Nekad je nužno odabrati stranu

Kako su šefovi lešinarskih fondova dva mjeseca radili na tome da Agrokoru uvale kredit od milijardu eura

Goranko Fižulić detaljno je istražio okolnosti dolaska kontroverznog vulture fonda. Ovo je četvrti nastavak o Knightheadu

Kamata i naknade za taj kredit permanentno se uvećavaju, te su u ovoj godini dosegle 100 milijuna eura, a u narednoj, ukoliko ne dođe do refinanciranja kredita, taj iznos će se udvostručiti i dovesti u pitanje opstojnost Agrokora. Zbog toga nije nikako dvojbeno zašto je gospodin Wagner odredio vremenski rok od tri godine. A svaku moguću dilemu nehotice je otklonio i sam Ante Ramljak u svom intervjuu: „Oni [Knighthead] ne ulaze u vlasništvo, nego daju novac. […] Ako zarade, to znači da je misija uspjela.“

Goranko Fižulić detaljno je istražio okolnosti dolaska kontroverznog vulture fonda koji je u Agrokoru uspio progurati problematični roll-up kredit. Ovo je četvrti nastavak o Knightheadu. Prvi dio možete pročitati ovdje, drugi ovdje, a treći ovdje.


Nakon cijelog niza sastanaka održanih 10. i 11. travnja 2017. Thomas Wagner, suosnivač Knighthead Capital Managementa, i Martin Gudgeon partner u PJT Partners, morali su donijeti odluku o izglednosti realizacije predloženog roll-up kredita s izvanrednom upravom Agrokora. Budući da su na časnu pionirsku osigurali za Knighthead mjesto predstavnika vlasnika obveznica u Privremenom vjerovničkom vijeću, trebala su im još dva glasa podrške članova Vijeća. Vrlo su dobro razumjeli da ako tim kreditom osiguraju plaćanja starih tražbina, Marica Vidaković i Mato Brlošić, kao predstavnici velikih odnosno malih dobavljača u Vijeću, postaju njihovi saveznici u napumpavanju ukupnog iznosa kredita.

Iz tada dostupnih podataka PJT Partners je izračunao likvidacijsku vrijednost koncerna i zaključio kako je kredit od jedne milijarde eura uz odgovarajuća sredstva osiguranja, naplativ u svim scenarijima, čak i u slučaju stečaja. Jedino je bio problem što Agrokoru tako veliki kredit jednostavno nije trebao. Ante Ramljak u svom intervjuu koji je 11. svibnja 2017. dao Mislavu Bagi za Dnevnik Nove TV ustvrdio je da Agrokoru „nedostaje 200-220 milijuna eura kako bi dohvatio i ispunio potražnju za svojom robom u turističkoj sezoni.“ Znači, prema Ramljaku, Agrokoru u lipnju treba kratkoročni kredit od 200 milijuna eura na rok od najviše dva mjeseca.

Zašto je Agrokoru odjednom trebao puno veći kredit?

Tri tjedna nakon što je Ante Ramljak dao navedeni intervju, 1. lipnja 2017., održana je 2. sjednica Privremenog vjerovničkog vijeća na kojoj Gijs de Revue iz savjetničke tvrtke Houlihan Lokey prvi put predstavlja roll-up kredit u ukupnom iznosu od jedne milijarde i 60 milijuna eura od kojih su 530 milijuna eura nova sredstva, a 530 milijuna eura treba poslužiti za isplatu prije danih zajmova i kupljenih obveznica samih kreditora u odnosu 1:1 njihove nominalne vrijednosti. Nakon prezentacije Pavo Mišković, predstavnik Zagrebačke banke u Vijeću, zapitao je Ramljaka zašto je „kompaniji potreban novac predviđen financiranjem.“

Izvanredni povjerenik je odgovorio da „ako nema novog financiranja, i to u vrlo kratkom roku, Agrokor Grupa će ostati bez likvidnih sredstava, te će morati ići u stečaj.“ Na te riječi reagirao je predstavnik Sberbanke, Sergei Volk, primjedbom kako je „predloženih 530 milijuna eura novog kredita dvostruko više od iznosa koji je spominjan proteklog tjedna.“ Svakako treba napomenuti da je svoj obol raspravi dala i gospođa Marica Vidaković koja je naglasila kako će „prihvaćanjem roll-up kredita […] u slučaju stečaja dobavljači doći u najlošiji položaj […] jer će financijski vjerovnici dobiti prioritet, a dobavljači će ostati vjerovnici stečajne mase.“ Zbog toga je zatražila da se dobavljačima umjesto predviđenih 100 milijuna „isplati 200 milijuna eura starog duga“.

Ključne stavke Ugovora o roll-up kreditu mijenjale su se u tajnosti

Odgovor na pitanje zbog čega je u tri tjedna ukupni iznos kratkoročnog kredita uvećan dva i pol puta i još protivno potrebama Agrokora pretvoren u dugoročni kredit mogu dati Ante Ramljak, Thomas Wagner, Martin Gudgeon, Gijs de Revue te Alistair Beveridge iz AlixPartnersa. Deset mjeseci kasnije, u vrijeme vrhunca „Afere Hotmail“, Saul Burian, jedan od američkih izvršnih direktora Houlihan Lokeya bio je domaćin dobrotvorne večere u jednom od njujorških hotela na kojoj su se našli američki šefovi savjetničkih tvrtki i roll-up kreditora Agrokora.

Iako su taj posao radili njihovi londonski uredi bilo je bizarno i nadasve nadrealno za istim stolom vidjeti financijske savjetnike Agrokora: PJT Partners, Houlihan Lokey i AlixPartners, njegove pravne savjetnike Kirkland & ElliS i Akin Gump, roll-up kreditore Marble Ridge Capital i Monarch Alternative Capital i budućeg možebitnog kupca depozitarnih potvrda „novog“ Agrokora Guggenheim Securities. Za puni kvorum sastanka u VIP salonu Tornja nedostajali su Fabris Peruško, članovi nepostojeće grupe Borg te poslom spriječeni Thomas Wagner. Da su i oni stigli, sigurno bismo u opuštenoj atmosferi dobili odgovor na pitanje kome je sve trebao roll-up kredit u iznosu od milijarde eura. Ovako moramo nagađati.

Privremeno vjerovničko vijeće dalo je suglasnost za roll-up kredit na svojoj 3. sjednici održanoj 8. lipnja 2017. Sberbank je glasao protiv, „originalni“ kreditori Knighthead i Zagrebačka banka bez obzira na očit sukob interesa nisu se izuzeli nego su glasali za, a predstavnici dobavljača, Marica Vidaković i Mato Brlošić, nakon što su isposlovali 150 milijuna eura za plaćanje „starih“ tražbina dobavljača također su podržali kreditni aranžman. Javnosti je cijeli kreditni posao predstavljen kao iznimno povoljan i spasonosan. Nitko nije znao detalje, u narednim mjesecima, u potpunoj tajnosti, uslijedilo je desetak ključnih izmjena i dodataka osnovnom Ugovoru, a za koje Ante Ramljak nije ni tražio suglasnost Vijeća. Kada je protivno volji izvanredne uprave i kreditora tekst Ugovora napokon objavljen u medijima u listopadu 2017. izbila je afera koja je, uz onu o savjetničkim naknadama, natjerala Antu Ramljaka na ostavku.

Kredit koji bi mogao dovesti u pitanje opstojnost Agrokora

Ramljak je u gore spomenutom razgovoru za Novu TV 11. svibnja 2017. između ostalog rekao: „Agrokor Grupa kao što izgleda sada neće više postojati. Agrokor holding neće postojati. Postojat će Konzum, postojat će Mercator, Jamnica, Ledo, Zvijezda, PIK Vrbovec u vlasništvu nekog drugog.“ Plan o rastavljanju Agrokor Grupe na proste faktore dodatno je pojasnio sedam dana nakon sklapanja kreditnog roll-up aranžmana u intervjuu za Jutarnji list 15.6.2017.: „Smatram da se više ne smije dozvoliti da jedna kompanija naraste do veličine koja može ugroziti ekonomiju cijele države. […] Naš je zadatak smanjiti sistemski rizik, a za to će biti nužno rasformirati grupu. […] U svakom slučaju, kada taj proces bude gotov, završit ćemo s nizom kompanija od kojih će svaka imati svojega vlasnika i koje neće biti međusobno povezane. Tada ćemo rasformirati i holding jer on postaje bespotreban.“

Narednog dana u Večernjem listu objavljen je intervju Thomasa Wagnera pod naslovom „Mi imamo najviše obveznica Agrokora.“ Wagner se usprotivio razgradnji Agrokora rečenicom: „Smatramo da je Agrokor fantastična kompanija koja će najviše vrijednosti zadržati ako se održe na okupu njezine ključne sastavnice.“ Na novinarsko pitanje kakav je njegov vremenski horizont za Agrokor dao je odgovor koji upravo ovih dana dolazi na naplatu: „Sa Zagrebačkom bankom osigurali smo financiranje u vrijednosti od 400 milijuna eura s konačnim rokom dospijeća za više od tri godine, pa očekujemo da će barem toliko dugo i trajati.“

Kamata i naknade za taj kredit permanentno se uvećavaju, te su u ovoj godini dosegle 100 milijuna eura, a u narednoj, ukoliko ne dođe do refinanciranja kredita, taj iznos će se udvostručiti i dovesti u pitanje opstojnost Agrokora. Zbog toga nije nikako dvojbeno zašto je gospodin Wagner odredio vremenski rok od tri godine. A svaku moguću dilemu nehotice je otklonio i sam Ante Ramljak u svom intervjuu: „Oni [Knighthead] ne ulaze u vlasništvo, nego daju novac. […] Ako zarade, to znači da je misija uspjela.“ O tome čija je misija uspjela čitajte u nastavku.