga tvrtka, koja je registrirana također u Vukovaru, samo na Buonfiglievo ime, lani nije ostvarila nikakve prihode. Sjedišta tih tvrtki također su pretražena, kao i pogon tvrtke iz Srbije. Zaplijenjeno je ukupno 1.411 tona lažnog soka.