Kako su raspoređene snage NATO-a oko Ukrajine i Rusije i koji su im idući potezi

Helikopteri u Poljskoj i Latviji, vojnici u Njemačkoj i Rumunjskoj

French soldiers take part in a major drill as part of the EFP NATO operation at the Tapa estonian army camp near Rakvere, on February 6, 2022. - The "Winter Camp" exercise in northeast Estonia, just 100 kilometres (62 miles) from the Russian border, included some 1,300 British, Estonian and French troops operating in extreme conditions. (Photo by ALAIN JOCARD / AFP)
FOTO: AFP

Predsjednik RH Zoran Milanović sudjelovat će danas na sastanku šefova država i vlada članica NATO saveza. Na njemu bi trebali biti dogovoreni idući koraci saveza, nakon brutalnog napada Rusije na Ukrajinu. Dok se taj dogovor očekuje, u zemljama koje graniče s Ukrajinom već su počela razmještanja NATO snaga.

Tako je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg još u četvrtak, dakle odmah nakon ruskog napada, naredio vojnim zapovjednicima saveza da intenziviraju obrambene pripreme savezničkih teritorija. Stotine borbenih zrakoplova i vojnih brodova su u pripravnosti, a trebao bi se povećati broj snaga na istočnom krilu NATO-a. Stoltenberg je najavio da će NATO braniti svaki pedalj teritorija svojih članica.

Vojne mornarice u Mediteranu

Doduše, već se jučer otvorilo pitanje izostanka NATO-ve značajnije prisutnosti u Crnom moru, dok je istovremeno uočeno značajno pozicioniranje ruske mornarice u Mediteranu.

U ovom trenutku turska mornarica trebala bi biti ta koja bi se tamo trebala suprotstaviti ruskim brodovima. Nakon današnjeg sastanka možda stigne i nova zapovijed, ali i konkretniji podaci o rasporedu vojnih brodova NATO-saveznika.

Za sada su svi zapovjednici dobili naredbu da osiguraju žurno prebacivanje svojih postrojbi.

Dodatne američke snage u Europi

Pentagon je još u četvrtak objavio da šalje još sedam tisuća svojih vojnika u Europu gdje se već nalazi pet tisuća pripadnika američkih vojnih snaga. Oni bi trebali biti raspoređeni u Njemačkoj.

Dio bi ih mogao biti upućen i u Rumunjsku, a Francuska se već ponudila da će predvoditi nove borbene skupine na tom području. NATO je nad Rumunjskom već pojačao i nadzor iz zraka u sklopu zajedničkog patroliranja nebom.

Borbeni zrakoplovi NATO-a započeli su nadzor i ostalih savezničkih teritorija čim je Rusija pokrenula invaziju. Još prošli tjedan dodatne NATO-ve zračne snage stigle su u Poljsku gdje je podignuta i privremena baza.

Snage za brzi odgovor

Danas bi NATO trebao odlučiti i hoće li aktivirati svoje snage za brzi odgovor. Riječ je o postrojbama koje mogu brojati do 40 tisuća pripadnika, a hrvatsko Ministarstvo obrane jučer je objavilo da je Hrvatska spremna deklarirati 10 svojih pripadnika tijekom ove i iduće godine. Predsjednik Milanović smatra kako bi oni trebali biti pozicionirani u Mađarskoj, no o tome će se na sastanku čelnika država članica NATO-a danas tek raspravljati.

Inače, unutar snaga za brzi odgovor djeluje kopnena brigada od 5000 pripadnika. Čine ju vojnici iz Francuske, Njemačke, Poljske, Portugala i Španjolske. I oni su već u pripravnosti, a raspoređeni su od Baltika do Crnog mora.

Strah od Putina na Baltiku

Litva je zbog ruskog napada na Ukrajinu već proglasila izvanredno stanje, te se zajedno s Estonijom, Latvijom i Poljskom pozvala na Članak 4 ugovora NATO saveza koji predviđa konzultacije unutar NATO-a u slučaju da bude ugrožen teritorij bilo koje od zemalja članica.

Svega nekoliko sati nakon invazije 20-ak američkih helikoptera Apache stigli su u zračnu bazu Lielvarde u Latviji. Glavni tajnik Stoltenberg zato je najavio slanje dodatnih NATO snaga dalje na istok.

Ugroza za Zapadni Balkan

Premijer Andrej Plenković danas je u Bruxellesu europske partnere upozorio i da je izrazito važno voditi računa o situaciji na Kosovu, u Crnoj Gori i BiH.

Prema njegovim riječima, za stabilnost na Kosovu zadužen je KFOR, dok je u BiH još aktivna europska mirovna misija Althea koja će se sada pojačati. Na poziv zapovjednika Althee već je jutros reagirala Austrija slanjem 120 svojih vojnika, a očekuje se da će biti aktivirane i rezerve vojnika iz Rumunjske, Bugarske i Slovačke.