Kako su propali pokušaji Vlade da nas europske države skinu sa svojih crvenih lista

Zasad nisu upalile prijetnje, mekana diplomacija ni prijedlozi parcijalnog ukidanja mjera

Slovenska vlada u četvrtak će Hrvatsku staviti na crvenu listu, odnosno uvesti obaveznu karantenu za svoje državljane koji se vraćaju iz Hrvatske. Slovenski mediji javljaju kako će mjera vrijediti od petka u ponoć, s tim da će Slovenci koji se trenutno nalaze u našoj zemlji dobiti vremena do kraja vikenda da se vrate u domovinu.

Takva odluka slovenskih vlasti nije posebno iznenađenje, budući da je sam glasnogovornik slovenske vlade Jelko Kacin mogućnost uvođenja graničnih mjera najavio još prošloga tjedna. Od tada gotovo da nije prošao dan a da se nije spominjala slovenska zabrinutost rastom broja zaraženih u Hrvatskoj, i time kako će se to povećanje odraziti na njihovu epidemiološku situaciju.

Tjedan diplomatske ofenzive

Osim Slovenaca, rekordni brojevi novozaraženih koje Hrvatska bilježi zabrinuli su i Austrijance, koji su još u petak proglasili najviši stupanj sigurnosnog rizika za putovanja u Hrvatsku. Upozorenje protiv putovanja u Hrvatsku na snagu je stupilo u ponedjeljak u ponoć. Povratnici s godišnjih odmora iz Hrvatske moraju pokazati aktualni negativni test na koronavirus, ili se u roku od 48 sati podvrgnuti testiranju.

Takve mjere zemalja čiji građani u velikom broju ljetuju na Jadranu ozbiljno su uznemirile sve koji u Hrvatskoj žive od turizma. Zabrinutost zbog prijetnje naglim prekidom ionako slabašne turističke sezone na brzi je angažmana natjerala nekoliko ministara, kao i visoko pozicionirane članove Nacionalnog Stožera civilne zaštite. Sudeći prema njihovim izjavama, u diplomatskoj ofenzivi tijekom proteklih tjedan dana upotrijebljen je širok arsenal rješenja, za sada, čini se, bez ikakvog uspjeha.

Capak je zaprijetio Austrijancima

Vjerojatno najzapaženiji istup bio je onaj ravnatelja HZJZ-a Krunoslava Capaka, koji je na najave da će Austrija uvesti karantenu za povratnike s mora zaprijetio recipročnim mjerama Hrvatske kada počne sezona skijanja. Capak je prvo podsjetio da se na početku epidemije zaraza proširila baš iz austrijskih i talijanskih skijališta, da bi potom zaprijetio.

„Podsjećam da ljeto brzo prolazi i skijanje će opet pa će oni zvati ljude da dođu, a mi ćemo imati situaciju da propišemo mjere. Ništa nije nemoguće, sve se može promijeniti. Intenzivno sudjelujemo, dajemo podatke, mislimo da naša situacija nije loša i da smo sigurna zemlja”, kazao je Capak u ponedjeljak. Očito, prijetnja hrvatskog epidemiologa nije impresionirala nikoga u Sloveniji i Austriji, gdje su donesene mjere ostale na snazi.

Grlić Radman je pokušao diplomacijom

Nimalo efikasniji nije bio ni diplomatski pristup hrvatskog ministra vanjskih poslova, koji je javnost u petak izvijestio o pregovorima koji su Austrijance, nadao se Gordan Grlić Radman, trebali uvjeriti da odustanu od odluke o graničnim mjerama. Ministar je rekao novinarima da je toga dana dva puta razgovarao s austrijskim ministrom vanjskih poslova Alexanderom Schallenbergom, te da su hrvatski ministri unutarnjih poslova, turizma i zdravstva također kontaktirali austrijske kolege, kao i premijer Andrej Plenković.

“Mi svakodnevno izvješćujemo o tome kakva je situacija u Hrvatskoj, dakle na dnevnoj bazi se dostavlja Europskom središtu za prevenciju bolesti i kontrolu. Austrijanci će sad razmatrati preinačenje te svoje odluke”, pun nade govorio je ministar, čiji mekani pristup, pokazalo se uskoro, nije polučio ništa bolje rezultate nego Capakove prijetnje.

Dok se Grlić Radman nadao da će uspjeti postići da se predomisle Austrijanci, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović bio je vrlo optimističan oko mogućnosti da slovenske mjere zaustave razgovori medicinskih stručnjaka. “Glavni epidemiolozi su razgovarali i Slovenci dobro znaju da je više od polovice Hrvatske u zelenoj zoni, bez velike opasnosti kad govorimo o širenju korone, i neke županije na moru imaju dobru situaciju. Oni pozdravljaju ovu našu poruku. Barem zasad se ne očekuje pojačanje restrikcija”, kazao je Božinović u četvrtak. Današnja odluka Slovenija pokazuje koliko se hrvatski ministar prevario.

Ništa ni od parcijalnog ukidanja mjera

Diplomatski neuspjesi nisu potpuno obeshrabrili visoke hrvatske dužnosnike. O svojim naporima da Austrijance i Slovence uvjeri kako je stanje u Hrvatskoj bolja nego što se čini na prvi pogled danas je govorila ministrica turizma Nikolina Brnjac. Očito shvativši da je nemoguće braniti tezu kako je epidemiološka situacija u Hrvatskoj solidna, Brnjac se opredijelila za taktiku za koju se već neko vrijeme zalažu predstavnici lokalnih vlasti Istre i Kvarnera.

„U kontaktu smo s kolegama i iz Austrije i Slovenije, redovito razgovaramo o brojkama. Epidemiološka situacija je bitan čimbenik i redovito prikazujemo kakva je situacija po županijama. Nadamo se da bi neke županije mogle biti izuzete iz toga, pogotovo kad pogledate Istru primjerice”, kazala je Brnjac. No, iz Austrije su još jučer jasno rekli kakve su šanse za to.

“Ta se opcija razmatrala, ali je nakon razgovora sa stručnjacima ministarstva zdravstva, ureda saveznog kancelara i ministarstva vanjskih poslova odlučeno da se izda upozorenje za cijelu Hrvatsku”, rekla je za agenciju APA glasnogovornica austrijskog ministarstva vanjskih poslova. Razlog za takvu odluku, kako je dodala, je činjenica da su Austrijanci mobilni i da većinom automobilima odlaze u Hrvatsku i ne ostaju samo u jednom mjestu.

Beroš kaže da je sve propalo

Svoje objašnjenje za razloge zbog kojih je Hrvatska u očima stranih partnera, usprkos velikim diplomatskim naporima, degradirana na status zemlje koja je izgubila kontrolu nad koronavirusom, danas je objasnio ministar zdravstva Vili Beroš. “Na temelju razgovora s kolegama ministrima zdravstva mislim da je riječ o političkom pritisku u svim tim zemljama”, kazao je.

“Njima se približava početak školske godine, nekima i ranije nego u Hrvatskoj, i oni žele svoju epidemiološku situaciju staviti pod nadzor. To je potpuno legitimno i, ako pogledate u povijest, to smo i mi radili u odnosu na naše susjede”, priznao je ministar, zaključivši kako će te države, unatoč hrvatskim naporima, ostati pri svojim nakanama.