Kako su rekordne brojke novozaraženih u Hrvatskoj razotkrile propast famozne antikorona aplikacije

Dosad je jedna osoba podijelila obavijest o pozitivnom nalazu

28.07.2020., Zagreb - Ilustracija za aplikaciju STOP COVID-19.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

U Hrvatskoj su prošlog tjedna, dan za danom, rušeni neslavni rekordi zaraze koronavirusom. Srijeda je bila drugi najgori dan od početka epidemije, ali ju je sa 180 novih slučajeva sustigao četvrtak. U petak se situacija dodatno pogoršala, Nacionalni stožer potvrdio je 208 novooboljelih. Najviša brojka otkako je u veljači zabilježen prvi slučaj u Hrvatskoj.

Rekordne brojke nisu, međutim, uopće potaknule građane da počnu masovnije koristiti mobilnu aplikaciju preko koje bi mogli dobiti obavijest u slučaju da su bili u kontaktu s osobom zaraženom koronavirusom. Interes je toliko skroman, da se u lošijim danima zamalo desilo da broj ‘skidanja’ bude manji od broja novih slučajeva zaraze.

Interes sve manji?

U petak 14. kolovoza – na dan kada je zabilježen dosad najveći porast, 208 slučajeva – aplikacija je instalirana svega 325 puta, pokazuju podaci koje je Telegram dobio iz Ministarstva zdravstva. Tijekom prošlog tjedna, koji je obilježilo pogoršanje epidemiološke situacije, aplikacija je instalirana na 1875 uređaja, kazali su nam u resoru ministra Vilija Beroša.

Otkako je pokrenuta, aplikaciju je ukupno instaliralo 44.893 građana. Početkom kolovoza, kako smo već pisali, bilo ih je oko 35 tisuća, pa izgleda da se interes zapravo i smanjuje. Da bi bila svrhovita, trebalo bi je instalirati 60 posto ljudi.

Poslana jedna obavijest

No, kako doznajemo, aplikacija je ipak, barem u jednom slučaju dosad, bila korisna: preko nje je poslana jedna obavijest o zarazi. “Do sada je jedna osoba oboljela od COVID-19 podijelila informaciju o pozitivnom nalazu putem aplikacije Stop COVID-19”, odgovorili su iz Ministarstva na naš upit.

Aplikacija, podsjetimo, radi tako da bilježi kontakt s mobitelima koji je također imaju uključenu, i to duže od 15 minuta na udaljenosti manjoj od dva metra. U slučaju da korisnik dobije pozitivan nalaz, može putem aplikacije anonimno poslati obavijest koju na svoj mobitel dobivaju svi koji su s njim bili na toj udaljenosti i u tom razdoblju.

Slični problemi u EU

U drugim europskim zemljama koje imaju sličnu aplikaciju, i problemi su nalik ovima kod nas – u, uglavnom, skromnom broju korisnika. U Italiji ju je, prema informacijama objavljenim u medijima, instaliralo malo više od četiri milijuna ljudi – ali Italija ima 60 milijuna stanovnika. U Francuskoj, pisali su krajem srpnja tamošnji mediji, instaliralo ju je dva do dva i pol milijuna korisnika – na 67 milijuna stanovnika.

Bolje rezultate bilježi, primjerice, Njemačka. U Njemačkoj je aplikacija pokrenuta u lipnju i u otprilike mjesec dana prešla je 16 milijuna ‘skidanja’. Budući da Njemačka ima 83 milijuna stanovnika, to je blizu 20 posto populacije.

Petljanje oko aplikacije

Slab interes za Stop Covid aplikaciju u Hrvatskoj nije posebno iznenađenje. Niz je stvari zadnjih mjeseci ukazivalo na to da će građani s velikom rezervom pristupiti tom alatu. Primjerice, kada je Europski parlament proljetos objavio rezultate ispitivanja javnog mnijenja u vrijeme pandemije, hrvatski građani bili su prilično sumnjičavi prema ideji da nacionalne vlasti koriste mobilne aplikacije kako bi pratile širenje zaraze (uz nas su jednako rezervirani bili još Austrijanci i Slovenci).

Osim toga, Vladino petljanje oko aplikacije sasvim sigurno nije pomoglo njezinoj popularnosti, počevši s neslavno propalim zakonskim izmjenama koje bi omogućile praćenje lokacije korisnika mobilnih mreža. U međuvremenu je ministar zdravstva dodatno zasolio situaciju sasvim neostvarivom najavom da bi aplikacija mogla postati obavezna.

Milijuni do svrhovitosti

Kasnije je predstojnik ureda premijera Zvonimir Frka-Petešić spašavao stvar, tvrdeći da se u Vladi nije razgovaralo o tome da bi se ljude obvezalo da je instaliraju (a i kako bi ih se, uopće, natjeralo?).

“Bude li je instaliralo više od 60 posto ljudi, svrhovitost joj je puno veća i onda ona ima smisla. Ako je nitko ne instalira, od nje nema koristi”, kazao je početkom kolovoza za Jutarnji list. Od pune svrhovitosti je, dakle, još uvijek dijele milijuni instaliranja.